Дакріоцістографія (з грецької «dakryon» — сльоза + «kystis» — міхур, мішок + «grapho» — писати, зображати) — рентгенологічний метод дослідження сльозовивідних шляхів із застосуванням контрастної речовини.
Дакріоцістографія була запропонована американським офтальмологом Юїнгом (А. Е. Ewing) в 1909 році для оцінки морфол, змін слізних канальців, слізного мішка, слізно-носового каналу і виявлення прохідності сльозовивідних шляхів. Метод, показаний при уповільненні або затримці сльозовиділення через слізні канальці і слізно-носовий канал або наявності клин, ознак їх патології.
Переваги Методу
Метод є простим у виконанні і не викликає хворобливих відчуттів. Єдине, що відчувала наша пацієнтка, було відчуття тепла.
Протипоказання методу — при гіперчутливості пацієнтів до препаратів йоду, гострих травм ока з порушенням цілісності оптичного апарату (проникаючі травми).
Дослідження Діагностичного центру ТОВ «МДЦ Експерт-Кіровоград»:
Хвора 32 років була спрямована на МСКТ придаткових пазух носа у зв’язку з набряком м’яких тканин правої параорбітальної області, правої половини спинки носа і медіального краю правої надбрівної дуги з підозрою на наявність запальних процесів в придаткових пазухах носа.
При дослідженні пазух носа була виявлена мінімальна гіперплазія слизової оболонки обох верхньощелепних пазух. Пневматизація інших пазух не порушена.
Рекомендована ДАКРІОЦІСТОГРАФІЯ для виключення ураження слізного апарату справа.
Після проведеного лікування протягом чотирьох днів динаміка позитивна за рахунок зменшення набряку м’яких тканин. Спрямована на дослідження слізних проток.
ДАКРІОЦІСТОГРАФІЯ
Обстеження проводилося на 16-зрізовому комп’ютерному томографі Toshiba Aquilion.
Методика Проведення:
Укладання і протокол сканування на додаткові пазухи носа.
Розчином контрастного препарату (Ультравіст 370 з фізіологічним розчином у співвідношенні 3:1) проведено крапельне зрошення рогівки обох очних яблук (по три краплі в обидва ока). Хворобливих відчуттів пацієнткою не відзначалося, відчувалося тепло.
Через 10 хвилин виконано КТ-сканування.
З обох сторін верхній і нижній слізні канальці прохідні. Слізні мішечки заповнені розчином контрастної речовини. Носослізні канали прохідні на всьому протязі — відриваються в нижній носовий хід, де також визначається контрастна речовина.
Висновок: КТ-ознак порушення прохідності носослізної системи не виявлено.