В Рівному відбулася науково-практична конференція «Раціональна лімфодисекція в хірургічному лікуванні хворих на рак прямої кишки»

Раціональна лімфодисекція в хірургічному лікуванні хворих на рак прямої кишки

8 грудня в Рівному відбулася науково-практична конференція «Раціональна лімфодисекція в хірургічному лікуванні хворих на рак прямої кишки», під час якої лікарі-онкологи обговорили низку актуальних питань. Зокрема, мова йшла про роль променевої діагностики у клінічному стадіюванні пухлин, сучасні підходи в хірургічному лікуванні хворих, вибір оптимальних методів лікування та впровадження інноваційних технологій.

Лікар-рентгенолог МДЦ «Експерт» Юлія Якимів детально розповіла про роль променевої діагностики в клінічному стадіюванні пухлин шлунково-кишкового тракту та органів малого таза.
– Не так часто нам, радіологам, доводиться спілкуватися з лікарями-клініцистами, але ми завжди це робимо із задоволенням, – каже Юлія Валеріївна. – Останні роки наш напрям розвивається швидкими темпами, і те, що ми починали робити десять років тому і що робимо зараз – справді велика різниця.
Далі доповідач розповіла про особливості основних методів сучасної візуалізації, такі як мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ) і ПЕТ-КТ – метод, який найчастіше застосовується разом із традиційними комп’ютерною томографією і МРТ. Окремо виділила УЗД (ендоскопічні або інтраопераційні, які також широко застосовуються в медичній практиці).
– На жаль, в нашій області вони ще не дуже розвинуті, але, наприклад, інтраопераційне УЗД – дуже інформативний метод, який допомагає хірургу зробити оперативне лікування більш радикальним, а УЗД ендоскопічне дозволяє стадіювати і виявляти ранні пухлини, – впевнена Юлія Валеріївна. – Принцип методу комп’ютерної томографії базується на вимірюванні ступеня ослаблення рентгенівського випромінювання, що проходить через об’єкт. А далі за допомогою електронно-обчислювальної техніки ми будуємо покрокове чорно-біле зображення.

Йшла мова і про завдання, які лікар ставить перед радіологом.
– По-перше, це стадіювання, – продовжила Юлія Якимів. – Ми маємо описати пухлину так, щоб онколог зміг, у свою чергу, описати її за TNM: локалізація, розміри, локальне розповсюдження, регіонарна і віддалена лімфоденопатія, віддалені метастази. Головне наше завдання – контроль ефективності лікування і рестадіювання, а також спостереження в динаміці (рецидиви і ускладнення). А ще – виявлення супутніх захворювань, які можуть вплинути на тактику лікування. Крім того, важливо вказати лікарю на анатомічні особливості пацієнта. Коли хірург йде на операцію, йому важливо знати, що в хворого є якісь відхилення від стандарту. Загалом же треба показати процес так, щоб лікарі все могли побачити – це справді серйозна робота і дуже великий обсяг інформації.
Надалі на конкретних прикладах вона розповіла про особливості роботи радіологів і дала поради лікарям щодо спостережень за онкологічним процесом у динаміці.
– Хочу, щоб для своїх пацієнтів ви застосовували найкращі методи візуалізації, – сказала радіолог на завершення. – Тому раджу обдумано обирати метод і не звужувати ділянку обстеження.