Loading....

Україна продовжує вражати світ.
Нещодавно на просторах соціальних мереж зустрівся вислів: “Мене вражає здатність мозку не сприймати ракети, як загрозу для життя, а лише як шматок заліза, який зруйнував твої плани на сьогодні.”

Спостерігаючи за нашими громадянами, ми дійсно переконуємося, що це так і є. Якщо на початку війни ми панічно полишали домівки, то сьогодні, навіть в умовах тотальних блекаутів, ми чітко знаємо, що ніхто нікуди не тікатиме. Ми радше станемо поряд з працівниками ДТЕК до відновлення мереж, ніж здамося.

Проте, якими б сильними ми не були, серед нас є вразливі групи осіб, яким вкрай важко і фізично, і морально, жити в подібних умовах. Та й погодьтеся, ми всі стали учасниками марафону “встигни між тривогою і вимкненням світла” зробити роботу, впоратися з хатніми справами (додати свій варіант). Але ми впевнено рухаємося до перемоги, адже знаємо, що в окопах під обстрілами за нас життям ризикують хлопці і дівчата.

Якщо ж вам важко адаптуватися до постійного перебування вдома за відсутності світла, опалення, зв’язку, якщо вас не полишає тривога, скористайтеся наведеними нижче порадами фахівців. Можливо, саме вам вони допоможуть.

Сприймайте спілкування і перебування з сім’єю по-іншому
У цьому випадку рекомендують дотримуватися 4-х векторів:

  • заземлення;
  • м’якість;
  • прямота;
  • відкритість.

Заземлення
Метод чудово працює у моменти підвищеної тривожності і роздратованості. Його застосовують навіть для пацієнтів із посттравматичним стресовим розладом.
Відчуйте під собою опору: підлогу, стілець, ліжко тощо – заземліться. Таким чином, ви концентруєтесь не на тривожних роздумах, а на тому, де ви знаходитесь, адекватно оцінюючи ситуацію.

М’якість
Якщо вам дискомфортно від того, де ви перебуваєте, від того, що чуєте, тощо, спробуйте знайти поруч щось затишне і м’яке – від іграшки, подушки, шапки до вашого живота. Покладіть руку на живіт і відчуйте власне дихання. Це заспокоює.

Прямота
Тут йдеться не про відвертість висловлювань, а про положення вашого тіла. Тримайте спину рівно. Це буде вашим “стержнем”. Подумки ще раз оцініть ситуацію і скажіть собі, що саме зараз ви не можете “зійти з рейок”, бо це зашкодить вам самим, в першу чергу.

Відкритість
Просто розправте плечі. Це дозволить вам спрямувати погляд вперед, створить відчуття контролю над ситуацією, допоможе вільно дихати.

Адаптація до блекаутів
Так, відсутність світла, опалення, водопостачання значно погіршують якість нашого щоденного життя. Ми не можемо задовольнити базові потреби тут і зараз, не можемо якісно виконувати свою роботу і доглядати за дітьми, родиною.
Проте, поки наші енергетики працюють над відновленням мереж, ми маємо налагодити побут у нових реаліях.

Змиріться
Саме тут і зараз ваш фронт – захист своєї сім’ї. Навіть якщо ви роздратовані чи вам набридла поведінка когось із близьких, намагайтеся розглянути ситуацію його очима. Ви ж розумієте, що будь-які стосунки – це вулиця з двостороннім рухом. Тому рухайтесь без аварій. Важко всім.

Слухайте уважно
Тим, хто поряд з вами, складно морально і фізично. Поспілкуйтеся та поясніть, що турбує кожного з вас. Не потрібно мовчки спостерігати, як хтось нервово ріже папір чи грається запальничкою.
Підтримка, щирість, співчуття, довіра, – те, чого ми зараз потребуємо.

Організуйте безпечний простір для дітей
Ви маєте бути впевнені, що під час вимкнень електроенергії, тепло- і водопостачання, ваші малюки знаходяться у безпеці. Звичайно, ви не можете і не зобов’язані знаходитися поряд щосекунди.
Тому потурбуйтеся про організацію безпечного простору, де дитина матиме доступ до іграшок і улюблених предметів. Свічки, гарячу воду ставте подалі. Закрийте всі тумби і шафи, приберіть з підлоги предмети, які можуть падати (вони і створять додатковий брязкіт, злякають всіх, і можуть поранити вас і малюка).

Відкрийте в собі дитину
Доки ми працюємо і займаємось “дорослими справами”, ми почуваємось впевненіше. Розуміння контролю ситуації створює ілюзію безпеки. Проте, коли ви не можете працювати, прибирати, майструвати тощо, відкрийте в собі дитину. Експериментуйте, грайте з дітьми, читайте щось нове.
Може, ваші син чи донька давно просили намет посеред кімнати. Саме час його поставити, вкритися ковдрами, взяти ліхтарі і читати цікаві історії або їсти печиво.

Не змушуйте себе робити щось
Якщо ваш фізичний чи моральний стан не сприяє продуктивній роботі, зробіть паузу. Ви будете найбільш ефективним після перезавантаження.
Не хочете готувати в незручних умовах – придбайте їжу швидкого приготування на цей вечір.
Не можете попрати улюблений рушник – дістаньте з шафи новий, який ви зберігали “на потім”, і з задоволенням користуйтесь ним.

Прийміть ситуацію і людей такими, як вони є.
Пам’ятайте, що ваша сім’я – це ті, кого ви любите. А любити означає любити у них все, навіть те, що вам здається дивним.

Ми мусимо зберегти своє світло, свої любов і щирість. Наша сім’я – фортеця. І завдяки таким фортецям Україна переможе!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds