Вентральна кила (грижа) – випинання черевної тканини чи частини кишечника через отвір, сформований в стінці черевної порожнини. Вона може виникати в будь-якому місці вздовж так званої середньої лінії черевної стінки.
Розрізняють три види вентральної грижі:
- Епігастральна (область шлунка) грижа: виникає де завгодно, від трохи нижче грудини до пупка. Цей вид грижі зустрічається як у чоловіків, так і у жінок.
- Пупкова грижа: виникає в області пупка.
- Операційна грижа. Розвивається на місці попередньої операції. Приблизно у третини пацієнтів, які перенесли операцію на черевній порожнині, на місці рубця утворюється післяопераційна грижа. Цей тип грижі може виникнути в будь-який час від місяців до років після операції на черевній порожнині.
Чому виникає вентральна грижа?
Причина вентральної грижі може відрізнятися залежно від її розташування, а також вашої історії хвороби, стану здоров’я та особистої анатомії. Слабкість черевної стінки, через яку виступає кишечник, може бути частиною природного формування вашого тіла.
Причиною також можуть бути:
- Хронічний кашель, сильна або хронічна блювота
- Цукровий діабет або інші захворювання
- Підняття важких
- Травма або ожиріння
- Вагітність
- Попередня операція
Які ознаки та симптоми вентральної грижі?
Деякі пацієнти на ранніх стадіях утворення вентральної грижі не відчувають ніякого дискомфорту. Часто першою ознакою є видима опуклість під шкірою в животі або область, яка чутлива на дотик. Опуклість може згладжуватися, коли лежите або натискаєте на неї.
Вентральна грижа викликає посилення болю, коли людина:
- Піднімає важкі предмети.
- Напружується, щоб спорожнити кишечник або під час сечовипускання.
- Тривалий час сидить або стоїть.
Сильний біль у животі може виникнути, якщо частина кишки випинається через черевну стінку та потрапляє в отвір. Якщо це трапляється, захоплена частина кишечника стискається, втрачає кровопостачання та починає відмирати. Це невідкладний стан, який потребує негайної медичної допомоги.
Діагностика вентральної грижі
Насамперед ви маєте слідкувати за власним тілом і станом. Якщо ви помічаєте будь-які випинання на животі, в пахові чи будь-де, це привід звернутися на огляд до хірурга.
Також спостерігайте за симптомами:
- характером випорожнень (закреп, діарея);
- больовими відчуттями в стані спокою та під час фізичних навантажень, кашлю, напруженні тощо;
- наявністю нудоти чи блювоти, лихоманки;
- прискореним серцебиттям, яке не пов’язане із виконанням прав чи фізичної роботи;
- загальним станом.
Зазвичай вентральна грижа діагностується під час огляду. Проте, якщо лікар спостерігає ускладнений процес, підозрює некроз, можуть використовуватися додаткові методи візуалізації для визначення об’єму і типу оперативного втручання:
- МРТ – магнітно-резонансна томографія;
- КТ – комп’ютерна томографія;
- УЗД – ультразвукова діагностика.
На підставі отриманих результатів буде обрана відкрита пластика грижі, лапароскопічне (малоінвазивне) лікування або ж роботизоване оперативне втручання.