Loading....

Варикозне розширення вен (варикоз) – набряк та розширення вен, що найчастіше виникає в нижніх кінцівках. Візуально ви можете помітити бугристі, скручені, виступаючі вени синього чи темно-фіолетового кольору.

Будь-яка поверхнева вена (та, що розташована близько до поверхні шкіри) може стати варикозною. Частіше виникає в ногах через більше навантаження на нижні кінцівки і тиск на вени при ходьбі, стоянні, виконанні фізичних вправ чи важкої роботи.

Симптоматика варикозу буде відрізнятися у різних людей через індивідуальні особливості організму, ступінь складності тощо. Наприклад, “судинні зірочки”, на які ми можемо навіть не звертати уваги, є також різновидом варикозного розширення вен. Цей процес безсимптомний. У інших навпаки – варикоз супроводжується ниючими відчуттями, дискомфортом та ускладненнями.

Причини варикозу

Варикозне розширення вен розвивається, коли клапани всередині вен частково чи повністю втрачають свою функціональність. У здоровій вені кров рухається без жодних проблем до серця. Зворотному токові крові перешкоджають дрібні внутрішньовенні клапани, які закриваються та відкриваються. Якщо клапани пошкоджені, кров може рухатися в зворотному напрямку та накопичуватися у судині, що призводить до набряку та розширення (варикозу).

Найбільш схильні до варикозного розширення вен наступні категорії осіб:

  • жінки;
  • ті, хто мають близького родича з аналогічною хворобою (кровний родич першого ступеню спорідненості);
  • люди похилого віку;
  • робітники професій, які передбачають фізичне навантаження, постійне знаходження у положенні стоячи;
  • вагітні. Під час вагітності кількість крові збільшується, щоб забезпечити розвиток плоду. Це створює додаткове навантаження на вени. Крім того, ріст рівня гормонів може викликати послаблення м’язових стінок кровоносних судин. Також причиною може бути створення тиску на вени в області тазу ростучою маткою, збільшення маси тіла жінки тощо;
  • особи з зайвою масою тіла. Через надлишкову вагу створюється додаткове навантаження на всі системи організму, зокрема, серцево-судинну;
  • пацієнти, які мають тромбоз в анамнезі чи у поточний момент;
  • онкологічні хворі, особливо ті, в кого виявлені пухлини в області тазу;
  • люди з вродженими чи набутими аномаліями судин та ін.

Симптоми варикозного розширення вен

На початкових стадіях хвороба може не викликати жодних скарг, маючи лише візуальні прояви:

  • випуклість вен над поверхнею шкіри;
  • потемніння, набуття фіолетового чи синього відтінку вен в ураженій ділянці.

З плином часу процес буде ускладнюватися і ви можете помічати наступні симптоми:

  • важкість чи ниючий біль у ногах;
  • печіння, спазми, набряклість нижніх кінцівок, інколи – судоми;
  • посилення болю після тривалого перебування стоячи чи сидячи;
  • зуд навколо однієї чи кількох вен;
  • зміна кольору шкірі навколо хворих вен.

Судинні зірочки розташовуються ближче до поверхні шкіри і мають червоний чи фіолетовий колір.

Варто зазначити, що варикоз може мати важкі ускладнення, якщо вчасно не отримати лікування.

Серед основних виділяють:

  • утворення тромбів (згустків крові), що характерно для більш глибоких вен нижніх кінцівок і призводить до набряку, болю в ногах. Якщо ви помітили, що набряклість і больові відчуття не зникають тривалий період, терміново зверніться до лікаря;
  • зовнішні кровотечі. Виникають, коли поверхневі вени лопають. Венозні кровотечі можуть бути небезпечними для життя, якщо часто повторюються чи ігноруються;
  • поява виразок на шкірі поблизу варикозно розширених вен. Найвразливіша зона – гомілково-ступневий суглоб. Спочатку ви побачите пляму на шкірі, яка виглядає блідою, знебарвленою. Далі на цьому місці відкривається виразка. Якщо ви помітили подібний процес у себе чи близької людини – негайно зверніться за медичною допомогою.
  • Діагностика та лікування варикозу

Насамперед ви маєте відвідати лікаря, який огляне вас, вислухає скарги, ознайомиться з історією хвороби та наявністю інших діагнозів. На підставі отриманої інформації буде призначене додаткове обстеження.

Методом вибору при діагностиці варикозу є ультразвукова доплерографія судин кінцівок. Це неінвазивне дослідження, яке допомагає оцінити стан вен кінцівок, виявити тромб та спостерігати за кровотоком через клапани.

Ціни на УЗД вен знаходяться у доступному діапазоні. Більшість державних та приватних медичних закладів надають цю послугу, що є зручним для пацієнта і прискорює обстеження.

Згідно з результатами призначених лабораторних та інструментальних досліджень ваш лікар буде рекомендувати той чи інший спосіб розв’язання проблеми. Серед доступних профілактичних методів можуть бути обрані певні фізичні вправи, дотримання режиму активності, коригування способу життя, використання компресійної білизни.

При складному перебігові варикозу чи несвоєчасному зверненні лікар призначить хірургічне втручання. Метод буде обрано відповідно до ситуації: флебектомія, ендовенозна лазерна коагуляція, склеротерапія чи інші.

Зазвичай оперативне лікування відбувається амбулаторно. Тобто, після проведення процедури у той же день ви повернетеся додому, отримавши чіткі вказівки стосовно медикаментозної терапії і догляду за собою.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds