Loading....

Невралгія – це пошкодження або подразнення нерва в будь-якій частині організму, що супроводжується гострим болем різного характеру (колючий, ріжучий, пекучий тощо).

Невралгія трійчастого нерва (tic douloureux) – захворювання нервової системи, яка вражає обличчя. Зі слів пацієнтів, вони відчувають різкий біль, схожий на постріл, який може віддавати в щелепу, зуби, ясна, вуха та інші зони голови.

Біль виникає в одній чи кількох гілках нерва, який забезпечує чутливість обличчя. Зазвичай біль триває від кількох секунд до кількох хвилин, має високу інтенсивність, викликаючи мимовільне здригання, звідки і виникла назва “тік”.

Між приступами болю не спостерігається оніміння м’язів обличчя, болю чи дисфункції. Виникає біль здебільшого з одного боку обличчя – в щелепі, щоці чи, наприклад, губі, та є настільки сильним, що людина може боятися говорити, їсти чи торкатися цієї ділянки.
Серія нападів може тривати тижнями або навіть місяцями. Проте, спостерігаються і тривалі періоди безсимптомного протікання хвороби. Больовий синдром при загостренні контролюються медикаментозно або ж підлягає хірургічному лікуванню.

Причини невралгії трійчастого нерва
Насправді причини tic douloureux досі досліджуються та не є остаточно встановленими. Більшість науковців та медиків схиляються, що первинна невралгія трійчастого нерва (не викликана іншою хворобою) виникає при тискові судин на нерв та подразнює його.

З часом подразнення може призводити до пошкодження зовнішнього покриття нерву (мієлінової оболонки) та більшої збудливості “оголеного нерва”, який буде провокувати больові імпульси.

Вторинна невралгія трійчастого нерва може розвиватися внаслідок:

  • наявності кіст та пухлин, які діють на нерв;
  • травми обличчя;
  • аномалій розвитку черепа або набутих змін;
  • оперативних втручань;
  • розсіяного склерозу чи інших хвороб нервової системи;
  • інфекційних хвороб. Наприклад, є окремий тип – постгерпетична невралгія, яка з’являється інколи після оперізуючого лишая тощо.

Часто невралгія має схожі симптоми з захворюванням скронево-нижньощелепного суглобу. Проблеми із суглобом також можуть викликати трігерний головний біль та біль обличчя, але мають абсолютно різне походження і прояви. Захворювання щелепного суглобу додатково супроводжується скутістю рухів щелепи, ефектом “блокування” щелепи, болем навколо вуха і скроні, клацанням у суглобі при відкритті/закритті рота тощо.

Відомо багато випадків, коли невралгія була діагностована після звернення до стоматолога, оскільки, пацієнт вважав, що болить саме зуб.
Зазначимо, що при вторинній невралгії трійчастого нерва лікар першочергово буде займатися діагностуванням та усуненням причини – основного захворювання.
Виявити зміни у структурі черепа чи м’яких тканин, які впливають на нерв, дозволяє МРТ та КТ. Лікар визначить спосіб обстеження для вас індивідуально.

Лікування невралгії трійчастого нерва
Позбутися хвороби самостійно чи за допомогою народних методів неможливо. Зігрівання, кутання шарфом, теплі чаї тощо – недієві в цьому випадку, а лише допомагають вам почуватися комфортніше в гострий період.

Проте, якщо ви вже ідентифікували причину виникнення невралгії та можете твердо сказати, що після протягу, жування твердої їжі, широкого відкривання рота у вас настає загострення, уникайте цих дій для попередження нападу.

Для блокування болю та контролю за нападами ефективними є окремі групи препаратів. Серед них протисудомні лікарські засоби, які стримують розвиток больового імпульсу. Призначають такі препарати, починаючи з невеликої дози, та шляхом поступового збільшення, підбирають те дозування, яке дозволить контролювати напад.
Міорелаксанти призначаються у випадку нечутливості до протисудомних або наявності побічних ефектів.

Загалом невралгія передбачає прийом знеболювальних препаратів для полегшення стану пацієнта.
В окремих випадках (при нерезультативності медикаментозної терапії) лікар може запропонувати вам інвазивний шлях розв’язання проблеми – від ін’єкції анестетика безпосередньо у нерв до різних методів ризотомії (блокування больових сигналів через часткове руйнування нерву).

Нейрохірург визначиться з методом лікування після огляду, обстеження конкретного пацієнта.

Ефективних методів профілактики невралгії трійчастого нерва наразі не існує. Єдине, що рекомендують, обмеження дії тригерів для уникнення загострень.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds