Хвороба Крона – пожиттєвий стан, який може розвиватися у людей різного віку. Полягає у запаленні кишківника, яке триває постійно або ж виникає епізодично. Перші симптоми можуть з’являтися в дитинстві або в молодому віці. Тому треба уважно ставитися до стану дитини та вчасно консультуватися з педіатром.
Запалення, викликане хворобою Крона, може вражати різні ділянки шлунково-кишкового тракту у різних пацієнтів. Патологія викликає ряд вкрай неприємних симптомів, а інколи може бути небезпечною для життя і провокувати серйозні ускладення.
Ліків для повного подолання хвороби Крона наразі немає. Але системна терапія і спостереження дозволять значно покращити стан пацієнта та забезпечити належну якість життя.
Симптоми хвороби Крона
Як ми зазначали, хвороба може вражати будь-яку частину товстого чи тонкого кишківника суцільно або ж сегментарно. У деяких пацієнтів хвороба обмежується лише товстою кишкою.
Прояви хвороби бувають різного типу та вираженості. Зазвичай вони розвиваються поступово, і рідше – виникають неочікувано. Трапляються періоди відносної ремісії – коли симптоми затухають.
В активній фазі пацієнта можуть турбувати:
- діарея;
- жар;
- вкраплення крові у калі;
- больові відчуття в животі, спазми;
- втрата маси тіла і відсутність апетиту;
- біль в ділянці ануса та виділення, формування свища тощо.
Також можуть виникати додаткові симптоми і прояви:
- запалення шкіри, суглобів, очей;
- залізодефіцитна анемія;
- у дітей – затримка росту та порушення статевого розвитку;
- запалення печінки і жовчовивідних шляхів та ін.
Фактори ризику розвитку хвороби Крона
- вік. Хвороба вражає частіше людей у віці до 30-ти років, але може виникнути у будь-який період пізніше також;
- спадковість. Якщо у вас є родичі першого ступені спорідненості, які страждають на хворобу Крона, ви належите до групи ризику;
- тютюнопаління. Це обтяжує перебіг хвороби та збільшує шанси її виникнення. Крім того, для пацієнтів з уже встановленим діагнозом, паління може ускладнювати оперативне лікування;
- зловживання нестероїдними препаратами, наприклад, диклофенаком, німесулідом, ібупрофеном та подібними. Вони не призводять до хвороби Крона, але можуть подразнювати кишківник і загострювати стан.
Діагностика хвороби Крона
Лікар зможе поставити діагноз тільки після ретельного обстеження на підставі отриманих результатів лабораторних і інструментальних досліджень.
Вам запропонують зати аналізи крові та біологічного матеріалу (калу).
Також можуть бути рекомендовані наступні методи діагностики:
- КТ органів черевної порожнини. Високоточне рентгенівське дослідження допоможе отримати інформацію не лише про стан кишківника та органів ШКТ, а й про суміжні тканини.
- КТ-ентерографія (обстеження тонкого кишківника) відзначається своєю інформативністю та є альтернативою дослідженню, яке раніше проводилося з барієм. Для комп’ютерної томографії в даному випадку рекомендовано використовувати контрастування, що забезпечить детальну візуалізацію;
- МРТ органів черевної порожнини та малого тазу. Магнітно-резонансна томографія надзвичайно корисна для оцінки свищів в ділянці анального отвору, а також інформативна для обстеження тонкого кишківника (МР-ентерографія);
- колоноскопія – ендоскопічне обстеження кишківника за допомогою спеціального обладнання – тонкого колоноскопу з камерою, який вводиться через пряму кишку. Під час колоноскопії лікар має змогу візуально оцінити стан слизової, виявити ерозії, поліпи та різні новоутворення, провести біопсію – забір матеріалу з ураженої ділянки;
- капсульна ендоскопія. У цьому випадку вас попросять проковтнути капсулу з вбудованою камерою, яка, рухаючись по кишківнику, буде робити знімки і передавати зображення на комп’ютер. Вивід капсули з організму відбувається природним шляхом – через дефекацію. Зауважимо, що капсульна ендоскопія не є альтернативою колоноскопії, під час якої відбувається забір біопсійного матеріалу.
Існують й інші методи діагностики хвороби Крона, наприклад, балонна ентероскопія. Способи обстеження та тактику лікування визначає винятково лікар, який спостерігає пацієнта.
Медикаментозна терапія чи оперативне втручання – варіанти лікування хвороби Крона. Їх доцільність лікар встановить лише після повного обстеження.