Loading....

Фасеткові суглоби хребта розташовані в задній частині самого хребта та виконують функцію врівноваження дисків хребців. Завдяки їм хребці залишаються у стабільному положенні через своєрідне обмеження амплітуди руху.

З віком відбувається зношення фасеткових суглобів, розвивається артрит. Саме цей стан називається фасеткова артропатія.
Здебільшого захворювання є віковим, проте, існують і інші причини виникнення артропатії.

Серед них:

  • остеоартрит – дегенерація суглобового хряща та кістки, які виникають у пацієнтів середнього віку;
  • “старіння” фасеткових суглобів, і, відповідно, втрата/порушення їх функцій;
  • синовіальна кіста – розвиток у хребці “мішечка з рідиною”, який також з’являється з віком;
  • травма фасеткових суглобів внаслідок удару, падіння, ДТП тощо.

Симптоми фасеткової артропатії

Найпоширеніший прояв хвороби – біль у попереку, який набуває інтенсивності при нахилах назад, скручуванні та в положенні стоячи. Біль характеризується точковою локалізацією та поширюється на один або обидва боки поперекової ділянки спини.

На відміну від болю, викликаного ішіасом чи міжхребцевою килою, при фасетковій артропатії немає “віддачі” в ноги чи сідниці. Проте, якщо запальний процес тривалий чи ускладнений, зона навколо суглобу може набрякати, як при решті типів артрит, перетискати нервові корінці, що спричинить іррадіювання у нижні кінцівки.

Також особливістю є те, що при фасетковій артропатії нахил вперед зменшує біль, оскільки, таким чином, зменшується тиск на фасеткові суглоби.

Діагностика фасеткової артропатії

Виявлення фасеткової артропатії потребує комплексного обстеження.
Серед основних методів візуалізації використовуються:

  • комп’ютерна томографія хребта, яка допоможе оцінити стан кісткових структур, пошкодження міжхребцевих дисків, встановити наявність гриж, уражень різного характеру тощо;
  • магнітно-резонансна томографія хребта виявляє найменші дегенеративні зміни в хребті та патології іншого походження;
  • рентгенографія дозволяє оцінити стан визначеної ділянки хребта, але є менш інформативною, ніж КТ чи МРТ;
  • ін’єкція протизапального препарату в уражений фасетковий суглоб. Якщо після введення лікарського засобу ви відчуваєте значне поліпшення, лікар може встановити діагноз “фасеткова артропатія”.

Варто зазначити, що ми часто ігноруємо біль у спині, пояснюючи це віком, навантаженням, сидячим способом життя тощо. Але варто завжди звертати увагу на наявні симптоми, оскільки, фасеткова артропатія може призводити до серйозних проблем та станів, наприклад, утворення кісткових шпор, які є причиною стенозу хребта.

Якщо ваш біль має довгу історію, обов’язково зверніться до лікаря та пройдіть КТ чи МРТ. На томограмах при обох методах дослідженнях будуть відображені зміни у хребті, суглобах, міжхребцевих дисках, судинах, прилеглих тканинах тощо.

Тільки на підставі результатів досліджень лікар зможе обрати один з методів лікування: фізіотерапію, протизапальну терапію, абляцію фасеткових суглобів, введення стероїдних препаратів внутрішньосуглобово, оперативне втручання.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds