Loading....

Що таке запальний артрит?

Запальний артрит (ІА) — це запалення суглобів, спричинене надмірною активністю імунної системи. Зазвичай воно вражає багато суглобів по всьому тілу одночасно, але може охоплювати лише один суглоб. Запальні форми артриту зустрічаються набагато рідше, ніж остеоартрит (ОА), який є найпоширенішим типом артриту. Хоча є багато винятків, запальний артрит зазвичай починається у молодшому віці, тоді як остеоартрит – у старшому.

Яка різниця між остеоартритом і запальним артритом?

Основною відмінністю між ними є процеси, що лежать в основі цих двох захворювань, які можуть мати схожі симптоми. Остеоартрит починається в хрящі, амортизаторі, який вистилає кістку в суглобах. Запальний артрит часто починається в інших м’яких тканинах, які вистилають суглоб. Остеоартроз характеризується меншою інтенсивністю запального процесу, хоча він все одно присутній.

Остеоартроз

Раніше вважалося, що остеоартроз — це лише процес, який виникає через те, що суглобові структури «зношуються» з часом, але все набагато складніше. Остеоартрит починається в суглобовому хрящі, який вистилає кістку в суглобах, щоб вони могли плавно ковзати разом. Цей хрящ пошкоджується, а підлегла кістка стає потовщеною та утворює шпори (остеофіти). Також задіяні зв’язки суглоба. Факторами, які сприяють виникненню остеоартриту, є старіння, пошкодження суглобів, генетика, маса тіла та інші механічні фактори, які впливають на розташування суглобів людини.

Запальний артрит

Запальний артрит відрізняється від процесу ОА. Класичний запальний артрит починається в тканині, що вистилає суглоб, синовіальній оболонці. Ця оболонка потовщується, а клітини всередині неї та всередині суглобової рідини виділяють хімічні речовини, які викликають ознаки запалення – набряк, почервоніння та жар.

При ревматоїдному артриті багато суглобів часто вражаються одночасно і часто симетрично. Це також стосується запального артриту, який спостерігається при вовчаку та систематично повторюваних недолікованих ангінах. У деяких видів запального артриту це запалення слизової оболонки суглоба має відому причину, наприклад інфекцію, але в більшості випадків конкретна причина невідома.

При подагрі, запальному артриті, який часто вражає лише один суглоб за раз, причина відома: організм реагує на надлишок сечової кислоти, що призводить до відкладення кристалів. Псевдоподагра (стан із симптомами, схожими на подагру, але через дуже різні типи кристалів) може вражати один суглоб за раз, і це також має чітку причину. Псевдоподагра є результатом розвитку запальної реакції організму на відкладення кристалів кальцію.

Генетика відіграє велику роль у визначенні того, хто захворіє на запальний артрит. Захворювання можна діагностувати у пацієнтів віком від 20 до 30 років. Дітям і підліткам може бути діагностована така форма дитячого артриту, як ювенільний ідіопатичний артрит. ЗА частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, і триваючі дослідження шукають усі причини цього.

Які симптоми запального артриту?

Найпоширенішими симптомами запального артриту є:

  • Біль і скутість суглобів після періодів відпочинку або бездіяльності, особливо вранці.
  • Набряк, почервоніння та/або відчуття тепла в уражених суглобах.
  • Запалення інших ділянок тіла, таких як шкіра або внутрішні органи, такі як легені та серце (це особливо важливо, якщо у когось є запальний артрит, викликаний вовчаком).

Люди із запальним артритом зазвичай відчувають чергування періодів «спалахів» дуже інтенсивних симптомів з періодами безсимптомними. На жаль, деякі люди мають постійне запалення суглобів, якщо не почати лікування.

Які існують типи запального артриту?

До основних видів запального артриту належать:

  • хвороба Марі-Штрюмпеля
  • подагра і псевдоподагра
  • Хвороба Лайма
  • вовчак
  • псоріатичний артрит
  • ревматоїдний артрит

При виявленні та лікуванні на ранніх стадіях наслідки запального артриту можуть бути значно зменшені, або захворювання може навіть повністю зникнути. Важливість правильної діагностики, особливо на ранніх стадіях захворювання, може запобігти серйозним ускладненням артриту на все життя.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds