Loading....

Щоденно працюючи з діагностикою травм у наших медичних центрах, ми хочемо розказати про окремі типи пошкодження, що трапляються доволі часто, особливо під час війни.
Забій та перелом ребер – це різні травми. Перелом, тріщина передбачають залучення кісток, порушення їх цілісності. Забій ребер говорить про травмування підтримувальних м’язів і тканин грудної клітки, можливо, черевної порожнини.

Більшість таких травм є результатом падіння, ДТП, дії потужної вибухової хвилі, яка здатна відкинути людину або ж зрушити предмети, частини будівлі, які падають на людей.

Забій ребер

Термін «забій ребра» використовується, коли кістки грудної клітки насправді не пошкоджені. Біль при забитому ребрі виникає через натяг або пошкодження:

 • М’яких тканин
 • Хрящів
 • М’язів грудної стінки

Це може здатися не таким серйозним, як зламане ребро, але забій ребер може супроводжуватися вираженим больовим синдромом.

Перелом ребер

Переломи ребер можуть бути звичайними переломами кісток (наприклад, при падінні) або стресовими переломами, спричиненими надмірним навантаженням.
Багато зламаних ребер просто тріснуті. Тріщини ребер болючі. Але вони не викликають тих проблем, які викликають переломи ребер з утворенням кількох фрагментів. Гострий край зламаної кістки може пошкодити основні кровоносні судини або легені та інші органи.
Зазвичай зламані ребра заживають самостійно приблизно через шість тижнів. Контроль болю важливий для глибокого дихання та уникнення проблем з легенями, таких як пневмонія.
Перелом ребер матиме наступні ознаки (одну або кілька разом):

 • біль при глибокому вдихові;
 • біль при повороті тіла, зміні положення, нахилі;
 • посилення больових відчуттів при тискові (навіть незначному) на ушкоджену зону.

Якщо у людини зламані ребра, залежно від ступеня пошкодження завжди існує ризик розвитку ускладнень, серед яких:
Розрив головної артерії тіла, відомої як аорта. Гострий кінець зламаного одного з перших трьох ребер у верхній частині грудної клітки може проткнути аорту або ж інші судини.
Розрив легенів. Зубчастий кінець зламаного середнього ребра може пробити легені та спричинити більший ступінь травмування.
Розірвана селезінка, печінка або нирки. Нижні два ребра рідко ламаються, оскільки вони можуть рухатися більше, ніж верхні та середні ребра. Але кінці зламаного нижнього ребра можуть завдати серйозної шкоди селезінці, печінці або нирці.

Симптоми забитих або зламаних ребер включають:

 • Різкий біль (який може посилюватися, коли ви повертаєте поперек, рухаєте руками або плечима, вдихаєте або кашляєте)
 • Надмірна чутливість
 • Набряк або видимі синці на грудях чи верхній ділянці черевної порожнини, на спині

Червоні прапорці

Травми ребер загалом належать до серйозних пошкоджень, і можуть призводити до складних станів. Тому завжди звертайте увагу на окремі симптоми, які є сигналом про необхідність надання негайної медичної допомоги:

 • надзвичайно сильний біль;
 • проблеми з диханням, задишка;
 • лихоманка, яка прогресує;
 • відхаркування мокротиння з гноєм, кров’ю;
 • деформація грудної клітки, непритаманні положення ребер.

Діагностика забою та перелому ребер

В першу чергу, вас огляне лікар, щоб оцінити загальний стан та встановити критичність ситуації. Далі для виявлення перелому ребер, пошкодження органів, тканин, судин можуть застосовуватися наступні методи візуалізації:

 • рентгенографію. Доступний та досить швидкий у виконанні тип діагностики, який дасть базову інформацію про наявність перелому у кістці або пошкодження легень. Інші типи уражень звичайний рентген може не помітити;
 • комп’ютерну томографію. КТ ребер, органів грудної клітки, черевної порожнини надасть вичерпні дані стосовно травмування кісток, легень, кровоносних судин суміжних тканин і органів, зокрема нирок, печінки, селезінки . Крім того, КТ “бачить” крововиливи, що важливо для надання екстреної допомоги і планування оперативного втручання невідкладно;
 • магнітно-резонансна томографія. МРТ – високоінформативне дослідження, хоча при цьому вимагає більше часу на сканування. М’які тканини, дрібні пошкодження, органи детально візуалізуються під час даного обстеження.

На відміну від руки чи ноги, зламане ребро не можна вправити або накласти гіпс. Нелегко утримувати зламане ребро в спокої, поки воно не заживе, тому що вся грудна клітка рухається під час дихання.

Це означає, що основним засобом лікуванням травм ребер є час. Зазвичай загоєння забитих або зламаних ребер займає від чотирьох до шести тижнів. В окремих випадках знадобиться більше часу для відновлення.

Завжди будьте обережними та не наражайте себе на небезпеку зайвий раз!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds