Loading....

З 16 по 22 квітня у світі триває Тиждень боротьби з раком голови та шиї

Як і всі подібні кампанії, мета даної полягає у приверненні уваги до проблематики, підвищення рівня обізнаності населення та ознайомлення з доступними методами діагностики і лікування для осіб, які перебувають в діагнозі.

Які симптоми раку голови та шиї

Симптоми раку голови та шиї можуть включати шишку або виразку, яка не загоюється, біль у горлі, який не зникає, утруднене ковтання та зміну або захриплість голосу. Ці симптоми також можуть бути викликані іншими, менш серйозними захворюваннями. ✅ Важливо проконсультуватися з лікарем або стоматологом щодо будь-якого з цих симптомів.

Симптоми, які можуть вражати певні ділянки голови та шиї, включають наступне:

 • Ротова порожнина: біла або червона пляма на яснах, язиці або слизовій оболонці рота; набряк щелепи, через який зубні протези погано прилягають або стають незручними; і незвичайна кровотеча або біль у роті.
 • Глотка: проблеми з диханням або розмовою; біль при ковтанні; біль у шиї або горлі, який не проходить; часті головні болі, біль або дзвін у вухах; або проблеми зі слухом.
 • Гортань: біль при ковтанні або біль у вусі.
 • Навколоносові пазухи та носова порожнина: пазухи, які закупорені та не очищаються; хронічні інфекції пазух, які не реагують на лікування антибіотиками; кровотечі з носа; часті головні болі, набряки або інші проблеми з очима; біль у верхніх зубах; або проблеми з протезами.
 • Слинні залози: набряк під підборіддям або навколо щелепної кістки, оніміння або параліч м’язів обличчя або біль в обличчі, підборідді або шиї, який не зникає.

Діагностика

Рак голови та шиї можна виявити різними способами. Лікар або стоматолог може знайти перші ознаки під час звичайного огляду або скринінгу порожнини рота, голови та шиї . Наприклад, можна побачити збільшення лімфатичного вузла на шиї або незрозумілу червону чи білу пляму в роті. Однак найчастіше рак голови та шиї виявляють лише після того, як пацієнт звернувся за лікуванням симптомів , які стали проблемними.

Коли ви відвідуєте свого лікаря загальної практики, ви повинні повідомити про наявність будь-яких змін у стані та появу нетипових для вас симптомів. На підставі отриманої інформації і клінічного огляду лікар зможе встановити або запідозрити певний діагноз, і за потреби скерувати до вузького спеціаліста і на додаткове обстеження.

Зазвчиай пацієнт скеровується до ЛОРа (отоларинголога), який проводить візуальний огляд та ендоскопічну діагностику за показаннями.

Якщо потрібне додаткове обстеження, ваш ЛОР проведе додаткові тести, які можуть включати:

 • Ендоскопічні методи дослідження. Лікар використовуватиме спеціальні гнучкі ендоскопи, щоб більш ретельно оглянути горло, голосовий апарат, стравохід (трубка, що веде до шлунка), трахею (трахею) і бронхи (дихальні шляхи, що ведуть від трахеї до легенів). Тип та об’єм обстеження встановлюється індивідуально.
 • Біопсія: під час біопсії з підозрілої ділянки забирають зразок тканини. Потім цей матеріал досліджують на наявність раку або дисплазії (передракових змін). Залежно від конкретної ситуації може бути використаний один або кілька видів біопсії.
 • Ексфоліативна цитологія – лікар збирає клітини з області підозрюваного раку, зіскрібаючи її невеликим інструментом. Клітини наносять на предметне скло і досліджують під мікроскопом, щоб виявити аномалії.
 • Інцизійна біопсія – шматочок тканини вирізають із підозрілої ділянки.
 • Аспірація тонкою голкою (FNA) – лікар використовує тонку порожнисту голку та шприц для видалення клітин із новоутворення. Потім клітини досліджують під мікроскопом. Цей тип біопсії зазвичай використовується для дослідження лімфатичних вузлів або шишок на шиї.
 • Тестування на ВПЛ: Тканини з біопсії, які є плоскоклітинним раком, особливо якщо взяті з мигдалин або основи язика, часто перевіряються на геномний маркер під назвою p16, який є ознакою того, що рак може бути пов’язаний з інфекція ВПЛ. Було виявлено, що рак, пов’язаний з ВПЛ (p16+), значно легше реагує на лікування, ніж ті, у яких відсутній p16.
 • Візуалізаційні методи: ваш лікар може призначити діагностику в різний час під час процесу встановлення діагнозу та лікування, щоб виявити підозрювану пухлину, перевірити, чи поширився рак, оцінити, чи діє лікування, або виявити рецидив раку після лікування.
  Застосовуються наступні методи візуалізації 👇
 • Рентген грудної клітки – ці зображення використовуються, щоб побачити, чи поширився рак на легені. Має найнижчу інформативність в оцінці раку, але може виконуватись за умови недоступності інших методів.
 • КТ – ці зображення надають детальний огляд органів і м’яких тканин і дозволяють вашому лікарю побачити розташування будь-яких пухлин, чи проростає пухлина в сусідні тканини, чи рак поширився на лімфатичні вузли, легені чи інші органи. КТ-зображення також забезпечують детальну оцінку кісток обличчя, щоб побачити, чи не уражені вони раком.
 • МРТ – ці зображення корисні для дослідження шиї та мозку, а також ступеня поширення пухлини на м’які тканини, такі як м’язи та жир або вздовж нервів.
 • ПЕТ-сканування – ПЕТ-сканування корисне, коли вже діагностовано рак. Вони можуть допомогти лікарям побачити, чи рак поширився на лімфатичні вузли чи інші ділянки тіла, і це особливо корисно, якщо ваш лікар підозрює, що рак міг поширитися, але не впевнений, куди.

Постановка

У процесі діагностики раку буде встановлено його стадію . Стадіювання раку – це спосіб опису раку. Діагностика та визначення стадії говорять нам про кілька речей, зокрема про те, де в тілі локалізується рак, ступінь тяжкості раку (наприклад, вказуючи розмір первинної пухлини) і наскільки далеко рак міг поширитися від свого початкового місця. Стадіювання допомагає онкологам визначити прогноз (передбачуваний результат захворювання) і вибрати найкращий варіант лікування конкретного раку.

Стадії раку можуть виникати в кількох точках під час діагностики та лікування. Ваша медична команда може використовувати один або декілька з наступних типів стадії:

 • Клінічне визначення стадії – цей метод визначення стадії використовує фізикальне обстеження, візуалізацію (рентгенівські промені, КТ, МРТ тощо) і біопсію для визначення тяжкості та ступеня вашого раку.
 • Патологічне визначення стадії – цей метод поєднує результати, використані для клінічного визначення стадії, з результатами хірургічного втручання (наприклад, якщо вам видалили пухлину або якщо ваша медична команда проводить дослідницьку операцію).
 • Стадування після терапії – цей тип визначення стадії описує тяжкість і ступінь раку, що залишився після початкового курсу лікування, наприклад хіміотерапії або опромінення.
 • Повторна стадія – повторна стадія відбувається, якщо рак повертається після лікування.

Стадіювання описує чотири характеристики раку:

 • Розташування первинної пухлини
 • Розмір або ступінь пухлини
 • Незалежно від того, чи поширився рак на лімфатичні вузли поблизу пухлини
 • Незалежно від того, чи поширився рак на віддалені частини тіла

Щоб бути ефективним і корисним, визначення стадії раку спирається на набір стандартизованих критеріїв, які дозволяють усім медичним працівникам мати однакове розуміння конкретного раку. Система постановки, яка найчастіше використовується в усьому світі, – це система постановки TNM, розроблена Американським об’єднаним комітетом з онкології (AJCC) та Міжнародним союзом боротьби з раком (UICC).

Завжди залишайтесь здоровими та не нехтуйте якісною діагностикою!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds