Loading....

Виразка шлунка — це буквально відкрита ранка в слизовій оболонці шлунка. Це поширена причина вогнищевого болю в шлунку — того, що локалізується в одній точці — часто з пекучим або різучим характером. Але не всі виразки шлунка викликають помітні симптоми.

Виразка шлунка є поширеним явищем і піддається лікуванню, але без коректного лікування може призводити до доволі серйозних наслідків. Деякі виразки постійно кровоточать, що з часом може призвести до значної втрати крові. Деякі можуть продовжувати роз’їдати стінку шлунка, поки не з’явиться отвір. Саме тому діагностика та лікування є надзвичайно важливими.

Які симптоми виразки шлунка?

Виразка шлунка здебільшого викликає біль у верхній частині живота – між грудиною та пупком.

Типовий біль при виразці відчувається як кислотний опік у шлунку або як щось поїдає його. Це відчуття не є ілюзією. Шлункові кислоти, ферменти та інші хімічні речовини роз’їдають рану.

У багатьох людей виразка шлунка викликає розлад травлення, що означає пекучий біль у шлунку разом із відчуттям ситості. Ви можете відчути ситість незабаром після того, як почали їсти, та/або довго після того, як ви поїли.

Так звані “голодні болі”, які характерні для нічного часу та натще, більше притаманні виразці дванадцятипалої кишки. Проте, діагностика і лікування ідентичні з терапією та виявленням виразки шлунку.

Також можуть спостерігатися:

  • Кислотний рефлюкс і печія.
  • Нудота і блювання.
  • Здуття живота, відрижка.

Ці симптоми пов’язані з умовами, які спричинили виразку шлунка.

Деякі люди взагалі не відчувають виразки шлунка. Це так звані тихі виразки. Ви можете не відчувати жодних симптомів, доки не розвинуться такі ускладнення, як кровотеча або перфорація (отвір).

Ці симптоми можуть включати:

  • Блідість.
  • Запаморочення, слабкість або непритомність.
  • Чорна кров у випорожненнях.
  • Блювота, схожа на кавову гущу.
  • Раптовий сильний біль у животі, який не зникає.

Якщо у вас з’явився будь-який із цих симптомів, негайно зверніться до лікаря.

Що викликає виразку шлунка

Двома найпоширенішими причинами виразки шлунка є бактеріальна інфекція H. pylori та надмірне вживання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ). Ці дві причини разом спричиняють близько 99% виразок шлунка.

H. pylori інфекція

H. pylori — дуже поширена бактеріальна інфекція, яка вражає до половини людей у всьому світі. В основному він живе у вашому шлунку. У багатьох людей це, здається, не викликає жодних проблем. Але іноді він призводить до погіршення стану. Оскільки бактерії продовжують розмножуватися, вони в’їдають слизову оболонку шлунка, викликаючи хронічне запалення, яке призводить до виразки шлунка.

НПЗП

НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати) є звичайними безрецептурними знеболювальними засобами, такими як ібупрофен, напроксен і аспірин. Ці ліки подразнюють слизову оболонку шлунка при контакті, а також пригнічують деякі хімічні речовини, які захищають і відновлюють її.

Слизова оболонка шлунка призначена для відновлення після подібного впливу. Але якщо ви занадто часто приймаєте НПЗП, процес відновлення може порушуватися.

Інші причини

Менш поширені причини виразки шлунка включають:

  • Інші інфекції. У рідкісних випадках інші бактеріальні, вірусні або грибкові інфекції можуть проникнути у ваш шлунок і викликати ерозивний гастрит.
  • Синдром Золлінгера-Еллісона. Це рідкісний стан, який змушує ваш шлунок виробляти занадто багато шлункової кислоти, яка роз’їдає слизову оболонку.
  • Сильний фізіологічний стрес. У вас може розвинутися стресова виразка, якщо ваше тіло намагається відновитися після небезпечної для життя хвороби або травми. Сильний фізіологічний стрес змінює баланс рН, роблячи шлунок більш кислотним.

Чи сприяє мій спосіб життя виразці шлунка?

Фактори нормального способу життя, як-от рівень щоденного стресу та те, що ви їсте та п’єте, не викликають виразки шлунка. Але вони можуть погіршити ваші симптоми, якщо вони у вас є. Будь-що, що підвищує кислотність всередині шлунку, може ускладнювати ситуацію:

  • Паління.
  • Алкоголь.
  • Гостра і кисла їжа.

Діагностика та тести

Які дослідження використовуються для діагностики виразки шлунка?

Ваш лікар порекомендує визначити наявність інфекції H. pylori, а потім виявити саму виразку у вашому шлунку. Одним із поширених методів є ендоскопічне обстеження верхніх відділів (гастроскопія).

Хоча ендоскопія є найкращим методом, інколи візуалізаційний тест, як-от рентгенівське дослідження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, може ідентифікувати виразку шлунка, не заходячи всередину шлунка. Спеціальні тести на інфекцію H. pylori включають дихальний тест, аналіз крові або аналіз калу.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds