Loading....

Місяць вересень оголошено Місяцем боротьби з гінекологічним раком (GCAM) з метою охопити якомога більше людей.
За даними Міжнародного агентства з дослідження раку Всесвітньої організації охорони здоров’я, гінекологічні ракові захворювання становлять 19% із приблизно 5,1 мільйона нових випадків раку, які діагностуються щороку.

Згідно з національною статистикою, в Україні щороку виявляють близько 7500 випадків гінекологічного раку на різних стадіях. На жаль, через пізнє виявлення, несвоєчасний початок лікування тощо ми втрачаємо до 2500 жінок кожного року, з них – біля 500 у молодому віці.

ОСНОВНІ КАТЕГОРІЇ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ РАКІВ:

Рак шийки матки
Інфікування шийки матки вірусом папіломи людини (ВПЛ) майже завжди є причиною раку шийки матки. Жінки, які регулярно не проходять аналізи на ВПЛ або аномальні клітини в шийці матки, мають підвищений ризик розвитку раку шийки матки.

Рак яєчників
Існує три типи раку яєчників у дорослих, включаючи епітеліальний рак яєчників, який починається в тканині, що покриває яєчник, слизову оболонку маткової труби або очеревину; пухлини зародкових клітин яєчників, які починаються в яйцеклітині або зародкових клітинах; і пухлини яєчників з низьким потенціалом злоякісності, які починаються в тканині, що покриває яєчник.

Рак матки
Рак матки утворюється в тканинах матки, органу, в якому розвивається плід. Два типи раку матки – це рак ендометрію та саркома матки.

Рак ендометрію утворюється в тканинах ендометрію – слизової оболонки матки. Ожиріння, високий кров’яний тиск і діабет можуть збільшити ризик раку ендометрія.

Саркома матки — це рідкісний тип раку, який утворюється в м’язах матки або в тканинах, які підтримують матку. Вплив рентгенівських променів під час променевої терапії може збільшити ризик саркоми матки.

Лікування препаратом проти раку молочної залози тамоксифеном є фактором ризику обох типів раку матки.

Рак піхви
Існує два основних типи раку піхви: плоскоклітинний рак і аденокарцинома. Аденокарцинома частіше, ніж плоскоклітинний рак, поширюється на легені та лімфатичні вузли. Рідкісний тип аденокарциноми пов’язаний із впливом діетилстильбестролу (DES) до народження.

Аденокарциноми, не пов’язані з впливом DES, найчастіше зустрічаються у жінок після менопаузи.

Рак вульви
Рак вульви утворюється на зовнішніх статевих органах жінки. Рак вульви найчастіше вражає зовнішні губи піхви.

Аномальні клітини можуть рости на поверхні шкіри вульви протягом тривалого часу. Цей стан називається інтраепітеліальною неоплазією вульви (VIN). Оскільки VIN може стати раком вульви, важливо отримати лікування.

Фактори ризику раку вульви включають наявність VIN, інфекцію ВПЛ та наявність генітальних бородавок в анамнезі.

Діагностика гінекологічного раку

 • Біопсія: за допомогою різноманітних методів відбираються невеликі зразки підозрілої тканини, які надалі патологи досліджують на ознаки раку. Методи біопсії відрізняються в залежності від типу раку.
 • Кольпоскопія: гінекологи використовують кольпоскоп (збільшувальний інструмент з освітленням) для огляду вульви, піхви та шийки матки на наявність ознак раку або аномальної тканини.
 • Ендоскопія: для деяких типів гінекологічного раку досліджуються органи малого тазу за допомогою різних типів об’єктів. Ендоскопи — це тонкі трубки з камерами з підсвічуванням, які дають можливість бачити всередині тіла.

Діагностична візуалізація

 • Комп’ютерна томографія (КТ): ці сканування використовують спеціальне рентгенівське обладнання для створення зображень поперечного перерізу в області таза. КТ може показати розмір пухлини та чи поширився рак.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ): сканування МРТ використовує радіохвилі та сильні магніти для створення поперечних зображень вашого тіла. Ми використовуємо МРТ, щоб більш ретельно досліджувати пухлини та перевіряти ознаки поширення раку.
 • Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ)/КТ: Ви отримуєте ін’єкцію невеликої кількості радіоактивної речовини, яка поглинається раковими клітинами. Спеціальний сканер створює зображення, які показують виділені ділянки, щоб надати детальну інформацію про рак, особливо про те, де він поширився.
 • Ультразвук: це зображення використовує звукові хвилі, щоб показати деталі тазових органів і будь-яких пухлин, наприклад розмір і розташування. Ультразвукові методи, які ми використовуємо при гінекологічному раку, включають:
  Трансабдомінальний, з розміщенням датчика на животі.
  Трансвагінальний, з датчиком, розміщеним всередині піхви

МРТ, КТ та УЗД органів малого тазу ви можете пройти в центрах МДЦ Експерт у вашому місті.
Жінки мають проходити УЗД щорічно у якості скринінгу навіть без наявності будь-яких симптомів з боку репродуктивної системи.

МРТ та КТ виконується за потреби винятково за призначенням лікаря.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds