Всі ми протягом життя отримували невеликі рани, порізи, пошкодження шкірного покриву. що супроводжувалось незначною кровотечею. Коли це відбувається, тромб рятує ситуацію. Згусток, гелеподібна маса, швидко зупиняє кровотечу, і зазвичай розпадається після виконання своєї роботи. Однак іноді все може піти не так.
Коли тромби утворюються не з метою захисту організму при пораненні та не розпадаються, вони можуть бути небезпечними та призвести до серйозних захворювань. Вони можуть утворюватись у кровоносних судинах практично будь-якої частини тіла. Здебільшого вони формуються в нижніх кінцівках, особливо якщо ви ведете переважно сидячий, малорухливий спосіб життя.
Отже, зазвичай тромби безпечно розчиняються або розпадаються, коли вони більше не потрібні. Однак іноді тромби блокують кровоносні судини або переміщуються через них до іншої частини тіла. Ці згустки називаються емболами.
Коли це відбувається, тромби можуть спричинити медичні проблеми, які є невідкладними станами:
- Артеріальна емболія – тромб, який проходить артерією, а потім припиняє кровопостачання органу чи іншої частини тіла
- Тромбоз глибоких вен (ТГВ) – тромб у венах (судини, що повертають кров до серця), який зазвичай утворюється в ногах, а іноді й у руках.
- Серцевий напад через утворення тромбу в судинах поблизу серця та, як наслідок, блокування кровопостачання.
- Легенева емболія (ТЕЛА) виникає через згусток, який рухається з вени в серце, а потім до легенів, блокуючи їх кровопостачання.
- Інсульт від тромбу, що переміщується в артерію, що постачає мозок кров’ю, і зупиняє кровотік.
- Тромбофлебіт або набряк внаслідок закупорки вени згустком крові.
Що викликає утворення тромбів?
Згустки крові утворюються як спосіб організму зупинити кровотечу з пошкоджених кровоносних судин і сприяти загоєнню. Вони можуть розвинутися у відповідь на травму чи втручання, яких зазнає ваше тіло під час операцій чи інших медичних процедур. Вони також можуть утворюватися через пошкодження артерій, що називається атеросклерозом.
Згустки крові також можуть затримуватися або утворюватися, навіть якщо ви не отримували травми. Ймовірність утворення тромбів може зрости з ряду причин, причому деякі фактори створюють вищий ризик, ніж інші:
- Вік. Зверніть увагу, що люди старше 60 років піддаються більшому ризику.
- Порушення згортання крові, успадковані від батьків або набуті під час життя внаслідок певних захворювань чи процесів в організмі.
- Певні захворювання, включаючи фібриляцію передсердь, рак, хронічне запалення, діабет, гіпертензію (високий кров’яний тиск), високий рівень холестерину та ожиріння.
- Естроген, рівень якого змінюється під час вагітності, контролю за народжуваністю або замісної гормональної терапії.
- Малорухливий спосіб життя, наприклад, постільний режим або тривале обмеження руху з тих чи інших причин. Зокрема це стосується офісних співробітників, водіїв.
- Вагітність, яка підвищує фактори згортання крові для контролю передбачуваної кровотечі.
- Паління.
Симптоми тромбів
Коли кров згортається нормально, ви зазвичай цього не помічаєте. Якщо згустки не розчиняються належним чином або переміщуються в місця, де вони можуть викликати проблеми, у вас можуть розвинутися симптоми.
Ознаки наявності тромбів, які ви можете відчувати, відрізняються залежно від місця розташування:
- Руки та ноги: біль або чутливість, набряк або відчуття тепла.
- Мозок: проблеми з мовленням; зміни гостроти зору, порушення зору; раптовий, сильний головний біль; запаморочення;слабкість в обличчі, руках або ногах.
- Серце: біль у грудях або іншій ділянці верхньої частини тіла, утруднене дихання, пітливість, нудота або запаморочення.
- Легені: біль у грудях, утруднене дихання, прискорене серцебиття, пітливість, лихоманка або кашель з виділенням крові.
Як запобігти утворенню тромбів
Якщо у вас високий ризик утворення тромбів, наприклад, ви перебуваєте в лікарні, дотримуйтесь порад вашого лікуючого лікаря щодо запобігання утворенню тромбів.
Це може включати носіння панчіх, які покращують кровообіг, або прийом ліків для зниження ризику утворення тромбів (антикоагулянтів).
Що потрібно робити?
- залишайтеся активними – регулярні прогулянки можуть допомогти
- пийте багато води, щоб уникнути зневоднення – ризики формування тромбу зростають, якщо ви зневоднені
- спробуйте схуднути, якщо у вас надмірна ваг. За потреби зверніться за допомогою до фахівців
- носіть компресійні панчохи, якщо ви маєте подібні рекомендації від лікаря
Чого варто уникати?
- тривалого сидіння, перебування довго без руху
- вживання алкоголю, яке призводить до зневоднення
- паління
Як діагностувати тромби?
Лікарі використовують кілька методів, щоб виявити підозрювані тромби та визначити можливу причину:
- Фізичне обстеження та обговорення: лікар огляне вас, збере ретельний анамнез, а також визначить фактори ризику.
- Аналізи крові: аналізи можуть оцінювати різні показники крові, зокрема рівні факторів згортання крові та кожен тип клітин крові.
- Візуалізація: спеціальні форми ультразвукового дослідження, зокрема доплерографія (дуплексне сканування) вен, артерій певної анатомічної ділянки та комп’ютерної томографії (КТ) – КТ-ангіографія – можуть допомогти лікарям визначити локалізацію та наявність тромбів.