Loading....

Популярність гірськолижних курортів щороку зростає. Україна не є винятком у цьому сенсі, оскільки, ми маємо прекрасні локальні курорти в Карпатах. Серед прихильників зимніх видів відпочинку професійних спортсменів, звичайно ж, меншість. Саме тому з ростом кількості відпочивальників зростає і кількість травм, отриманих під час катання на лижах чи сноуборді.

МДЦ Експерт спеціалізується на променевій діагностиці. Тому ми щодня зустрічаємося з “зимовими” травмами у професійній діяльності.
З власного та загальномедичного досвіду можемо стверджувати, що для сноубордистів більш характерні гострі травми, ніж для лижників. Оскільки, для наших співвітчизників сноуборд – відносно нове захоплення, а лижі ми засвоїли давно, наявність пошкоджень – абсолютно природне явище.
Цікавий факт, що серед чоловіків більша кількість травмованих, ніж серед жінок. А сноуборд завоював прихильність молодої аудиторії, тому середній вік пацієнтів-сноубордистів менший, ніж середній вік травмованих лижників.
Найпоширенішими травмами на гірськолижних курортах є пошкодження верхніх та нижніх кінцівок, забої та розтягнення м’яких тканин, струси мозку та травмування обличчя, рідше – серйозні ураження хребта.

Травми верхніх кінцівок

Пошкодження плечового, зап’ясткового, ліктьового суглобів, кісток передпліччя частіше зустрічається у сноубордистів. Серед даних травм найпоширенішими є переломи дистального відділу променевої кістки, переломи ключиці та проксимального відділу плечової кості.
Для лижників найчастішими травмами є переломи ключиці. Рідше ми маємо справу з пошкодженнями променевих та плечових кісток.
Переломи зап’ястя, на жаль, доволі поширені і для лижників, і для сноубордистів. Виникають внаслідок загальної помилки – несвідомого падіння на витягнуту руку.
Зазначені вище травми діагностуються здебільшого за допомогою стандартної рентгенографії та вимагають тривалої іммобілізації. Для складних випадків та при необхідності уточнення ступеню ураження виконується комп’ютерна томографія кісток і суглобів та рекомендується оперативне лікування, наприклад, відкрита репозиція, остеосинтез тощо.

Мабуть, всі чули про “великий палець лижника” – характерну для даного виду спорту травму колатеральної зв’язки великого пальця руки. Отримати таке пошкодження доволі просто – варто впасти, тримаючи при цьому лижну палку, даючи на великий палець так зване раптове вальгусне навантаження. Травма супроводжується вираженим больовим синдромом, потребує діагностики та лікування консервативними або хірургічними методами.

Переломи ключиці для зимніх видів спорту – явище звичне, яке виникає при падінні чи стрибках з ударом об сніжну поверхню. При первинній діагностиці важливо оцінити ступінь ураження, наявність деформації, набряку, натяжіння шкіри. Залежно від отриманої картини виконується комп’ютерна томографія, при підозрі на пошкодження шийного відділу хребта чи значне зміщення кісток, наявність уламків тощо – додатково роблять МРТ.

Серед молодих та недосвідчених сноубордистів ми часто зустрічаємо травми проксимального відділу плечової кістки, зокрема, відриви малого та великого горбків. Пацієнти часто звертаються на діагностику, маючи цілу низку скарг: локальні крововиливи, набряки, скарги на малорухливість руки та плеча. Зазначимо, що даний тип уражень також поширений у лижників старшого віку, у яких відзначається зниження щільності кісткової тканини.
Після виконання рентгенографії або КТ лікар прийме рішення стосовно подальшого лікування. Для більшості випадків, воно полягає у застосуванні консервативних методів.

Переломи акроміально-ключичного суглобу характерні для професійних сноубордистів, як падають на плече з приведеною рукою. У цьому випадку спостерігається больовий синдром, можлива наявність деформації. Більшість таких травм після рентгенографії чи КТ ключиці, плеча лікують консервативно.

Травми нижніх кінцівок у гірськолижників та сноубордистів

Якщо пошкодження верхніх кінцівок – проблема сноубордистів, то травми ніг – актуальне питання для лижників. Це пов’язано з різницею в обладнанні, стійці, техніці падінь тощо.
Через відмінність в оснащенні, лижники піддаються більшому скручуванню, ніж сноубордисти. Це тягне за собою підвищені ризики травмування колінних зв’язок. Проте, сноубордисти, які полюбляють екстремальні траси, мають гарний досвід у спорті, виконують трюки, також часто травмують зв’язки колін.
Якщо говорити загалом про переломи нижніх кінцівок, це не є поширеним явищем у лижному спорті. Більше пошкоджень припадає на плато, плафон великої гомілкової кістки або саму гомілку.

Травми стопи та гомілковостопного суглобу характерні для сноубордингу.

“Перелом сноубордиста” – насправді унікальне явище. Це перелом латерального відростку таранної кістки. Проявляється передньобоковим болем в гомілковостопному суглобі. Саме через симптоматику даної травми часто плутають з розтягненням передньої таранно-малогомілкової зв’язки.
Якщо перелом не лікувати, нехтувати своєчасною діагностикою, можна отримати доволі серйозні ускладнення, наприклад, підтаранний артрит, аваскулярний некроз тощо. Зазначимо, що “перелом сноубордиста” може бути не виявлений на звичайній рентгенографії, тому його діагностують саме за допомогою комп’ютерної томографії .

Сноубордисти також страждають на вивихи гомілковостопного суглобу, можливо, через те, що взуття для сноубордингу не таке жорстка, як для лижного спорту.
Переломи плюсневих кісток є наслідком стрибків та жорсткого приземлення у сноубордистів. Переломи здебільшого ізольовані та підлягають консервативному лікуванню.

Слід також уважно ставитися до вибору спортивного взуття і власних можливостей. При надмірній жорсткості черевиків можна отримати переломи середньої частини великої та малої гомілкової кості – “перелом вершини черевика”. Травми ці доволі серйозні та вимагають негайної хірургічної фіксації.

Травми верхніх та нижніх кінцівок для прихильників зимніх видів спорту є найпоширенішими. Проте, часто зустрічаються і пошкодження, не пов’язані з м’язево-кістковими структурами. Важкі пошкодження хребта, тупі травми, які впливають на внутрішні органи, м’які тканини, струси мозку, внутрішні та зовнішні кровотечі – те, що вимагає екстреного втручання медичного персоналу та надання невідкладної кваліфікованої допомоги.

Будьте уважні під час відпочинку та занять спортом. Сподіваємося, надана інформація стане Вам корисною та допоможе уникнути неприємних сюрпризів.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds