Loading....

1 травня – перший понеділок місяця – День боротьби з меланомою.

МДЦ Експерт, як завжди, долучається до інформаційних ініціатив. Коротко про меланому та рак шкіри.
Що таке меланома?

Найглибший шар епідермісу, розташований безпосередньо над дермою, містить клітини, які називаються меланоцитами. Меланоцити виробляють пігмент меланін, який потрібен для забарвлення нашої шкіри.

Меланома починається, коли здорові меланоцити змінюються і ростуть безконтрольно, утворюючи ракову пухлину. Ракова пухлина є злоякісною, тобто, може рости та поширюватися на інші частини тіла. Іноді меланома розвивається із звичайної родимки, яка вже є на шкірі людини. Коли це відбувається, родимка зазнає змін, які зазвичай можна побачити, наприклад, зміни форми, розміру, кольору або краю родимки.

Захворювання може розвинутися будь-де на тілі, включаючи голову та шию, шкіру під нігтями, статеві органи та навіть підошви ніг або долоні рук. Меланома може мати не такий колір, як родимка. Вона може взагалі не мати кольору або бути злегка червоною, що називається амеланотичною меланомою.
При ранньому виявленні меланому часто можна вилікувати хірургічним шляхом. Однак, вона є однією з найсерйозніших форм раку шкіри.

Що викликає меланому?
American Cancer Society описує багато факторів, які викликають рак шкіри, зокрема меланому.
Також йдеться про те, що більшість родимок ніколи не набувають злоякісності, проте, окремі з них, перероджуються в меланому. Дослідники виявили деякі генні зміни в клітинах родимок, які можуть призвести до того, що вони стануть клітинами меланоми. Але досі точно невідомо, чому деякі родимки стають раковими, а більшість – ні.

Деякі гени контролюють, коли наші клітини ростуть, діляться на нові клітини та вмирають:
Гени, які допомагають клітинам рости, ділитися та залишатися живими, називаються онкогенами .
Гени, які стримують ріст клітин, виправляють помилки в ДНК або викликають загибель клітин у потрібний час, називаються генами-супресорами пухлин .

Рак може бути спричинений мутаціями ДНК (або іншими типами змін), які утримують онкогени “включеними” або “вимикають” гени-супресори пухлин. Ці типи генних змін можуть призвести до неконтрольованого росту клітин. Щоб клітина стала раковою, зазвичай потрібні зміни в кількох різних генах.

Найчастіше зміни генів, пов’язані з меланомою, набуваються протягом життя людини і не передаються її дітям (успадковуються). У деяких випадках ці набуті мутації відбуваються всередині клітини безпричинно. В інших випадках, вони, ймовірно, відбуваються в результаті впливу зовнішніх факторів, тригерів.
Наприклад, ультрафіолетові (УФ) промені є основною причиною меланоми. УФ-промені можуть пошкодити ДНК у клітинах шкіри. Іноді це пошкодження впливає на певні гени, які контролюють, як клітини ростуть і діляться. Якщо ці гени перестануть працювати належним чином, уражені клітини можуть стати раковими.

Більшість УФ-променів надходить від сонячного світла, але деякі можуть надходити від штучних джерел, таких як солярій. Деяке пошкодження ДНК від ультрафіолетового випромінювання може статися за кілька років до появи раку. Діти та молоді люди часто піддаються інтенсивному впливу сонця, що може призвести до раку лише через багато років або навіть десятиліть.

Рідше люди успадковують генні зміни від батьків, які явно підвищують ризик розвитку меланоми.
Сімейні (успадковані) меланоми найчастіше мають зміни в генах-супресорах пухлин, таких як CDKN2A (також відомий як p16 ) або CDK4 , які заважають їм виконувати свою нормальну роботу з контролю росту клітин. Це може призвести до раку.

Профілактика меланоми
Рекомендації щодо профілактики меланоми доволі прості у виконанні:

  • уникайте надмірного впливу УФ-променів: використовуйте сонцезахисні засоби, легкий одяг, який закриватиме шкіру, перебувайте в тіні;
  • захищайте від сонця дітей та дорослих;
  • контролюйте свої родимки. Оцінюйте їх розмір, колір, границі. Якщо помічаєте розмитість контурів, різкий ріст, появу об’єму та незвичайного забарвлення – терміново зверніться до дерматолога!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds