Loading....

Соціальний і професійний розвиток під час війни кардинально трансформувався. Насамперед це пов’язано з труднощами у веденні бізнесу в умовах обстрілів, блекаутів, відсутності ресурсів і робочої сили.
Також зміни відбуваються в самих колективах, адже стрес, нереалізованість, страх через втрату роботи і єдиного джерела заробітку дуже загострились. Якщо ще рік тому всі йшли своїм шляхом і могли навіть не задумуватися про конкуренцію за посаду чи взагалі робоче місце, то сьогодні триває реальна боротьба.
Токсичні трудові колективи завжди існували, але сьогодні це явище стало більш розповсюдженим. Що таке токсичний колектив? Той, в якому ви не відчуваєте себе безпечно емоційно, психологічно чи навіть фізично.
Важливо вчасно зрозуміти проблему колективу, щоб підготуватися до змін і адаптуватися до них або ж залишити таку компанію, якщо в картинці вашого світу подібна ситуація є неприпустимою.

Ознаки токсичного робочого середовища:

 • нарцисична поведінка керівництва чи окремих колег;
 • агресивна поведінка співробітників чи керівників. Це може проявлятися в зневазі до підлеглих чи певної особи, фамільярності, погрозах, психологічному тискові тощо;
 • залякування;
 • остракізм, спрямований на групу осіб чи одну людину – неприйняття, зневага, засудження, що призводить до так званої соціальної ізоляції в колективі;
 • харасмент;
 • неконструктивна критика;
 • недотримання умов трудового договору тощо.

Перебування в такій атмосфері тривалий час (ми працюємо мінімум 8 годин на добу) буде провокувати надмірний психологічний тиск, що призводить до високого рівня стресу і вигоранню.

Загалом, подібний колектив для будь-якої компанії є контрпродуктивним і принесе більше шкоди, ніж користі. Нездорова, агресивна конкуренція і поведінка працівників знижує продуктивні і ефективність компанії в цілому.

Поради працівникам, які зіштовхнулись з токсичним середовищем
Навіть якщо зважати на війну і на складну економічну ситуацію, ми маємо зберігати людяність, колегіальність і повагу один до одного.
Дотримуйтесь загальноприйнятих правил корпоративної культури особисто, що допоможе уникнути будь-яких неприємностей на роботі.

Ключові поради для вас:

 • обмежте контакти з колегами винятково робочим часом. Навіть на обідню перерву виходьте з кабінету/відділу/цеху, якщо вам некомфортно там знаходитись;
 • зрозумійте, що загальна атмосфера чи некоректна політика компанії – не ваша вина. Залишайтеся порядним працівником і особистістю, вирішуйте конфлікти відкрито і справедливо;
 • не ставайте учасником пліток і драм;
 • зосередьтесь а власних цілях і твердо йдіть до їх виконання. За потреби – отримайте додаткові знання, навички, заводьте нові ділові стосунки, спілкуйтесь з колегами з інших відділів. Робіть все для того, щоб бути ефективним за будь-яких обставин;
 • заохочуйте себе після складного робочого дня. Вигадайте якийсь приємний ритуал (не алкоголь чи шкідлива їжа). Наприклад, якщо сьогодні ви виконали запланований обсяг роботи і отримали бажаний результат, ви можете собі дозволити розслабитись за улюбленою книгою чи не виконати щось із хатньої роботи (чергове прибирання, приготування їжі і т.д.);
 • ніколи не жертвуйте собою і не нехтуйте власними цілями й інтересами. Якщо ваші дії є вірними і ви впевнені в цьому, не приймайте іншу сторону;
 • підберіть для себе ефективні методи боротьбі зі стресом;
 • плануйте своє звільнення. Адекватно оцінюючи ситуацію, ви маєте розуміти, що робота у такому колективі не буде корисною, продуктивною. Тому вам варто починати пошуки нового місця працевлаштування. Якщо ви хочете влаштуватися на певну посаду чи до конкретної компанії, заздалегідь проаналізуйте власну відповідність вимогам і сміливо крокуйте назустріч мрії.

Зазначимо, що токсичне середовище є деструктивним у всіх аспектах. Ви будете постійно перебувати у стресі, відчувати виснаження і втому, невдоволеність і роздратованість. Рано чи пізно негатив переноситься на особисте життя і сім’ю, чого варто уникати.

Тому, якщо ви бачите, що вектор розвитку колективу чи компанії різко змінився і протирічить вашим цілям, знайдіть роботодавця, з яким вам буде працювати легко.
Сьогодні бізнес цінує відданих працівників, які залишаються з компанією попри труднощі. Але ви не маєте жертвувати собою. Цей процес двобічний. Поступки і лояльність мають бути взаємними.

Цінуйте себе, свою роботу і знання. Колектив може бути різним, але ви завжди маєте залишатися собою!

Бажаємо вам комерційних і професійних успіхів!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds