Loading....

Січень в онкологічній світовій спільноті проходить в бірюзовому кольорі. Січень – місяць поінформованості про рак шийки матки. Тільки в Україні офіційно щороку реєструють близько 4 тис випадків хвороби, серед яких 1,5 тис призводять до смерті.

Рак шийки матки виникає в клітинах шийки матки, як ви зрозуміли із самого визначення. Як і інші типи раку, причиною є зміни (мутації) в ДНК здорових клітин. Через зміни, які відбуваються, клітини розмножуються і ростуть неконтрольовано, не вмираючи. При поступовому або стрімкому накопиченні таких клітин формується пухлина. Якщо “ракова клітина” відділяється від основної маси (пухлини), вона може проникати в суміжні тканини і органи, навіть віддалені (метастазувати).

Типи раку шийки матки
Тип визначається на підставі лабораторних досліджень зразків тканин з уражених ділянок. Тільки після точної верифікації діагнозу можливо вибрати тактику лікування (протокол), а також отримати прогнози.

Основні види раку шийки матки:

  • плоскоклітинна карцинома. Починається із так званих плоских епітеліальних клітин, якими вистелена зовнішня частина шийки матки, що прилягає до піхви. Цей діагноз є найпоширенішим серед раків шийки матки. Він піддається лікуванню за умови своєчасного виявлення і належних діагностики, терапії;
  • аденокарцинома переважно локалізується у цервікальному каналі. Виникає в залозистих клітинах. Складає близько 10% випадків раку шийки матки.

В окремих випадках зустрічаються атипові клітини обох типів. Дуже рідко рак шийки матки вражає клітини інших типів.

Причини раку шийки матки
Здебільшого хвороба викликана одним із типів вірусу папіломи людини (ВПЛ) високого ризику. Саме для їх раннього виявлення жінкам виконують цитологічні скринінгові дослідження (ПАП-тест) під час профілактичних оглядів у гінеколога.
Відкриття вірусів папіломи людини, які викликають рак шийки матки, відбулося зовсім недавно – у 2008 р. Проте, цей крок зберіг життя сотням тисяч жінок.
Онкогенними підтипами є 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, які викликають дисплазію та рак шийки матки.
Якщо ви хоч раз у житті виконували PAP-тест, то могли побачити перелік цих та інших підтипів у перелікові досліджень. Лабораторії та клініки зазвичай формують окремі пакети досліджень, призначені для діагностики тієї чи іншої патології.
Ваш лікар обов’язково визначить доцільність проведення подібного аналізу, якщо е відбувається позапланово або за наявності симптомів і візуальних ознак атиповості.

ВПЛ передається від людини до людини статевим шляхом. Тому часта зміна партнерів, незахищений, невибірковий секс є небезпечними.

Також ризики захворіти високі у наступних груп жінок:

  • у віці до 45-ти років (найбільш сексуально активна вікова категорія);
  • якщо ви маєте складні патології імунної системи, зокрема ВІЛ;
  • ви народжували у ранньому віці (до 17-ти років) або ж народжували багаторазово;
  • якщо в анамнезі є рак сечостатевої системи (піхви, вульви, сечового міхура та ін.).

Профілактика раку шийки матки
Будь-яку хворобу легше лікувати, якщо вона виявлена на ранній стадії. Тому завдання кожної жінки – відповідально ставитися до свого здоров’я і відвідувати гінеколога регулярно. Щорічно вас має оглянути лікар і за потреби виконати відповідні дослідження матеріалів або скерувати на додаткове інструментальне, лабораторне обстеження.

Тому дотримуйтесь простих правил для попередження раку шийки матки:

  • сексуальна гігієна (стабільний партнер, захищені контакти, індивідуальні інтимні засоби тощо);
  • регулярні огляди у гінеколога (раз в рік або ж з періодичністю, яку вкаже ваш лікар);
  • вакцинація проти ВПЛ. Рекомендовано її виконувати у віці 12-13 років до початку статевого життя, але дорослим також виконують. Поспілкуйтеся з цього приводу з вашим гінекологом.

Якщо ви маєте будь-які скарги з боку статевої системи (виділення, систематичний біль, утворення тощо), не зволікайте з візитом до лікаря. Це дійсно може вберегти.
Наступного разу поговоримо про симптоми і діагностику раку шийки матки розгорнуто, щоб кожен міг отримати повну інформацію про хворобу.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds