Loading....

Рак шийки матки розвивається в шийці матки (вхід в матку з піхви). Майже всі випадки раку шийки матки (99%) пов’язані з інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ) високого ризику, надзвичайно поширеним вірусом, який передається статевим шляхом. Хоча більшість інфекцій, викликаних ВПЛ, проходять спонтанно і не викликають симптомів, стійка інфекція може спричинити рак шийки матки у жінок.
Розвиток скринінгу та профілактики є ключовими компонентами зусиль щодо запобігання раку шийки матки. Оскільки майже всі випадки захворювання викликані інфекцією вірусу папіломи людини (ВПЛ), вакцини, які захищають від вірусу, можуть попередити велику кількість випадків. Крім того, регулярні тести Папаніколау (ПАП тест) можуть виявити хворобу на передраковій стадії, що дає змогу розпочати своєчасне ефективне лікування.

Види раку шийки матки

Рак шийки матки отримав свою назву за типом клітин, де почався злоякісний процес. Два основних типи:

 • Плоскоклітинний рак. Більшість видів раку шийки матки (до 90%) є плоскоклітинним раком. Ці пухлини розвиваються з клітин ектоцервікса.
 • Аденокарциноми шийки матки. Розвиваються в залозистих клітинах ендоцервіксу. Світлоклітинна аденокарцинома, яку також називають світлоклітинною карциномою або мезонефромою, є рідкісним типом аденокарциноми шийки матки.

Іноді рак шийки матки має ознаки як плоскоклітинного раку, так і аденокарциноми. Це називається змішаною карциномою або аденосквамозною карциномою. Дуже рідко рак розвивається в інших клітинах шийки матки.

Симптоми

Багато симптомів раку шийки матки також спостерігаються при інших, менш серйозних захворюваннях. Це попереджувальні знаки, які не слід ігнорувати.

Симптоми раку шийки матки включають:

 • вагінальна кровотеча, яка є незвичною для вас, включаючи кровотечу під час або після сексу, між менструаціями або після менопаузи
 • рясні менструації, які відрізняються від звичних для вас
 • зміна характеру звичайних вагінальних виділень
 • біль під час сексу
 • біль у нижній частині спини, між стегновими кістками (тазом) або внизу живота

Якщо у вас є інше захворювання, наприклад міома або ендометріоз, такі симптоми можуть спостерігатися регулярно. Тому спостереження у гінеколога та адекватне обстеження є обов’язковими у будь-якому випадку.

Причини, фактори ризику та профілактика

Тривала ВПЛ-інфекція викликає майже всі види раку шийки матки.

Також ви можете бути у групі ризику, якщо:

 • вам менше 45 років – рак шийки матки частіше зустрічається у молодих жінок
 • у вас ослаблена імунна система, наприклад, якщо у вас ВІЛ або СНІД
 • ви народили кількох дітей або мали дітей у ранньому віці (до 17 років)
 • маєте певну спадковість
 • у вас раніше був рак піхви, вульви, нирок або сечового міхура

Скринінг

Скринінг на рак шийки матки є важливою частиною звичайної медичної допомоги. Дізнайтеся, коли проходити обстеження конкретно вам, у свого гінеколога. Загалом рекомендовані щорічні візити та огляд. Проте, враховуючи анамнез, стан здоров’я, супутні діагнози, періодичність оглядів для кожної жінки може встановлюватись індивідуально.
Скринінг раку шийки матки використовується для виявлення змін у клітинах шийки матки, які можуть призвести до раку. Скринінг включає цитологічне дослідження шийки матки (також називається Папаніколау або мазок Папаніколау), тестування на вірус папіломи людини (ВПЛ) або обидва. Більшість жінок повинні регулярно проходити скринінг на рак шийки матки.

Жінки віком від 21 до 29 років повинні проходити один ПАП-тест кожні 3 роки. Жінкам віком від 25 до 29 років можна розглянути лише тестування на ВПЛ, але перевагу надають ПАП-тесту.

Жінки віком від 30 до 65 років мають три варіанти тестування. Вони можуть проходити ПАП-тест та дослідження на ВПЛ (спільне тестування) кожні 5 років. Вони можуть проходити один ПАП-тест кожні 3 роки. Або вони можуть проходити тестування на ВПЛ кожні 5 років.
Ваш гінеколог порекомендує доцільні дослідження і систематичність їх виконання.

Будьте уважними до власного здоров’я та не ігноруйте профілактичні заходи.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds