У довоєнний період більшість з нас чули про таке явище, як панічна атака, але життя нас берегло від подібних “сюрпризів”. Зараз українці все більше скаржаться на раптові, навіть агресивні напади страху з яскравими проявами. Особливо це стосується мешканців зони бойових дій, окупованих регіонів і, звичайно, військових, які постійно знаходяться в умовах екстремальної небезпеки.
Фахівці стверджують, що в умовах війни ми можемо мати справу більше з панічними розладами, ніж з панічними атаками. Подібні стани потребують втручання лікаря для запобігання розвитку важчих наслідків.
Що таке панічна атака та панічний розлад?
Панічний розлад, як діагноз, є різновидом тривожного розладу. Супроводжується постійними нападами страху та паніки.
Звичайно, під час війни при наявності прямої загрози життю, відчуття страху та тривоги – це норма. Проте, якщо навіть, перебуваючи у безпеці, в періоди тиші або після виїзду з зони конфлікту, у вас зберігається постійне напруження, стурбованості, тривоги, мова вже може йти про тривожний розлад.
Симптоми панічного розладу
Виділяють кілька основних проявів:
- стурбованість або тривожність. Може мати різні форми та ступені складності – від легкої до найважчої – паніки;
- панічна атака – приступ паніки, який супроводжується цілим феєрверком фізичних та психічних симптомів. Подібні стани дуже лякають людей, адже самотужки справитися з ними важко.
Симптоми панічної атаки
Середня тривалість одного епізоду варіюється від 5 до 20 хв, у найскладніших випадках – до 1 год.
Частота повторень нападів напряму залежить від вашого психоемоційного стану, загальної обстановки, умов, в яких ви перебуваєте, а також стадії самого захворювання.
Зазначимо, що війна, як фактор стресу, є надважким і може спровокувати виникнення тривожних розладів різних видів.
Найпоширеніші симптоми панічної атаки:
- пришвидшене серцебиття та збільшення частоти дихання. Будьте уважні, не плутайте з проявом серцево-судинних хвороб;
- тремтіння тіла цілком, окремо кінцівок, відчуття ознобу (як на морозі);
- надмірна пітливість, приливи (жар/холод);
- оніміння кінцівок, ступор, втрата контролю над тілом;
- проблеми з координацією, запаморочення, головокружіння;
- здуття живота, позиви в туалет, розлад ШКТ;
- біль в грудях та відчуття задухи;
- дзвін у вухах;
- надмірне відчуття страху, наближення смерті.
Якщо панічні атаки повторюються протягом місяця, фахівець після обстеження може поставити діагноз панічний розлад.
Профілактика панічних атак
Найдієвіший спосіб подолання паніки – уникнення стресу. Так, зараз це практично неможливо. Адже, навіть, якщо ви перемістилися з небезпечного регіону, турбота про домівку, близьких, друзів, загальна загроза лишаються.
В умовах війни психологи рекомендують використовувати “розмовну терапію”. Спілкуйтеся з тими, хто поруч, з ким вам комфортно та безпечно.
Крім того, потурбуйтеся про інформаційну гігієну. Новини – тільки з офіційних джерел. Адекватна реакція на події, аналіз ситуації, прийняття рішень – те, що мобілізує нашу психіку.
Будь ласка, створіть хоч приблизний графік сну. Це дуже допомагає стабілізувати психоемоційний стан.
Працюйте і допомагайте. Трудотерапія прекрасно відволікає. А відчуття відповідальності не дає можливості втратити контроль.
Вода – один з Ваших помічників. Пийте достатньо, особливо, коли відчуваєте тривогу та перші симптоми нападу: серцебиття, задуху. Пиття та глибоке дихання, як метод стабілізації, працює.
При потребі та можливості – звернення до фахівців. Це може бути сімейний лікар, який оцінить Ваш стан та порекомендує або ж медикаментозну терапію або д фізичну, дихальну практику.
Психолог та психотерапевти – вузькі спеціалісти, які безпосередньо працюють зі стресами, панічними атаками. Не соромтесь звертатися до них.
Бути здоровим після перемоги – те, що ви можете!