Loading....

Сальмонельозна інфекція, сальмонела – досить поширене та небезпечне інфекційне захворювання, особливо в спеку і під час війни, коли дотримання санітарно-гігієнічних норм обробки продуктів, рук, приготування страв взагалі під питанням.
Проте, нерідко сальмонелою інфікуються в звичних для всіх умовах в результаті вживання неякісних продуктів харчування тваринного походження чи неналежній їх термообробці. Також проблему становить непрацююча каналізація, наявність забруднення навколишнього середовища органічними відходами, що ми зараз спостерігаємо у селищах з гуманітарною катастрофою на сході України.

Що таке сальмонела?
Якщо уникати наукових термінів, то скажемо, що це надзвичайно шкідлива бактерія, яка вражає шлунково-кишковий тракт. Середовище існування сальмонели – кишківник людей і тварин. Виділяється вона фекальним шляхом – через випорожнення.
Найчастіший шлях поширення – вода та продукти поганої якості.

Існує явище безсимптомного перебігу хвороби – коли інфікована людина не спостерігає жодних проявів та симптомів. Проте, у більшості випадків, сальмонела викликає лихоманку, біль в животі, спазми шлунку, діарею протягом найближчих 8-72 год після потрапляння в організм.
Здорова людина одужує протягом 5-7 днів без специфічного лікування. Але, наприклад, у дітей, чи людей з хронічними захворюваннями, сальмонельоз викликає зневоднення і важкі ускладнення, особливо, якщо бактерія розповсюджується за межі кишківника.

Основні факти про сальмонельоз

Сальмонела передається від тварини до людини та від людини до людини
Тому завжди мийте руки після контакту з тваринами, догляду за хворими з діареєю та шлунково-кишковими розладами. Мийте руки після відвідування туалету.
У випадку, якщо ви інфікувались, ви не можете готувати їжу, напої близьким, доки не зникнуть симптоми, зокрема, діарея.

Сальмонела може потрапити в організм з різними продуктами
Найпоширенішими джерелами сальмонельозу є м’ясо курки, свинина, інколи – фрукти та овочі, горіхове масло, нагетси, напівфабрикати, непастеризовані молочні продукти, особливо, домашні, майонез та схожі соуси. Слід пам’ятати, що інфіковані продукти виглядають нормально та мають звичний запах, тому варто дотримуватись вимог щодо обробки харчів перед вживанням.
Інфіковані поверхні, на яких відбувається приготування страв, також є небезпечними.

Сальмонельоз частіше зустрічається влітку
Це пояснюється температурним режимом, коли вода та продукти харчування можуть недостатньо охолоджуватись, що провокує в них розвиток сальмонели. Тому не забувайте заморожувати продукти, які швидко псуються, або ж кип’ятити при температурі не нижчій 90*, якщо вони більше 2 год знаходилися за межами холодильника.

Сальмонельоз викликає серйозні ускладнення в окремих групах людей
Сальмонельоз, який супроводжується діарею, ознобом, гіпертермією та іншими проявами, є дуже небезпечним для дітей віком до 5 років, людей похилого віку, а також осіб, які мають складні хронічні захворювання, наприклад, цукровий діабет, хвороби нирок, печінки, онокодіагнози тощо.
При ускладнених випадках пацієнти підлягають госпіталізації у відділення інфекційного стаціонару.
Бактеріємія – потрапляння бактерії до кровотоку становить загрозу життю, адже може відбуватися інфікування різних органів та систем організму та провокування таких хвороб, як: менінгіт, ендокардит, інфекційні ураження сечовидільної системи.

Зверніть увагу!!
Статистика говорить про те, що на один лабораторно підтверджений випадок сальмонельозу приходиться біля 30-ти хворих, які інфікувалися, але не звернулися за медичною допомогою, а лікувалися вдома, як при звичайному розладі чи отруєнні.
Тому будьте уважні до симптомів та при потребі – негайно звертайтеся до лікаря.

Сальмонельоз. Симптоми та діагностика

Інкубаційний період сальмонели складає від 6 годин до 6 діб. Сальмонельоз легко сплутати з ентеровірусами, кишковим грипом, звичайним отруєнням.

Симптоми сальмонельозу:

  • діарея;
  • шлункові (абдомінальні) спазми;
  • нудота та блювання;
  • головний біль;
  • озноб та підвищення температури тіла, інколи – критичне;
  • кров’янисті виділення під час випорожнення.

Зазвичай симптоми зникають протягом тижня, діарея може тривати до 10 днів. Проте, для відновлення нормального функціонування кишківника інколи потрібно навіть кілька місяців.
Окремі різновиди бактерій викликають черевний тиф – смертельне захворювання. Тому нехтувати власним здоров’ям дуже небезпечно.

При легкому перебігові лікування можливе в домашніх умовах при дотриманні питного режиму, використанні антибактеріальних препаратів, сорбентів, жарознижувальних та ін. лікарських засобів.
В іншому випадку – рекомендована госпіталізація.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds