Loading....

Рак шийки матки може бути діагностовано випадково або ж за присутності симптомів. Наголошуємо, що при будь-яких відхиленнях від норми з боку сечостатевої системи ви маєте звернутися до лікаря в найкоротші терміни.
Навіть в умовах війни, проживаючи в новому місті, селищі чи за кордоном, ви маєте можливість отримати консультацію гінеколога і пройти обстеження.

Симптоми раку шийки матки
Передракові зміни, які відбуваються в клітинах шийки матки, рідко викликають будь-які симптоми. У цьому випадку, єдиним способом дізнатися про діагноз є проведення скринінгового обстеження – огляду, УЗД, лабораторних досліджень (ПАП-тест і аналіз на ВПЛ).

Якщо ж процес уже прогресував і РШМ розвився, можуть спостерігатися наступні прояви:

 • біль в області тазу (характер може мати індивідуальний характер, залежно від локалізації утворення, залученості інших органів тощо);
 • вагінальні кровотечі, не пов’язані з менструацією. Загалом кров’янисті виділення є поза нормою і мають вас насторожувати;
 • менструальні виділення, які не характерні для вас (занадто інтенсивні, з аномальним болем, великою тривалістю) також є приводом проконсультуватися з гінекологом, навіть якщо це не є симптомом злоякісних процесів;
 • кровотечі після статевого акту або біль під час нього;
 • зміна характеру виділень із піхви. Якщо вони набули нехарактерного кольору чи запаху, стали занадто рясними, слід звернути на це увагу;
 • кров’янисті виділення із піхви після настання менопаузи.

Скринінг раку шийки матки
Скринінгові тести допомагають вчасно виявити рак шийки матки або ж передракові зміни, які поступово можуть набути злоякісного характеру. Більшість експертних думок схиляються, що скринінг варто робити усім жінкам, які досягли 21-го року.

До скринінгових тестів РМШ належать:

 • ПАП-тест (PAP test) – мазок Папаніколау, під час якого лікар отримаю зразки матеріалу із шийки матки (неінвазивно, за допомогою спеціальної “щіточки”). Далі отриманий матеріал досліджується лабораторним шляхом на наявність атипових клітин – тих, які є раковими або ж вказують на підвищений ризик розвитку РШМ;
 • тест на ДНК ВПЛ (вірусу папіломи людини). Цей аналіз також виконують на матеріалі, отриманому з шийки матки. Існує близько 150 типів ВПЛ. Найбільш поширені та ті, які призводять до змін і є онкогенними, наразі можуть виявлені без проблем. Проте, присутність у зразку клітин певного типу ВПЛ не говорить про те, що у вас рак. Тому не варто панікувати. Чітко виконуйте інструкції лікарів, які оберуть певну тактику ведення.

Діагностика при підозрі на рак шийки матки

Підозра на РШМ може бути встановлена після візуального огляду чи на підставі результатів лабораторних досліджень. У цьому випадку лікар має верифікувати діагноз – встановити точний тип раку, його локалізацію, поширення, ступінь тощо. Ці дані необхідні для вибору коректного, ефективного протоколу лікування.

Починати ретельне обстеження варто з огляду і проведення кольпоскопії (огляд за допомогою спеціального оптичного приладу). Під час цієї процедури може бути виконана також біопсія – взяття зразків тканини з ураженої ділянки для подальшого дослідження.
Також може проводитися ендоцервікальний кюретаж – зішкрібання тканини з шийки матки за допомогою кюретки (інструмент, який за формою нагадує ложку).

Якщо вказані маніпуляції лікар вважає недоцільними або малоінформативними, він може застосувати один з наступних методів:

 • забір зразка тканини за допомогою електропетлі (виконують під місцевою анестезією, процедура безпечна);
 • конізація шийки матки (конус шийки матки, конічна біопсія) – маніпуляція, яка дозволяє лікарю отримати зразки більш глибоких тканин. Конізація виконується в умовах операційної під загальною анестезією, триває недовго, малотравматична, має короткий термін реабілітації.

Інструментальні дослідження при ракові шийки матки
Зазначимо, що дослідження новоутворення, його розміру і характеристик, а також стадіювання процесу відбуватиметься на підставі результатів лабораторних досліджень і методів інструментальної діагностики.

МРТ органів малого тазу є основним методом візуалізації, який використовують у цьому випадку. Магнітно-резонансна томографія допомагає:

 • визначити розмір утворення;
 • оцінити стан лімфовузлів;
 • проаналізувати локальну поширеність процесу;
 • встановити стадію (наразі використовується шкала FIGO)

Також МРТ необхідна для спостереження за пацієнткою в процесі лікування і під час ремісії, для оцінки післяоераційного стану тощо.

КТ використовується з метою пошуку віддалених метастаз і визначення розповсюдженості процесу в організмі. Сукупність результатів МРТ і КТ дають повну інформацію щодо поточної ситуації.

Ендоскопічні дослідження (колоноскопія приорітетно) допоможуть при оцінці проростання, поширення пухлин в черевній порожнині, зокрема у кишківник.

ПЕТ-КТ використовується для отримання детальної інформації про розповсюдженість злоякісних клітин, при стадіюванні.

Ті чи інші методи діагностики призначаються винятково лікарем.
Маючи вичерпні дані, онколог може спланувати лікування: хірургічне втручання, хіміотерапію або опромінення. Часто застосовують сукупність методів для досягнення бажаного результату і повного одужання.

Пам’ятайте, що рак шийки матки можна попередити майже у 100% випадків, якщо проходити регулярні обстеження і звертати увагу на власне здоров’я.
Виявлення на ранніх стадіях допомагає подолати хворобу майже 90% пацієнток.
Тому не нехтуйте скринінгами, обстеженням і лікуванням!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds