Loading....

Щомісяця ми говоримо про певний тип раку, методи його діагностики, профілактики і лікування.
Березень зокрема є місяцем поінформованості про рак нирки.

Що таке рак нирки?
Як ви зрозуміли, раком нирки називають злоякісний процес, який вражає одну або обидві нирки. Стан характеризується безконтрольним ростом атипових клітин у нирці. Ракова або злоякісна пухлина, утворена скупченням атипових клітин, може поширюватися на інші тканини та життєво важливі органи. Коли це відбувається, це називається метастазуванням.

Як і для всіх інших типів раку, раннє виявлення є запорукою подальшого ефективного лікування.
Статистика говорить про те, що хвороба найчастіше вражає чоловіків. Вікова група пацієнтів переважно складається з осіб у віці після 65 років.

Типи раку нирки
У дорослих нирково-клітинний рак є найпоширенішим типом раку нирки. Можуть виникати інші менш поширені види раку нирки. У дітей частіше розвивається рак нирки, який називається пухлиною Вільмса.

Нирково-клітинний рак складає близько 85% усіх виявлених випадків раку нирки. Зазвичай процес вражає одну нирку, проте, інколи може розповсюджуватися на обидва органи.
Цей рак розвивається у клітинах, що вистеляють канальці нирок.
Найбільше поширення спостерігається у світлоклітинної никрово-клітинної карциноми.
Перехідно-клітинний рак менш поширений, але також складає значну частку серед виявлених випадків – близько 6-7%. Даний тип раку розпочинається в області ниркової миски – ділянці з’єднання сечоводу з основною частиною нирки. Також може виникати в сечовому міхурі та сечоводах.
Саркома нирки є найменш розповсюдженою (до 1%), але має не надто привабливу особливість – здатність до поширення на сусідні органи і кістки. Вражає цей тип сполучні тканини нирки. І за відсутності лікування відбувається прогресування процесу.
Пухлина Вільмса зустрічається здебільшого у дітей. У відсотковому співвідношенні до всіх випадків складає до 5%.

Симптоми раку нирки
Рак нирки зазвичай не має ознак і симптомів на ранніх стадіях. З часом можуть розвинутися ознаки та симптоми, зокрема:

 • Кров у сечі, яка може виглядати рожевою, червоною або кольору коли
 • Біль у спині або боці, який не зникає
 • Втрата апетиту
 • Незрозуміла втрата ваги
 • Втома
 • Лихоманка

Зазначимо, що рак нирки часто є випадковою знахідкою під час обстеження з інших причин або ж діагностується на ранніх стадіях після появи перших скарг.

Діагностика раку нирки
Підтвердження або спростування підозри на рак нирки потребує комплексної діагностики, яка включатиме в себе:

 • лабораторні дослідження. Аналізи сечі, крові. Результати можуть вказувати на наявність аномальних процесів в організмі та необхідність подальшої верифікації;
 • інструментальні методи візуалізації, до яких належать комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, ультразвукова діагностика.
  КТ нирок часто використовується як для діагностики, так і для визначення стадії нирково-клітинного раку. Контрольна візуалізація після лікування, як правило, виконується за допомогою КТ, що дозволяє вашому лікарю коригувати терапію та досягати кращих результатів.
  МРТ-сканування можна проводити, коли людина має протипокази до проведення КТ нирок з контрастуванням через алергію на контраст або погану функцію нирок.
  МРТ також рекомендована, якщо є ймовірність того, що рак проріс у великі кровоносні судини черевної порожнини (наприклад, нижню порожнисту вену), оскільки МРТ забезпечує кращу візуалізацію кровоносних судин, ніж КТ. Нарешті, їх можна використовувати для виявлення аномальних ділянок головного та спинного мозку, які можуть бути виникати внаслідок поширення раку.
  В деяких випадках необхідною є КТ або МРТ-ангіографія з метою дослідження стану кровоносних судин.
  Ультразвукове дослідження (УЗД нирок) може допомогти виявити утворення нирки та показати, чи воно тверде або заповнене рідиною (пухлини нирки частіше є твердими). Різні моделі ультразвукового дослідження також можуть допомогти лікарям визначити різницю між деякими типами доброякісних і злоякісних пухлин нирок.
 • біопсія нирки – забір зразка тканини з ураженої ділянки. Може виконуватися під КТ або УЗД контролем. Не завжди ця маніпуляція проводиться. Необхідність виконання біопсії нирки установить лікар на підставі результатів попередніх досліджень.

Лікування раку нирки
Лікування раку нирки залежить від стадії та ступеня пухлини, а також від вашого віку та загального стану здоров’я. Варіанти включають хірургію, абляцію, променеву терапію, таргетну медикаментозну терапію, імунотерапію та іноді хіміотерапію.

Протокол лікування, тип і об’єм хірургічного втручання та інші деталі лікування визначаються винятково онкологом, який вас спостерігає.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds