Loading....

Світовою спільнотою кожен жовтень прийнято вважати місяцем проінформованості про рак молочної залози. Слід зазначити, що рівень стурбованості та відповідальності у населення зростає щороку. Лікарі відзначають також ріст прихильності пацієнтів до профілактичних. скринінгових заходів.
Проте, спеціалісти також говорять про все ще недостатню обізнаність про рак.
Ми підтримуємо ініціативу, яка стосується поширення інформацію стосовно онкологічних захворювань, і присвятимо цю статтю раку молочної залози.

Що таке рак молочної залози?

Потрібно розуміти, що рак – це збірне поняття, сукупність великої кількості різновидів раку. Тип раку залежить від виду клітин, які набули злоякісного характеру. Процес може локалізуватися у будь-якій частині МЗ.

Рак грудних залоз може виникати, як у жінок, так і у чоловіків. Проте, у чоловіків це явище має мінімальне поширення.
Рак молочної залози може розповсюджуватися за межі самої МЗ через кровотік та лімфатичну систему. У цьому випадку мова йтиме про метастази.

Хвороба посідає друге місце за розповсюдженістю серед онкодіагнозів. Сучасні досягнення в медичній галузі дозволяють успішно долати проблему та досягати тривалої ремісії. Велику роль у виявленні на ранніх стадіях відіграють саме проінформованість, обізнаність населення та запровадження скринінгових (планових профілактичних) обстежень для жінок різного віку.

Чи має симптоми рак молочної залози?

Не існує однозначної відповіді на це питання. У багатьох пацієнток хвороба протікала безсимптомно тривалий термін до моменту різкого погіршення стану чи стрімкого прогресу.

Є окремі ознаки, на які варто звертати увагу:

 • виявлення самостійно ущільнення в грудях, шишок, комків, вузлів тощо. Якщо при самодіагностиці ви знайшли ділянку, тканини якої значно відрізняються від суміжної зони, варто звернутися до лікаря. Навіть за умови нещодавнього обстеження, результати якого не викликали підозри;
 • різка зміна розміру чи зовнішнього вигляду грудей (однієї чи обох);
 • зміна стану шкіри грудей та над/під ними, в пахвовій ділянці (подразнення, лущення, поява впадин тощо);
 • безпідставний біль в МЗ, який не пов’язаний з іншими діагнозами, менструальним циклом, вагітністю, гормональною терапією чи подібними факторами;
 • виділення із сосків будь-якого характеру (виняток – молоко у жінок в період лактації). Особливої уваги вимагають кров’янисті та гнійні виділення;
 • “втягнутий” чи “перевернутий” сосок, його деформація, набряк тощо.

Перераховані вище симптоми можуть бути притаманними хворобам, які не мають нічого спільного з раком. Але ви зобов’язані відвідати мамолога, гінеколога та виключити будь-які підозри.

Пам’ятайте, що виявлення ущільнення чи вузлів у грудях не є предметом для паніки. Адже більшість фіброзно-кістозних утворень в грудях мають винятково доброякісний характер і вимагають динамічного спостереження лікарем.

Фактори ризику розвитку раку молочних залоз

Статистика і результати багаторічних досліджень говорять про те, що у групі ризику знаходяться здебільшого жінки після 50-ти років. Але також доведено, що рак може бути спричинений низкою факторів, серед яких і умови проживання, спосіб життя, спадковість тощо.

Найбільший ризик розвитку раку молочної залози мають наступні особи:

 • ті, хто мають встановлені генетичні мутації;
 • зі спадковою схильністю;
 • із раком молочної залози в анамнезі;
 • жінки, які досягли 50-річного віку;
 • жінки з раннім початком менструацій (до 12-ти років);
 • із шкідливими звичками та ті, хто проживають в екологічно небезпечних регіонах, працюють в шкідливих умовах тощо;
 • ті, хто раніше проходив променеву терапію в зоні грудей.

Для того, щоб запобігти розвиткові раку, дбайте про себе. Ведіть зздоровий спосіб життя, відмовтесь від тютюнопаління, алкоголю, уникайте травмування грудей, консультуйтесь з лікарем щодо гормональної терапії (оральні контрацептиви також входять в цей перелік), щорічно відвіуйте гінеколога та мамолога, виконуйте їх рекомендації стосовно профілактики.

Про скринінг раку молочної залози та детальніше про профілактику ми поговоримо у наступній публікації.

Бережіть себе!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds