Наша щоденна робота і досвід пацієнтів невпинно нагадують усім про важливість своєчасного звернення до лікарів за наявності симптомів, які вас можуть насторожити.
Все, що для вас особисто не є нормою, викликає дискомфорт, біль, супроводжується погіршенням стану та безпідставною втратою маси, працездатності тощо може вказувати на серйозні проблеми зі здоров’ям.
МДЦ Експерт у Харкові протягом війни продовжує працювати. Нещодавно колеги із Харкова поділились клінічним випадком.
До центру звернулась пацієнтка. Пані має вік 50+. Із наявних скарг були зазначені:
- погане загальне самопочуття (не критичне, а погіршене);
- незначна втрата маси тіла;
- біль у животі протягом кількох місяців.
Наша Пацієнтка з власних причин зволікала з візитом до лікаря. Це поширена ситуація, адже зараз ми списуємо погане самопочуття на багато факторів: стрес, порушення графіку, відсутність нормального сну і харчування, старі хронічні хвороби тощо.
Після того, як пані проконсультувалась з лікарем та було виконано огляд, УЗД, було виявлено підозріле утворення в черевній порожнині та малому тазові.
Звичайно, цей випадок потребував детального дослідження, і лікар скерував пацієнтку на додаткові обстеження.
У висновку, результати КТ, проведеного у МДЦ Експерт, підтвердили побоювання лікуючого лікаря. Утворення має великі розміри та вже захоплює ділянку паху.
“При КТ черевної порожнини та тазу, в тазу визначається кістозно-солідне утворення розміром 166 х 120 х 50 мм, що вірогідніше походить з лівого яєчника. В структурі правого яєчника визначається аналогічне утворення розмірами 61х35х91 мм, що майже повністю пролабує в паховий канал…”
Подальше обстеження та лікування визначатиметься лікуючим лікарем та онкологічним консиліумом.
А для всіх жінок вкотре нагадуємо, що рак яєчників – доволі підступне захворювання, адже його можна не помічати на початкових етапах. Тому слід звертати увагу на будь-які зміни у самопочутті, менструальному циклі, характері виділень тощо.
Симптоми раку яєчників
Як ви бачите із описаного вище прикладу, прояви захворювання для кожного матимуть індивідуальний характер. Проте, ми наведемо загальні ознаки, щоб ви звертали увагу на ці “червоні прапорці”:
- здуття живота;
- больовий синдром. Біль у животі та малому тазу, який не має явної причини уже говорить про необхідність термінового обстеження;
- втрата апетиту або відчуття швидкого насичення;
- проблеми із сечовипусканням – часті позиви, утруднене сечовипускання, біль тощо;
- розлади травлення. Можуть проявлятися по-різному – від болю у шлунку до закрепів;
- зниження маси тіла, не пов’язане із зміною способу життя;
- порушення менструального циклу, характеру менструальних виділень;
- біль під час сексу;
- біль у спині.
Фактори ризику розвитку раку яєчників
Будьте максимально уважні та прислухайтесь до порад лікаря-гінеколога,проходьте регулярні скринінгові обстеження, якщо ви належите до однієї з наступних груп осіб:
- ви знаходитесь у віці після менопаузи. Для кожної жінки – це власний вік, але дослідження показують, що більшість випадків виявляється після 60-63 років. Проте, у нашої пацієнтки виявлення раку відбулося до 60-ти;
- збільшена маса тіла та ожиріння. Цей фактор підвищує ризику розвитку безлічі хвороб. Тому намагайтеся контролювати масу самостійно або за підтримки лікарів, тренерів;
- пізні вагітності (після 35-ти років) або вагітності, які не були доношеними;
- обтяжений сімейний анамнез. Якщо у жінок найближчого ступеню спорідненості є історія хвороби на рак яєчників, будьте особливо уважні до себе;
синдром спадкового раку молочної залози та яєчників. Цей синдром викликаний спадковими мутаціями в генах BRCA1 і BRCA2 , а також, можливо, в деяких інших генах, які ще не знайдені. Ризик раку яєчників протягом життя для жінок з мутацією BRCA1 оцінюється в межах від 35% до 70%. Це означає, що якби у 100 жінок була мутація BRCA1 , від 35 до 70 із них захворіли б на рак яєчників. Для жінок з мутаціями BRCA2 ризик становить від 10% до 30% до 70 років; - рак молочної залози, рак товстої кишки в анамнезі або інші види раку;
- паління.
Зазначений вище перелік неможливо назвати остаточним. Для кожної пацієнтки існують свої фактори і “тригери”, які стають ключовими.
Саме тому медики не втомлюються закликати до профілактичних заходів задля попередження раку.