Loading....

Поранення внаслідок вибухів – той тип травм, з якими нам довелося “познайомитися” під час війни. Лікарі та постраждалі спостерігають, що типи уражень та їх масштаби значно відрізняються від звичайних. Переважна більшість травм є проникаючими або ж тупими. Крім того, спостерігається велика кількість ускладнень та смертей навіть серед тих пацієнтів, які були доставлені до медичного закладу відразу після вибуху.
Війна диктує свої правила. Поранення, отримані внаслідок детонування або ж дії вибухових хвиль, отримані в закритих приміщеннях, сховищах, транспорті потребують негайного медичного контролю, тривалої реабілітації та адекватної діагностики. Звичайно, реалії часто відрізняються від шаблонних умов. На практиці ми працюємо з “перевернутим сортуванням” – початковою роботою з найлегшими пацієнтами, які змогли самотужки вибратися та дістатися до медзакладу або пункту надання допомоги, і вже потім – з найскладнішими випадками.

Максимально ускладнена ситуація несвоєчасністю надання медичної допомоги, відсутністю інструментальної діагностики на початковому етапі.

Від чого залежить ступінь ураження при вибухах?
Результатом вибуху часто стають мультисисистемні травми, які загрожують життю та здоров’ю великої кількості осіб одночасно.

Складність ураження може залежати від:

 • типу вибухової речовини – високого чи низького порядку.
  До високого порядку належать ті речовини, які провокують потужну ударну, вибухову хвилю, відому, як хвилю високого тиску. До них належать авіаційні бомби, міни, ракети тощо.
  До речовин вторинного порядку відносять ті, які мають дозвукову детонацію та не провокують ударної хвилі високої потужності. Серед таких можемо назвати саморобні бомби, порох;
 • спосіб доставки вибухівки (з повітря, статично розміщена, кинута) та відстань до постраждалих;
 • характеристики місцевості та наявність різного роду перешкод, матеріалів навколо травмованих. Саме тому так важливо знаходитися подалі від скла, металевих конструкцій, які можуть обірватися, важких меблів тощо.

Які травми викликає вибухова хвиля?
Вибухові травми можуть бути різного масштабу та складності. Здебільшого ураженню піддаються органи, наповнені повітрям.

Первинна вибухова травма – та, що виникла через проходження ударної хвилі крізь тіло людини. Баротравма небезпечна для органів слуху, зору, головного мозку, легень, черевної порожнини.
Контузія найбільш характерна для головного мозку. Під час контузії може спостерігатися нетривала втрата свідомості, часткова або повна відсутність слуху, зору.
Самостійно допомогти постраждалому в такій ситуації важко, адже стан має оцінити медик, після чого доправити до шпиталю, лікарні чи іншої медичної установи.
Якщо кров виділяється з вушного ходу, можна підозрювати розрив барабанної перетинки.
Пошкодження легень може мати відтерміновану симптоматику і тому підозрюється у всіх, хто потрапив під дію хвилі. Таким чином, варто бути уважним, коли є утруднення дихання, кровохаркання, адже це вказує на можливий розрив легень, пневмоторакс, емболію.
Якщо є болі в животі, його здуття, виділення крові з анального отвору – потрібне негайне обстеження та лікування.

Вторинна вибухова травма є найпоширенішою. Викликана механічною дією сторонніх предметів, осколків, уламків на тіло людини. Найбільша кількість постраждалих має саме вторинні вибухові травми, особливо це стосується відкритих частин тіла – голови, шиї, верхніх кінцівок. До таких пошкоджень належать порізи, переломи, вивихи, рани будь-якого типу та ін.

Третинні вибухові травми спричиняються ударами, тобто, є наслідком “польоту та приземлення” людини під час вибуху, удару зруйнованою конструкцією, перекриттям тощо.
Дані ураження вважаються серйозними та небезпечними для життя. Чим довше триває рятувальна операція – тим складніші будуть наслідки.
Якщо Вас підкинуло вибуховою хвилею, вдарило об стіну/землю, і Ви залишилися при тямі, будь ласка, прислухайтеся до відчуттів та здійсність первинний огляд на наявність візуальних пошкоджень

До четвертинних травм належать всі інші типи, які не зазначені в перших трьох категоріях. Вони можуть бути спричинені дією вогню, диму, хімічних чи біологічних речовин, інфекціями тощо.

Перша допомога при контузії та вибуховій травмі
Насамперед просимо Вас серйозно ставитися до власного життя та перебувати у безпечному укритті під час реальної загрози. Навіть якщо Ваше сховище імпровізоване – коридор, ванна кімната, погріб, потурбуйтеся про те, щоб поряд не було зайвих предметів, особливо, скла, дзеркал, декоративних металевих елементів типу вішалок, канделябрів, рам для картин і подібного.
Тримайте при собі воду та аптечку, де є джгут, нашатирний спирт, антисептики, знеболювальні. Залишайтеся на зв’язку та зробіть так, щоб хтось точно знав, де Ви переховуєтесь.

Проте, якщо виникла потреба надати допомогу контуженій людині, Ваші дії мають бути наступними:

 • викличте швидку або рятувальників, покличте на допомогу;
 • відтягніть потерпілого з місця безпосередньої небезпеки та покладіть на спину. Якщо Ви помітили неприродну позу, підозрюєте крововиливи чи переломи – ні в якому разі самостійно не транспортуйте постраждалого;
 • переконайтеся, що ознаки життя присутні, зупиніть зовнішню кровотечу. Якщо потрібно – надайте невідкладну допомогу – непрямий масаж серця та штучне дихання;
 • накрийте постраждалого, щоб уникнути переохолодження;
 • обробіть рани, якщо є така потреба і можливість, накрийте відкриті рани чистою тканиною;
 • будьте поряд до прибуття рятувальної служби. Обов’язково повідомте медиків про те, що відбулося, в якій послідовності із зазначенням часових проміжків.

Ми дуже сподіваємося, що найближчим часом матимемо приємніші теми для обговорення з Вами. А поки ми висловлюємо свою турботу в порадах та піклуванні.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds