Loading....

Для більшості українців наразі триває Страсний Тиждень – тиждень перед Великоднем, коли за релігійними традиціями рекомендовано дотримуватися жорсткого посту.
Ми поцікавилися, чи є безпечним голодування і піст для нашого здоров’я. Окремими фактами ділимося нижче.

Що таке піст з точки зору науки?
Це – обмеження раціону, яке, по суті, передбачає зменшення кількості вживаних калорій. Зауважте, що постити чи голодувати можуть лише особи, які роблять це свідомо (дорослі та психічно здорові) та не мають медичних протипоказань.
Японський дослідник і вчений Йосінорі Осумі був удостоєний Нобелівської премії за дивовижну інформацію про піст. У 2016 році він отримав Нобелівську премію за дослідження аутофагії, і після цього він особисто постить щороку.

Які переваги посту досліджені на сьогодні?
Всі ми знаємо, що їжа для людського організму – своєрідне “паливо”, джерело енергії. Відбувається розщеплення вуглеводів на прості молекули цукру.
Якщо організм не споживає усього ресурсу, “надлишок енергії” чекає своєї черги у вигляді глікогену в печінці, жирних кислот – у жирових клітинах.
Протягом перших кількох годин надходження їжі ваше тіло забирає енергію зі своїх запасів глікогену. Але коли ці запаси з часом закінчуються, ваше тіло знаходить інше джерело палива. Цей процес відомий як метаболічний перехід .
Коли глюкоза більше не доступна, ваше тіло починає розщеплювати жир на кетони. Потім вони транспортуються до клітин і використовуються, як енергія. Коли у вас є підвищена кількість кетонів у вашій крові, кажуть, що ви перебуваєте в «кетозі».
Залежно від того, скільки енергії ви споживаєте, який був ваш останній прийом їжі та кількість глікогену, що зберігається у вашій печінці, це переключення може відбутися після 12–36 годин без їжі.

Аутофагія
Аутофагія означає «самопоїдання». Це процес, який клітини використовують для очищення та переробки старих, пошкоджених або аномальних білків і клітинних компонентів.
Аутофагія, ймовірно, відіграє ключову роль у профілактиці хвороб, включаючи хвороби серця, діабет, інфекції (дослідження досі тривають).
Аутофагія відбувається постійно в наших клітинах. Якщо процес не відбувається належним чином, це шкодить клітинам та погіршує стан здоров’я.
Здорове, контрольоване обмеження споживання їжі допомагає налагодити процес аутофагії.

Крім того, голодування допоможе стабілізувати і відновити мікробіом кишківника. Вчені приводять простий приклад – відсутність надходження їжі під час нічного сну. В цей час кишківник відновлює баланс “корисних” та “шкідливих” бактерій, регенерує клітини.

Зниження маси тіла
Звичайно ж, всі ми знаємо, що різнопланові дієти та обмеження раціону допомагають схуднути. Звичайно, завжди потрібно прислухатися до порад лікаря і дотримуватися збалансованого харчування, проте, періодичне голодування також приносить значну користь.
Всі ми чули про інтервальне голодування за різними схемами. Воно працює за тією ж схемою, що і піст. Тому, якщо ви не маєте жодних протипоказань – можете спробувати.

Ризики для здоров’я
Є певні групи осіб, котрим не можна постувати чи голодувати. До них належать:

  • вагітні;
  • люди, які мають тяжкі захворювання;
  • пацієнти із хронічними, складними хворобами ШКТ;
  • діти;
  • люди похилого віку;
  • особи, які страждають на діабет І типу;
  • ті, хто отримують терапію, пов’язану із прийомами їжі або інші види медикаментозного лікування, які не сумісні із голодуванням чи різким обмеженням раціону.

Не варто переоцінювати власні можливості. Ви маєте знати, що голодування чи надмірні заборони в харчуванні будуть впливати на ваше самопочуття.
Насамперед це проявляється у вигляді млявості, дратівливості, сонливості, труднощами із виконанням повсякденної роботи і розумовою діяльністю. Звичайно, організм здатен адаптуватися до будь-яких умов. Але певний період буде складно.
Для людей, які страждають на мігрені, не буде новиною, що відсутність прийому їжі може стати тригером для розвитку нападу. Існують дослідження, які показують, що під час тривалого голодування напади вщухають, але так буває не завжди і подібний досвід може стати небезпечним для конкретної особи.

Отже, якщо ви плануєте постити чи практикувати інтервальне голодування, переконайтесь, що це не завдасть шкоди вашому здоров’ю. Якщо ж маєте протипоказання – поспілкуйтесь з лікарем щодо індивідуального вирішення подібних питань.
Ми щиро бажаємо вам здоров’я!

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds