Loading....

Ми часто відчуваємо оніміння в кінцівках, відчуття поколювання, особливо, під час відпочинку, сну. Якщо цей епізод одиничний чи пояснюється вашим станом, сталим тривалим положенням, то занепокоєння викликати не має. Проте, якщо симптоми повторюються систематично, варто звернутися до лікаря, адже ми можемо мати справу з периферичною нейропатією.

Що таке периферична нейропатія?

Периферична нейропатія відноситься до багатьох станів, які включають пошкодження периферичної нервової системи, яка слугує своєрідною мережею зв’язку, що надсилає сигнали між центральною нервовою системою (головним і спинним мозком) та всіма іншими частинами тіла.

Периферичні нерви передають багато типів сенсорної інформації до центральної нервової системи (ЦНС), наприклад, повідомлення про те, що ваші ноги холодні. Вони також передають сигнали від ЦНС до решти тіла. Найвідомішими є сигнали м’язам, які спонукають їх скорочуватися, завдяки чому ми рухаємося, але існують різні типи сигналів, які допомагають контролювати все: від серця та кровоносних судин, травлення, сечовипускання та статевої функції до наших кісток та імунної системи. .

Велика кількість дорослих людей мають певну форму периферичної нейропатії, але остаточне число пацієнтів достеменно невідоме, оскільки, не всі люди з симптомами нейропатії проходять обстеження, а тести наразі не шукають усіх форм нейропатії.

Переривання нервового сигналу

Периферичні нерви схожі на кабелі, які з’єднують різні частини комп’ютера або підключаються до Інтернету. У разі збою в роботі складні функції можуть припинитися.

Передача нервових сигналів при нейропатії порушується трьома способами:

 1. Втрата сигналів, які зазвичай надсилаються
 2. Неадекватна сигналізація, коли її не повинно бути
 3. Помилки, які спотворюють повідомлення, що надсилаються

Деякі форми нейропатії включають пошкодження лише одного нерва (мононейропатія). Нейропатія, що вражає два або більше нервів у різних ділянках, називається множинною мононевропатією або мононейропатією мультиплекс. Частіше уражаються багато або більшість нервів (полінейропатія).

Симптоми периферичної нейропатії

Рухові симптоми

Ваша периферична нервова система передає рухові сигнали, які є командами, що надсилаються від вашого мозку до м’язів. Саме ці сигнали дозволяють рухатися. М’язам потрібні нервові зв’язки з мозком, щоб залишатися здоровими та працювати належним чином.

Моторні симптоми включають:

 • М’язова слабкість і параліч. Погіршення функції нервів внаслідок периферичної нейропатії послаблює зв’язані м’язи. Це може спричинити параліч, який призводить до труднощів з рухом пальців ніг, падіння стопи та слабкості рук. Слабкість також може впливати на м’язи стегон, рук та інших місць.
 • Атрофія м’язів. Втрата нервового зв’язку може призвести до того, що м’язи зменшаться в розмірі, а також послабляться. Найяскравіше процес відбувається у стопах, гомілках і руках. Іноді виникають деформації стоп і рук через втрату м’язів.
 • Неконтрольовані рухи м’язів. Іноді нерви, які втрачають зв’язок із мозком через периферичну нейропатію, стають гіперактивними самі по собі, викликаючи судоми.

Сенсорні симптоми

Ваші периферичні нерви перетворюють інформацію про зовнішній світ у нервові сигнали. Потім ці сигнали потрапляють у ваш мозок, який обробляє їх у те, що ви можете сприймати навколишній світ. Периферична нейропатія може порушити те, що ваші органи чуття сприймають із зовнішнього світу, або здатність цих органів чуття спілкуватися з вашим мозком.

Сенсорні симптоми периферичної нейропатії включають:

 • поколювання. Це трапляється, коли є проблеми з нервами, які несуть сигнали до вашого мозку. Це схоже на радіоперешкоди, які ви чуєте, коли перебуваєте надто далеко від станції мовлення.
 • Оніміння. Це трапляється, коли нерви не можуть надсилати або передавати сенсорні сигнали, що спричиняє втрату певних типів відчуттів. Прикладом цього може бути те, що ви берете в руки холодну банку, але не відчуваєте гладкості чи холоду банки, або не можете відчути текстуру килима чи температуру підлоги своїми ногами.
 • Неврівноваженість і незграбність. Нерви також передають відчуття, які ваш мозок використовує, щоб відстежувати розташування ваших рук і ніг. Ви не усвідомлюєте ці відчуття, але вони важливі для рівноваги та координації. Без цих відчуттів ви можете відчути втрату рівноваги, особливо в темряві, і незграбність рук.
 • Біль. Пошкодження нервів внаслідок периферичної нейропатії може спричинити збої в тому, як і коли нерви надсилають сигнали болю, що робить сигнали болю більш інтенсивними (гіпералгезія) або надто легкими (алодинія). Це навіть може змусити нерви спонтанно генерувати сигнали болю. Це відомий як «невропатичний» біль, і це найбільш помітний і руйнівний симптом периферичної нейропатії.

Вегетативні симптоми

Ваше тіло має певний спектр вегетативних процесів. Це автоматичні функції вашого тіла, які відбуваються без вашого розуміння чи навіть усвідомлення. Вони включають такі речі, як потовиділення, травлення, контроль артеріального тиску тощо. Вегетативні нервові волокна несуть вегетативні сигнали. Збої у вегетативних сигналах означають, що автоматичні процеси вашого тіла не можуть працювати належним чином. Деякі можуть працювати, а інші можуть не працювати взагалі.

Вегетативні симптоми периферичної нейропатії можуть включати:

 • Зміни артеріального тиску. Ваше тіло автоматично регулює артеріальний тиск, але пошкодження периферичних нервів може порушити це. Це може спричинити раптове падіння артеріального тиску або прискорення пульсу, особливо коли ви встаєте.
 • Надмірне або недостатнє потовиділення. Тіло автоматично коригує свою внутрішню температуру, використовуючи потовиділення для відведення тепла. Пошкодження периферичних нервів може спричинити надмірне або недостатнє потовиділення. Це може призвести до сухості та лущення шкіри на ногах або надмірного потовиділення після їжі.
 • Проблеми з кишечником і сечовим міхуром. Вегетативні сигнали контролюють ваш кишечник і сечовий міхур без необхідності думати про них. Порушення нервових волокон може вплинути на дефекацію (закреп або діарея), а також іноді може впливати на контроль сечового міхура.
 • Сексуальна дисфункція. Ваша вегетативна нервова система контролює сексуальне збудження. Ось чому вегетативні проблеми можуть викликати сексуальну дисфункцію.
 • Інші симптоми. Вегетативні зміни внаслідок периферичної нейропатії також можуть спричинити зміну кольору шкіри, набряк, зміни зіниць очей і розмитість зору.

Діагностика нейропатії

Найпоширеніші типи тестів на периферичну нейропатію (або для підтвердження діагнозу, або для виключення інших захворювань) включають:

 • Аналізи крові (вони можуть виявити багато проблем, починаючи від порушень в роботі імунної системи до токсинів і отрут, особливо металів, таких як ртуть або свинець).
 • Електроміограма.
 • УЗД.
 • Біопсія нерва.
 • Генетичне тестування .
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Лікування периферичної нейропатії може значно відрізнятися залежно від її причини. Інші фактори також можуть впливати на лікування, включаючи історію хвороби, особисті переваги тощо. Спільно з лікарем ви обов’язково визначитесь з тактикою лікування.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds