Loading....

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) в неврологічній практиці вважається одним із найпотужніших методів візуалізації, який дозволяє отримати якісні зображення анатомічної структури головного мозку, м’яких тканин голови та шиї, кісткових структур, судин тощо.
Слід зазначити, що при цьому МРТ не передбачає променевого навантаження на організм людини та є абсолютно безпечним для здоров’я при чіткому дотриманні всіх вимог стосовно виконання.

В яких випадках доцільна МРТ нейровізуалізація?

Найбільш поширеними захворюваннями, які потребують даної діагностики, наразі є:

 • розсіяний склероз,
 • аневризми,
 • гіпоксична енцефалопатія,
 • крововиливи в головний та спинний мозок;
 • вади розвитку судин головного мозку;
 • посттравматичні ураження;
 • кили (грижі) та дегенеративні зміни тощо.

Крім того, існують додаткові методи МР-досліджень, спрямованих на діагностику окремих станів та патологій.

Так, наприклад, МРА – магнітно-резонансна ангіографія, котра виконується в діагностичних центрах МДЦ Експерт, дає змогу виявляти аномалії розвитку кровоносних судин, аневризми. Це – високоточний, неінвазивний метод оцінки кровообігу по артеріях.

Якщо у якості прикладу розглядати таке дослідження, як спектроскопія, то варто вказати, що з його допомогою лікарі можуть діагностувати надскладні процеси і стани: хворобу Альцгеймера, природу виникнення коми, різнотипні травматичні ураження, інсульти та ін. У даному випадку досліджується наявність хімічних аномалій у тканинах.

Окремої уваги заслуговує функціональна МРТ (ФМРТ), яку використовують для аналізу активності головного мозку у визначеній ділянці. Цей метод актуальний для оцінки пошкодження головного мозку внаслідок отриманих травм голови, дегенеративних розладів, а також для діагностики та моніторингу інших неврологічних порушень, зокрема, інсульт, розсіяний склероз та пухлини головного мозку.

МРТ при головному болі. Коли варто виконувати?

Наразі спостерігається різке збільшення звернення пацієнтів до невропатологів зі скаргами на головний біль. Ми також помічаємо, що частішають випадки самолікування та діагностики – коли людина, яка страждає на мігрені чи головний біль напруги, вирішує самостійно пройти МРТ головного мозку без призначення лікаря. Чи варто брати на себе подібну відповідальність?
Насамперед, чи будете Ви впевнені, що саме цей тип дослідження є актуальним для Вас? Що Ви робитимете далі, коли отримаєте результати?

Головний біль (цефалгія) є проявом патофізіологічних розладів різного характеру. Так, дійсно, в більшості випадків МРТ є пріоритетним методом візуалізації, проте визначити його доцільність може лише кваліфікований спеціаліст. Можливо, саме дана клінічна картина вимагатиме не просто виконання МРТ головного мозку, а, наприклад, ангіографії судин головного мозку та шиї. Або ж, навпаки, інформативним виявиться ультразвукова доплерографія судин голови та шиї.

При хронічних, гострих, безпідставних головних болях МРТ може дослідити морфологічні зміни в головному мозкові, особливості кровообігу, анатомічні та функціональні порушення в тканинах, структурах.

Залежно від характеру болю і визначається необхідність виконання магнітно-резонансної томографії.

МРТ призначається, якщо головний біль:

 • має непрогнозований, непередбачуваний, гострий характер;
 • виникає систематично, хронічно;
 • зберігається тривалий час після травми голови;
 • має атипову ауру, що може стати ознакою інсульту;
 • виникає з одного боку, викликає гострі пульсуючі відчуття, підсилюється при фізичних навантаженнях;
 • супроводжується іншими патологічними станами, наприклад, втратою свідомості, втратою орієнтації у просторі і часі, короткотривалою втратою пам’яті тощо;
 • не зникає на фоні лікування;
 • поєднується з судомами, епілептичними нападами;
 • виникає внаслідок інших захворювань, зокрема, вірусних та інфекційних. До цієї категорії також належить так званий лонг-ковід, постковід, для якого характерні неврологічні ускладнення та ін.

МРТ дає змогу лікарю-клініцисту диференціювати тип болю, мігрені або ж інші доброякісні ангіопатії центральної нервової системи.
Крім того, МРТ головного мозку є інформативним при виявленні злоякісних, патологічних процесів та новоутворень, які також можуть стати причиною погіршення самопочуття.

Отже, МРТ при неврологічних діагнозах дає вичерпну інформацію про наявність патологій в церебральній зоні, досліджує внутрішньочерепні патології, активність мозку в певних ділянках, визначає особливості кровообігу та дає змогу оцінити ступінь ураження головного мозку внаслідок травм, оперативних втручань, злоякісних, пухлинних процесах тощо.

Залежно від передбачуваного діагнозу, клінічної картини, лікар може призначати виконання МРТ з контрастним підсиленням або без нього. Дослідження не вимагає додаткової підготовки з боку пацієнта.
На дану діагностику поширюються загальні застереження щодо проведення МР-сканування. Метод є неінвазивним та безболісним.
Ціни на МРТ визначаються відповідно до зони дослідження, типу сканування, необхідності контрастування.
Для того, щоб пройти МРТ, Вам слід мати направлення від лікуючого лікаря, а також заздалегідь записатися на зручну дату і час.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds