Loading....

Березень є місяцем інформування про колоректальний рак. Ми вже неодноразового говорили про це захворювання.
Сьогодні хочемо на прикладі пояснити, як важливо вчасно реагувати на зміну стану здоров’я, нові симптоми, які раніше вас не турбували. Також знову наголосимо на важливості скринінгових обстежень відповідно до діючих протоколів для осіб певної вікової категорії.

Пацієнтка (старша за 70 років), яка звернулась до МДЦ Експерт у Харкові для проведення комп’ютерної томографії, мала скарги протягом кількох місяців:

  • безпідставне схуднення при збереженні звичного режиму харчування;
  • погіршення загального самопочуття;
  • закрепи;
  • кров у калі.

Помилкою пацієнтки було ігнорування наявних симптомів та відтермінування візиту до лікаря.
Після звернення до сімейного лікаря пані була терміново скерована на колоноскопію та КТ.
Далі її чекала невідкладна госпіталізація і проведення оперативного втручання в ургентному порядку (терміново).

Отже, операції передувало обстеження та лабораторне дослідження матеріалу для встановлення точного діагнозу.
Томограми, отримані на КТ, чітко візуалізували ознаки неопластичного процесу з регіонарною лімфаденопатією, наявність утворення на рівні брижі сигмоподібної кишки з інвазією стінки кишки.
Також були виявлені ознаки структурні зміни у лівому яєчнику, ознаки наявності гемангіоми та ін.

Після гістологічного дослідження матеріалу, відібраного під час ендоскопічного дослідження, було встановлено діагноз: аденокарцинома G3.

Клінічний діагноз: Са прямої кишки cT3-4N1M1 (ovarium) G3. Гостра низька обтураційна товстокишкова непрохідність. Стадія IV. 2 клінічна група.

Що таке аденокарцинома товстої кишки?
Аденокарцинома – це тип раку, який починається в клітинах, які утворюють залози, що виробляють слиз для змащування внутрішньої частини товстої та прямої кишки. Це найпоширеніший тип раку товстої та прямої кишки.

Існує п’ять стадій раку товстої кишки. Три з чотирьох етапів мають три підетапи. Система визначення стадії раку товстої кишки включає наступне:

Стадія 0: у висновках лікаря ви можете побачити, що названо це карциномою in situ. Це говорить про аномальні або передракові клітини у слизовій оболонці, внутрішньому шарі стінки товстої кишки.
Стадія I: колоректальний рак стадії I проріс у стінку вашого кишечника, але не поширився за межі м’язової оболонки або в близькі лімфатичні вузли.
Стадія II: рак поширився далі в стінку вашого кишечника, але не поширився на сусідні лімфатичні вузли. Існує три типи раку товстої кишки II стадії:
Стадія IIA: Рак поширився через більшу частину стінки товстої кишки, але не проріс у зовнішній шар стінки.
Стадія IIB: Рак поширився на зовнішній шар стінки товстої кишки або через стінку.
Стадія IIC: Рак поширився на сусідній орган.
Стадія III: на цій стадії рак товстої кишки поширився на ваші лімфатичні вузли. Як і рак товстої кишки II стадії, існує три підстадії раку товстої кишки III стадії:
Стадія IIIA: Рак у першому або другому шарах стінки товстої кишки поширюється на один-чотири лімфатичні вузли.
Стадія IIIB: рак вражає більше шарів стінки товстої кишки, але вражає лише один-три лімфатичні вузли. Рак, який вражає меншу кількість шарів стінки товстої кишки, але поширився на чотири або більше лімфатичних вузлів, також є раком товстої кишки IIIB стадії.
Стадія IIIC: рак у зовнішньому або наступному зовнішньому шарі товстої кишки та в чотирьох або більше лімфатичних вузлах. Рак, який поширився на сусідній орган і один або кілька лімфатичних вузлів, також є раком товстої кишки IIIC стадії.
Стадія IV: Рак поширився (метастазував) на інші частини тіла, такі як печінка, легені або яєчники:
Стадія IVA: на цій стадії рак поширився на один орган або лімфатичні вузли, які знаходяться далі або на більшій відстані від товстої кишки.
Стадія IVB: рак перемістився на більш ніж один віддалений орган і більше лімфатичних вузлів.
Стадія IVC: Рак вражає віддалені органи, лімфатичні вузли та тканини черевної порожнини.

Американська асоціація раку (American Cancer Society) пропонує чіткі і зрозумілі відповіді на поширені питання, які з’являються у пацієнтів під час встановлення діагнозу “рак товстої кишки”.

Що таке інвазивний рак?

Оскільки рак товстої кишки росте та поширюється за межі внутрішньої оболонки товстої кишки (слизової), його називають інвазивною (або інфільтруючою) аденокарциномою. Раки, які є інвазивними, називають справжніми раками, тому що вони можуть поширюватися на інші частини тіла.

Що означає ступінь раку товстої кишки?

Ступінь є одним із багатьох факторів, які використовуються для прогнозування ймовірності розвитку та поширення раку. Низькодиференційований (високого ступеня злоякісності) рак товстої кишки, як правило, росте та поширюється швидше, ніж добре та помірно диференційований рак товстої кишки.
Однак інші фактори також важливі для визначення прогнозу для конкретної людини, наприклад, наскільки далеко поширився рак (що неможливо визначити за допомогою біопсії).

Що означає, якщо у заключенні йдеться про судинну, лімфатичну або лімфосудинну (ангіолімфатичну) інвазію?

Ці терміни означають, що рак присутній у кровоносних та/або лімфатичних судинах товстої кишки, тому існує підвищена ймовірність того, що рак міг поширитися за межі товстої кишки. Однак це не означає, що ваш рак поширився або невиліковний. Наявність цього типу інвазії може бути фактором, який тип лікування рекомендовано після видалення раку.

Поліп – це рак?

Поліп — це розростання тканини внутрішньої оболонки товстої кишки в просвіт (порожнистий центр) товстої кишки. Різні типи поліпів виглядають по-різному під мікроскопом. Поліпи є доброякісними (нераковими) утвореннями, але рак може початися в деяких типах поліпів.

Скринінг колоректального раку
Як вам відомо, у всьому світі запроваджені скринінгові програми для профілактичного обстеження і ранньої діагностики різних типів раку.
Україна не є винятком.
МОЗ України рекомендує проходити регулярні обстеження відповідно до схем, наведених на ілюстраціях нижче.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds