Loading....

Працюючи в умовах всесвітньої пандемії COVID-19, лікарі-рентгенологи МДЦ Експерт щодня опрацьовують десятки, а в періоди пікових навантажень – сотні досліджень, виконаних для пацієнтів з підозрою на коронавірус, із встановленим діагнозом або ж вже у постковіді.
Керуючись власним та світовим досвідом, ми допоможемо Вам визначити, в яких випадках доцільно та необхідно виконувати КТ органів грудної клітини для хворих на ковід.

КТ ОГК при коронавірусі. Коли та кому?

Комп’ютерна томографія органів грудної клітини має питому вагу в діагностиці та лікуванні COVID-19. Проте, виконувати дослідження слід за окремими показаннями для пацієнтів з підозрою, позитивних та тих, хто вже одужав.
КТ ОГК не використовується, як прогностичний метод. Тобто, при наявності ознак респіраторного захворювання, дане дослідження не є першочерговим способом верифікації діагнозу. Водночас КТ ОГК (КТ легень) є показовою для виявлення ускладнень, викликаних коронавірусами, а також альтернативних діагнозів, наприклад, респіраторного дистрес-синдрому, тромбоемболії легеневої артерії, серцевої недостатності, фіброзу тощо.

КТ грудної клітки не виконується усім пацієнтам з позитивним ПЛР-дослідженням, а рекомендована тільки у випадках, коли спостерігається певний клінічний сценарій, який вимагає проведення дослідження для визначення подальшої тактики лікування.

Незначне ураження легень

Показання для проведення КТ ОГК при веденні пацієнтів з коронавірусною хворобою

Згідно з рекомендаціями, розробленими Спільнотою Флейшнера у 2020 р., методи візуалізації при COVID-19 використовуються у наступних випадках:

  • при середньотяжкому та тяжкому перебігові хвороби з відповідною клінічною картиною, незалежно від результатів ПЛР-тесту;
  • за наявності ознак погіршення функції дихання на фоні ковід;
  • при неінформативності, низькій якості проведеної раніше рентгенограми з метою отримання достовірної інформації відповідно до клінічної задачі;
  • у постковідному періоді при спостереженні функціональних порушень, гіпоксемію (суттєвому зниженню вмісту кисню (парціального тиску) у крові).

Окрім того, КТ може призначатися лікарем для пацієнтів із COVID-19, що належать до груп підвищеного ризику та у віці після 65-ти років. До цих категорій можуть належати люди, що страждають на:

  • ожиріння;
  • цукровий діабет;
  • гіпертонія та інші серцево-судинні захворювання;
  • імунодефіцит або знаходяться у стані імуносупресії;
  • онкозахворювання;
  • хронічні респіраторні захворювання.

Отже, при відповідності клінічної картини та наявності супутніх захворювань, лікар може скерувати пацієнта на КТ ОГК для підтвердження або спростування підозри на коронавірусну хворобу або ж контролю за її перебігом.

Надзвичайно високе ураження легень

Інтерпретація результатів КТ при діагностиці COVID-19

Слід зазначити, що результати томографії при короновірусній хворобі схожі з даними, характерними для інших діагнозів, зокрема, вірусних інфекцій. Саме тому у 2020 р. Голландською спільнотою радіологів (Nederlandse Vereniging voor Radiologie) була розроблена стандартизована система оцінки легеневої залученості COVID-19 – CO-RADS. Тому пацієнти можуть у висновках рентгенологів часто бачити класифікацію згідно з цією системою.
У ході досліджень та роботи було виявлено, що запропонована система чудово працює у клінічній практиці та дозволяє оптимізувати точки відсікання для різних клінічних рішень, залежно від поставлених задач.

CO-RADS розроблена саме на основі комп’ютерної томографії та застосовується для оцінки ураження легень при COVID-19. Фактична інтерпретація того, чи є у пацієнта коронавірус, повинна містити також інші дані, а саме: результати лабораторних досліджень та тестувань, клінічну картину, тип і тривалість симптоматики. Наразі еталоном для підтвердження факту захворювання є ПЛР-дослідження. Але у клінічній практиці при неінформативності ПЛР-тестування, результати КТ можуть стати підставою для встановлення діагнозу.

CO-RADS категорія 0
CO-RADS 0 визначається, коли інші категорії неможливо визначити через неінформативність томограм, наприклад, у зв’язку з наявністю значних артефактів через кашель або проблеми з диханням.

CO-RADS категорія 1
CO-RADS 1 говорить про відсутність або низький рівень підозрілих ознак ураження легень при КОВІД-19, наявності результатів неінфекційного походження.

CO-RADS категорія 2
CO-RADS 2 передбачає низький рівень ознак ураження легень на основі результатів КТ, типових для інфекційного походження, які є несумісними з COVID-19. До таких станів можуть належати бронхіт, легеневий абсцес, бронхопневмонія та ін.

CO-RADS категорія 3
CO-RADS 3 застосовується для випадків, коли неможливо зробити однозначні висновки про ураження легень COVID-19. В даному випадку ознаки можуть бути характерними також для інших вірусних і інфекційних хвороб.

CO-RADS категорія 4
CO-RADS 4 говорить про значний ступінь ураження легень COVID-19 на підставі результатів КТ, характерних саме для ковід, але також можуть співпадати з ознаками, притаманними для інших інфекційних і вірусних хвороб. Категорія говорить про високу вірогідність виявлення COVID-19.

CO-RADS категорія 5
CO-RADS 5 передбачає надзвичайно високу ймовірність ураження легень ковід-19, що продемонстровано на типових результатах КТ.

CO-RADS категорія 6
CO-RADS 6 була введена для позначення підтвердженого COVID-19, про що свідчать позитивні результати ПЛР-тесту.

Таким чином, завдяки стандартизації класифікації, фахівці та пацієнти можуть отримувати інформацію щодо ступеню ураженні легень коронавірусом. Це дає змогу групувати хворих, отримувати достовірні статистичні дані та застосовувати відповідну до результатів тактику ведення.

Комп’ютерна томографія грудної клітини при коронавірусній хворобі вважається одним із найінформативніших методів візуалізації. Абсолютна безболісна та короткотривала процедура є доступною для пацієнтів в більшості регіонів. Саме тому лікарі-клініцисти все частіше використовують даний метод у своїй роботі для коригування схем лікування, моніторингу перебігу хвороби, виявлення супутніх патологій тощо.

КТ ОГК для хворих на ковід виконується за стандартною схемою, не вимагає додаткової підготовки та контрастування (якщо лікар не призначив інше, керуючись анамнезом і наявною картиною).

Адекватна оцінка результатів та їх коректна інтерпретація – запорука своєчасного та успішного встановлення діагнозу, ефективного лікування.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds