Loading....

Березень – місяць боротьби з колоректальним раком. Колоректальний рак є доволі поширеним онкологічним захворюванням. Проте, це один із небагатьох видів раку, якому можна запобігти завдяки скринінгу. Ось дві причини, чому пройти перевірку важливо:

  • Скринінг може виявити попереджувальні ознаки раку товстої та прямої кишки, дозволяючи лікарям вжити заходів для запобігання захворюванню.
  • Скринінг також може виявити колоректальний рак на ранній стадії, коли лікування є найбільш ефективним.

Золотим стандартом скринінгу колоректального раку є колоноскопія – ендоскопічне дослідження кишківника, під час якого лікар не лише оглядає слизову оболонку кишківника, а й може виконувати додатково маніпуляції, наприклад, біопсію з підозрілих ділянок або ж поліпектомію – видалення поліпів товстого кишківника. Матеріал, отриманий під час біопсії, обов’язково відправляється на патогістологічне дослідження для того, щоб з’ясувати тип клітин, присутніх у зразку. та встановити точний діагноз.

У звіті AACR (American Association of Cancer Research) про розвиток раку за 2023 рік повідомляється про зростання колоректального раку з раннім початком, який виявляється під час діагностичних досліджень у віці до 50 років. Останніми роками захворюваність на рак прямої кишки з раннім початком збільшується приблизно на 2% на рік. Зазначимо, що зараз на нього припадає близько 12% усіх випадків раку товстої або прямої кишки.

Рекомендації Американського онкологічного товариства щодо скринінгу колоректального раку

Для людей середнього ризику
Рекомендується людям із середнім ризиком* колоректального раку починати регулярне обстеження у віці 45 років. Це можна зробити або за допомогою чутливого тесту, який шукає ознаки раку в калі людини (тест на основі випорожнень), або за допомогою обстеження товстої та прямої кишки (візуальний огляд). Ці параметри наведено нижче.

Людям із добрим здоров’ям і очікуваною тривалістю життя понад 10 років слід продовжувати регулярний скринінг колоректального раку до 75 років .

Для людей віком від 76 до 85 років рішення про проходження скринінгу має ґрунтуватися на вподобаннях людини, загальному стані здоров’я та історії попереднього скринінгу.

Люди старше 85 років більше не повинні проходити скринінг колоректального раку.

*Для скринінгу люди вважаються групою середнього ризику, якщо вони не мають:

Колоректальний рак або певні типи поліпів в особистому анамнезі
Колоректальний рак в сімейному анамнезі
Запальне захворювання кишечника в особистому анамнезі (виразковий коліт або хвороба Крона)
Підтверджений або підозрюваний синдром спадкового колоректального раку, наприклад сімейний аденоматозний поліпоз (FAP) або синдром Лінча (спадковий неполіпозний рак товстої кишки або HNPCC)
В особистому анамнезі опромінення черевної порожнини або тазової області для лікування попереднього раку.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds