Loading....

Що треба знати про респіраторні вірусні захворювання?

ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція – захворювання, з яким ми зустрічаємося щороку, а інколи кілька разів. В холодну пору року, а тепер ще й в умовах війни за наявності проблем з електро- і теплопостачанням, ризик захворіти надзвичайно високий.
Ми зібрали інформацію, щоб кожен з нас розумів, як допомогти собі і близьким під час хвороби.

Що таке вірусна респіратораторна інфекція?

Вірусні інфекції зазвичай вражають верхні та/чи нижні дихальні шляхи. Загалом респіраторні інфекції можна класифікувати за збудником (наприклад, вірус грипу А), але на практиці їх класифікують за клінічною картиною (круп, бронхіоліт, пневмонія тощо).
Це пов’язано з тим, що кожен зі збудників може викликати цілу групу респіраторних синдромів. Наприклад, бронхіоліт може бути результатом впливу вірусів парагрипу, аденовірусів, риновірусів, парагрипу та ін. Нежить, який ми часто просто називаємо застудою, може бути викликаний аденовірусом, ентеровірусом, коронавірусами, грипом, парагрипом тощо.
Перебіг хвороби залежить від стану здоров’я людини. Важче переносять завжди похилі люди та немовлята, а також пацієнти із складними супутніми патологіями.

Як поширюються респіраторні віруси?

Зазвичай повітряно-крапельним шляхом. Тому, якщо ви тривало перебуваєте у скупченні людей (сховище, ринок, магазин, громадський транспорт і т.д.), можете не здогадуватися, що поряд знаходиться особа, яка хворіє, та “підхопити” вірус.
Обов’язково слід звертати увагу на дотримання правил особистої гігієни. Багато вірусів передаються через руки та предмети побуду, іграшки. Не користуйтеся загальним посудом з інфікованою людиною, рушниками, після контакту обробляйте ретельно руки.

Скільки часу проходить від моменту зараження до захворювання?

Перші симптоми виникають через 1-10 днів після контакту з вірусами. Зазвичай цей період складає 2-3 дні.

Поширені симптоми респіраторних вірусних інфекцій

З проявами ГРВІ ми всі знайомі. Здебільшого ми страждаємо від лихоманки, ознобу, головного болю, ломоти в тілі, слабкості, катаральний проявів (нежиті, кашлю, болю в горлі).
У дітей молодшого віку та інколи у дорослих спостерігається діарея і блювота. Це може бути пов’язано як з типом вірусу, так і з реакцією на загальний стан, зокрема, на різке підвищення температури тіла, інтоксикацію.

Деякі з вірусів викликають складніші хвороби, наприклад, бронхіт, бронхіоліт, пневмонію, середній отит, круп.

Окремі віруси, як грип чи COVID-19, можуть викликати епідемії. Крім того, вони є небезпечними для дітей, людей похилого віку та осіб із тяжкими хронічними захворюваннями.

Вірус парагрипу – причина крупу у дітей. На його тлі часто розвивається бронхіт, пневмонія.

Аденовіруси, в першу чергу, потрапляють в дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт та очі. Тому викликають різні захворювання – від фарингіту до кон’юнктивіту і діареї.

Діагностика та лікування респіраторних вірусних захворювань

Діагноз виставляється на підставі клінічних даних і загальної епідеміологічної ситуації. В окремих випадках є потреба лабораторного тестування для визначення типу збудника і підбору коректного лікування.

Лікування в основному симптоматичне, підтримувальне.
Антибактеріальні препарати (антибіотики) малоефективні відносно вірусних збудників. А профілактична антибіотикотерапія не показан. Антибіотики призначаються, якщо розвивається вторинна бактеріальна інфекція.
Для пацієнтів з хронічними хворобами антибіотики призначають з меншими обмеженнями відповідно до ситуації.

Окремі противірусні препарати можуть бути застосовані при лікуванні грипу, ковід, RSV.

Звичайно, ми не можемо захистити себе від контакту з вірусами, проте, використання засобів індивідуального захисту під час хвороби, дотримання правил особистої гігієни значно зменшують ризики інфікування.

В будь-якому випадку тримайте в домашній аптечці жарознижувальні препарати відповідну до віку членів сім’ї, назальні краплі для полегшення дихання, а під час хвороби більше пийте і відпочивайте, обмежуйте фізичні комунікації з людьми.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds