Loading....

Дисплазія шийки матки – діагноз, з яким зустрічаються досить багато жінок. Помічена тенденція, що після отримання діагнозу пацієнтки не завжди коректно розуміють, що означає даний стан, та починають панікувати.

Отже, дисплазія шийки матки – розростання аномальних клітин в епітелії шийки матки. Зазначимо, що процес не викликає жодних симптомів на початкових стадіях. Тому тут на передній план знову виходять профілактичні огляди і скринінгові лабораторні дослідження, які здатні виявити атипові клітини у зразках матеріалу, взятого із шийки матки.
Найчастіше дисплазія виникає у жінок репродуктивного віку, які ведуть активне сексуальне життя – 25-35 р. Тому варто пам’ятати про щорічні візити до гінеколога та виконувати рекомендації лікаря, якщо такі озвучені вам.

Дисплазія – це рак чи ні?
Дисплазія – це передраковий стан, але не потрібно це сприймати, як вирок чи 100% гарантію розвитку раку. Більшість жінок із дисплазією її долають та не хворіють на рак.
Дисплазія говорить про підвищений ризик розвитку раку та вимагає коректного лікування.
Раптово злоякісний процес не розвивається, що дає вам та лікарю достатньо часу для усунення проблеми.

Класифікація дисплазії шийки матки
Ступінь складності визначається за кількістю атипових клітин, виявлених у зразку матеріалу. Відповідно, дисплазія класифікується наступним чином:

  • CIN 1 – аномальні клітини вражають приблизно одну третину товщини епітелію.
  • CIN 2 – вражено приблизно від однієї третини до двох третин епітелію.
  • CIN 3 передбачає ураження більше двох третин епітелію.

Дисплазія шийки матки CIN 1 рідко перетворюється на рак (менше, ніж в 1% випадків) і часто зникає сама по собі, але потребує спостереження лікаря і контролю процесу. CIN 2 і 3 частіше вимагають лікування для запобігання раку.

Що викликає дисплазію шийки матки?
Якщо у жінки діагностовано вірус папіломи людини певного штаму, це підвищує ризики розвитку дисплазії. У більшості випадків ВПЛ не потребує лікування та ліквідується імунною системою протягом певного часу.
Деякі штами, такі як ВПЛ-16 і ВПЛ-18, мають більшу ймовірність інфікувати органи репродуктивної системи і викликати дисплазію шийки матки.

Діагностика дисплазії шийки матки
PAP-test (мазок Папаніколау) – безболісний лабораторний метод дослідження, який визначає наявність атипових клітин у цитологічному матеріалі, який лікар забирає під час рутинного гінекологічного огляду.
Якщо результати цього аналізу вказують на наявність атипових клітин, лікар далі визначить ваш маршрут і додаткові обстеження. Наприклад, обов’язково виконають дослідження матеріалу на ВПЛ.
Важливим етапом обстеження є кольпоскопія – огляд у кріслі за допомогою спеціального оптичного приладу, що дозволяє гінекологу оцінити візуально стан епітелію шийки матки та помітити інші зміни, якщо вони присутні.
Виконання біопсії за потреби передбачає забір тканини для подальшого лабораторного дослідження.

Чи лікується дисплазія шийки матки?
Так, лікується у 90%. Метод буде обраний лікарем на підставі результатів попередніх досліджень, ступеню складності, наявності супутніх захворювань, вичерпного анамнезу.

Для багатьох жінок актуальною є тактика спостереження, яка передбачає систематичний контроль стану та проведення ПАП-тесту. Подібний метод підходить для ступеню CIN1.

Для серйозніших ситуацій вам запропонують хірургічне лікування, наприклад, конізацію шийки матки.
Якщо ж дисплазія прогресує або покращення внаслідок лікування не настає, лікар може розглядати питання проведення гістеректомії – видалення матки.

Перспективи дисплазії шийки матки при ранній діагностиці відмінні. Видалення або знищення аномальних клітин знижує ризик раку шийки матки на 95% у жінок із високою дисплазією протягом перших восьми років після лікування.

Профілактика дисплазії полягає у профілактиці ВПЛ:

  • сексуальна гігієна;
  • щеплення від ВПЛ;
  • регулярні скринінгові огляди відповідно до віку і рекомендацій вашого гінеколога.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds