Loading....

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) – збільшення розмірів простати, що не пов’язано з онкологічними проблемами чи наявністю новоутворень. Стан можемо назвати поширеним серед чоловіків старшого віку.

Збільшення передміхурової залози супроводжується деякі неприємні симптоми, пов’язані з блокуванням відтоку сечі чи інші проблеми з сечовипусканням.
Лікування хвороби може полягати у застосуванні медикаментозної терапії, оперативного втручання, зокрема малоінвазивних методів хірургічного лікування. Доцільний спосіб подолання проблеми визначить лікар після того, як ви пройдете відповідне обстеження.

Симптоми гіперплазії передміхурової залози

У нормальному, здорову стані ПЗ у дорослих чоловіків має розмір грецького горіха, м’яча для гольфа. Проте, при збільшенні розмірів, наприклад, до параметрів апельсина, можуть виникати проблеми з сечовим міхуром, відбуватися стискання уретри. Так з часом сечовий міхур послаблюється, втрачає здатність повністю випорожнюватися. Затримка сечі може бути небезпечною для пацієнтів з нирковою недостатністю.

Доброякісна гіперплазія – не рак і не призводить до раку. Але може виникати паралельно з раком простати, тому всі симптоми з боку ПЗ мають бути описані, верифіковані, на підставі чого – встановлено коректний діагноз.

Найпоширеніший симптом ДГПЗ – часта потреба у сечовипусканні, особливо, вночі. Інтервали між покликами до туалету можуть скорочуватися до 1-2 год, а інтенсивність зростати.

Серед інших симптомів виділяють також:

  • неповне випорожнення сечового міхура, що супроводжується відчуттям його наповненості навіть після відвідування туалету;
  • переривання самого процесу сечовипускання;
  • гострі поклики до сечовипускання;
  • слабкий струмінь сечі, підтікання в кінці;
  • необхідність напружуватися при сечовипусканні;
  • ніктурія – потреба кілька разів протягом нічного сну прокидатися для відвідування туалету.

При загостренні процесу можуть спостерігатися кров у сечі, долучення інфекції сечовивідних шляхів, затримки і накопичення сечі.

Загалом розмір простати може не впливати на наявність і інтенсивність симптомів. У одних чоловіків навіть при незначному збільшенні спостерігається вираженість проявів, у інших – при великих розмірах ПЗ симптоми ледь дають про себе знати.
В будь-якому разі варто звернутися до уролога для огляду і призначення діагностики, адже у багатьох патологій сечовидільної системи перебіг схожий. Обов’язково потрібно встановити діагноз, оскільки, наприклад, простатит і гіперплазія мають різний характер.

Діагностика доброякісної гіперплазії простати

Під час візиту до лікаря обов’язково детально розкажіть про те, що вас турбує, як це проявляється і в якій частині доби. Якщо маєте потребу – складіть попередньо список, дізнайтеся у кровних родичів чоловічої статі, чи не маєте онкологічного сімейного анамнезу.

На прийомі лікар ознайомиться з історією хвороби та проведе пальцевий ректальний огляд для того, щоб визначити ступінь збільшення простати.
Також вам будуть рекомендовані лабораторні дослідження крові, сечі. Зверніть увагу, що підвищення рівня ПСА (простатспецифічного антгену) у крові може говорити, як про збільшення простати, так і про наявність раку. Тому при спірних результатах вам доведеться обстежитися ретельніше.

Інформативним методом діагностики патологій передміхурової залози є ультразвукове дослідження. Трансректальне чи трансабдомінальне УЗД простати допоможе визначити розміри, контури простати, виявити проблеми з сечовим міхуром і сечовивідними шляхами.

Також часто використовують УЗД сечового міхура з визначенням залишкового об’єму сечі. Таким чином, лікар може оцінити, наскільки випорожнюється міхур та чи не накопичується сеча.

За потреби виконують цистоскопію – ендоскопічне дослідження, під час якого через уретру вводиться тонкий інструмент з підсвіткою (цистоскоп), що дає змогу оцінити стан сечового міхура, уретри.

Уродинамічне та гідродинамічне дослідження. Передбачає введення катетера в сечовий міхур через сечовидільний канал з подальшим наповненням водою та вимірюванням тиску всередині міхура. Так вдається дослідити функцію м’язів міхура. Рекомендують цей метод діагностики найчастіше чоловікам з неврологічними проблемами або тим, хто раніше переніс операцію на простаті.

МРТ органів малого тазу, МРТ простати – інформативний метод візуалізації, який допомагає визначити найменші відхилення у структурі тканин, стані передміхурової залози. Відіграє вагому роль у діагностиці раку простати та оцінці посттравматичних станів.
Біопсія простати – інвазивний метод діагностики, що полягає у заборі зразка тканини ПЗ та його лабораторному дослідженні.

Ваш лікар обов’язково визначить, які способи діагностики доцільно використовувати в цьому конкретному випадку. На підставі отриманих результатів вам призначать терапію. Дотримуйтесь усіх рекомендацій уролога, адже від цього залежить кінцевий результат лікування.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds