Оскільки ми говоримо у листопаді про рак простати, варто обов’язково звернути увагу на методи скринінгу, діагностики раку передміхурової залози.
Наукова та медична світова спільнота пропагує профілактичні скринінги для чоловіків після 50-ти років.
Що таке скринінг раку простати?
Під скринінгом будь-якого захворювання розуміють обстеження потенційно здорової особи, яка не має скарг з боку досліджуваної системи чи органів. Завдяки скринінговим заходам значно зростає шанс раннього виявлення важких діагнозів, зокрема онкологічних.
Стосовно раку – виявлення на початковій стадії допомагає ефективно і вчасно лікувати пацієнта.
Найпростішими скринінг-тестами раку простати є:
- пальцевий ректальний огляд лікарем-урологом на прийомі. Передміхурова залоза розташована таким чином, що прилягає до прямої кишки. Відповідно, лікар під час огляду визначить будь-які відхилення в текстурі тканин, розмірі передміхурової залози, формі, розташуванні тощо;
- аналіз крові на простатспецифічний антиген (ПСА). Даний антген продукується передміхуровою залозою. Певна її кількість, що знаходиться у межах встановлених референтних значень, є нормою. Проте, при наявності патології ПЗ (запаленні, інфекційному ураженні чи ракові), рівень ПСА може зростати, що сигналізує про необхідність ретельнішого обстеження і виявлення реальної причини росту показників.
Ефективність скринінгу раку простати досі вивчається провідними клініками, університетами і спілками. Оскільки рак ПЗ розвивається повільно, доцільність профілактичних обстежень має оцінюватися в перспективі. Наразі все ж схиляються до необхідності планових профілактичних обстежень для чоловіків після 50-55-ти років та тих, хто знаходиться у групах ризику.
Діагностика раку простати
Якщо при первинному обстеженні ваш лікар висунув підозру на злоякісний процес, або отримані спірні результати тощо, уролог визначить доцільність подальшої діагностики і методи, які будуть застосовуватися.
Високу інформативність у діагностиці раку простати мають:
- ультразвукова діагностика. УЗД простати (трансректально або/і трансабдомінально) є первинним методом дослідження. Має досить високу інформативність і допоможе лікарю встановити розміри простати, наявність утворень, структуру тканин тощо;
- магнітно-резонансна томографія. МРТ органів малого тазу та окремо передміхурової залози – метод візуалізації з найвищим ступенем інформативності результатів. Завдяки можливостям МРТ лікар може детально побачити будь-які зміни в самій залозі, а також органах і тканинах, що знаходяться поруч.
МРТ простати виконують здебільшого з контрастуванням. Це робиться для підвищення якості і точності результатів.
МРТ не використовує рентгенівських променів. Але має свої протипоказання до виконання. Попередьте свого лікаря, якщо маєте будь-які вживленні електронні пристрої в тілі, металеві фіксатори чи протези тощо; - біопсія передміхурової залози. Ця процедура є малоінвазивною, виконується частіше під УЗД-контролем. Полягає у отриманні зразків з ураженої ділянки простати. Вилучений матеріал направляють на патогістологічне та імуногістохімічне дослідження, після чого можна говорити про конкретний діагноз і тактику лікування.
Крім встановлення самого діагнозу, обов’язково визначають “ступінь злоякісності” раку простати. Найпоширеніший метод класифікація – використання шкали Глісона.
Також для визначення генних мутацій може використовуватися окреме лабораторне дослідження. Це допомагає онкологам визначити коректний протокол лікування, який буде дієвим в окремо взятому випадку.
Оскільки рак не завжди діагностується на початковій стадії або ж має агресивну форму, слід виключити можливість розповсюдження процесу за межі передміхурової залози.
З цією метою вам можуть призначити:
- комп’ютерну томографію певних анатомічних зон з контрастуванням;
- ПЕТ-КТ;
- відеоколоноскопію для дослідження кишківника.
Обов’язково виконуйте всі рекомендації лікаря. Це прискорить початок терапії і наблизить одужання.