Loading....

Україна та українці не сплять. Тотальне безсоння через тривоги, небезпеку, хвилювання. Нестача та відсутність задоволення потреб у сні називається депривацією сну.

Ми поцікавилися, які процеси виникають внаслідок даного порушення.

Sleep Foundation – Національна фундація сну США, визначає, як недостатню кількість сну. Також вони зауважують, що кількість годин, відведених на сон не завжди означає якісний сон.
Наприклад, людина, яка спить загалом вісім годин, але з багатьма пробудженнями, які фрагментують її сон, може спати недостатньо, навіть якщо її тривалість сну технічно відповідає рекомендованій кількості.

Позбавлення сну та його недостатність можна класифікувати по-різному залежно від обставин, в яких перебуває людина.
Гостра депривація сну – це короткий період, як правило, кілька днів або менше, коли людина відчуває значне скорочення часу сну.
Хронічна депривація сну визначається як обмежений сон, що триває протягом трьох місяців або довше. Хронічний дефіцит сну або недостатній сон може описати постійну депривацію сну, а також поганий сон, який виникає через фрагментацію сну чи інші порушення.

Хоча і безсоння, і депривація сну пов’язані з недостатнім висипанням, існують важливі відмінності між цими двома станами. Люди з безсонням часто мають проблеми зі сном, навіть якщо у них є достатньо часу для сну. І навпаки, люди з депривацією сну не виділяють достатньо часу для сну через зобов’язання або спосіб життя. Опис депривації сну та безсоння може значно збігатися, але люди повинні знати, що їх лікар може використовувати більш конкретні визначення.

Як цей стан впливає на мій організм?
Ваше тіло потребує сну для регенерації певних систем і виконання певних процесів. Щоб краще зрозуміти це, корисно знати трохи більше про цикл людського сну . Цей цикл включає різні стадії снуі:

 • Стадія 1: легкий сон. Це короткий етап, зазвичай не більше 5% вашого загального сну, який починається відразу після того, як ви засинаєте.
 • Етап 2: Глибший сон. Ця стадія глибша і становить приблизно 45% усього часу, який ви витрачаєте на сон (це число зростає з віком). Дослідження показують, що цей етап є ключовим у зберіганні пам’яті та навчанні.
 • Етап 3: найглибший сон. Ця стадія становить близько 25% часу, який ви витрачаєте на сон (це число зменшується з віком). Існують докази того, що ця стадія є найважливішою для того, щоб ваше тіло відновлювалось та підтримувало себе, оскільки, мозок надає пріоритет цій стадії у людей з депривацією сну. Дуже важко розбудити когось із цієї стадії, і вони зазвичай відчуватимуть туман або розгубленість протягом 30 хвилин після пробудження.
 • REM сон: REM означає «швидкий рух очей». На цьому етапі ви бачите сни. Коли людина перебуває у фазі швидкого сну, ви можете побачити, як її очі рухаються під повіками.

Коли ви засинаєте, зазвичай входите в стадію 1, а потім переходите на стадії 2 і 3 і виходите з них. Після цього ви переходите в фазу швидкого сну і починаєте бачити сни. Після першого циклу REM ви починаєте новий цикл сну та повертаєтесь до стадії 1 або 2. Зазвичай один цикл займає від 90 до 120 хвилин, перш ніж починається інший. Більшість людей проходять через чотири або п’ять циклів за ніч (припускаючи, що вони сплять повних вісім годин).

Вплив на системи організму

Депривація сну має багато негативних наслідків для всього організму. Вони можуть впливати на такі системи, органи та процеси організму:

 • Серце та системи кровообігу: депривація сну має довготривалий шкідливий вплив на ваше серце та кровообіг. У людей з хронічним недосипанням частіше розвивається високий кров’яний тиск (гіпертонія) і високий рівень холестерину (гіперліпідемія).
 • Метаболічні системи: люди з хронічним дефіцитом сну мають значно вищий ризик розвитку діабету 2 типу.
 • Імунна система: природний захист організму від інфекцій не може працювати належним чином, якщо ви не висипаєтеся.
 • Нервова система: зазвичай люди, які не висипаються, мають вищу чутливість до болю, що означає, що вони легше відчувають біль.
 • Мозок: депривація сну дуже негативно впливає на роботу вашого мозку. Хоча експерти не повністю розуміють роль сну в роботі мозку, вони знають, що він є ключовою частиною того, як люди навчаються та запам’ятовують. Також є деякі докази того, що депривація сну може відігравати певну роль у розвитку хвороби Альцгеймера.
 • Психічне здоров’я: недосипання також негативно впливає на ваше психічне здоров’я, ускладнюючи керування емоціями та їхню обробку. Люди з депривацією сну частіше відчувають симптоми депресії та тривоги.

Наслідки депривації сну залежать від того, чому це відбувається і як довго воно триває. Чим довше людина відчуває депривацію сну, тим сильніші — і серйозніші — наслідки.

Стадії депривації сну

Повна депривація сну, тобто коли ви не спите, відбувається поетапно. Ці етапи:

 • Етап 1: ви не спите принаймні 24 години. На цій стадії наслідки дефіциту сну схожі на стан алкогольного сп’яніння до такої міри, що для вас небезпечно керувати автомобілем.
 • Стадія 2: загальні симптоми депривації сну посилюються. Більшість людей починають відчувати мікросон на цій стадії та мають проблеми з мисленням або концентрацією.
 • Стадія 3: люди на цій стадії починають проявляти дуже серйозні симптоми, такі як галюцинації. Їм також може бути важко спілкуватися з оточуючими людьми.
 • Етап 4: симптоми депривації сну є найсильнішими. Перераховані вище симптоми посилюються до серйозних або екстремальних рівнів. Галюцинації – поширене явище, коли вам важко розрізнити, що правда, а що ні.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds