Loading....

Деменція — це втрата когнітивних функцій — мислення, запам’ятовування та міркування до такого рівня, що це може заважати або великою мірою ускладнювати життя. Люди з даним діагнозом іноді остаточно втрачають контроль над власними емоціями та розумовою діяльністю, їх особистість кардинально змінюється.
Деменція буває різних ступенів тяжкості – від легкої, коли хвороба тільки починає впливати на людину, до найважчої, для якої характерна повна розумова недієздатність пацієнта.

Деменція вражає мільйони людей і частіше розвивається з віком (приблизно одна третина всіх людей віком 85 років і старше може мати певну форму деменції), але це не є нормальною частиною старіння.

Як розпізнати деменцію?

Ознаки та симптоми деменції можуть відрізняти залежно від типу. До загальних проявів можна віднести:

 • втрату пам’яті, погане судження та плутанину
 • труднощі з розмовою, розумінням і вираженням думок або читанням і письмом
 • блукання навіть у знайомому районі
 • проблеми з відповідальним ставленням до грошей і оплатою рахунків
 • питання, що повторюються
 • використання незвичних слів для позначення знайомих предметів
 • потребу у більшому проміжкові часу, щоб виконати звичайні щоденні завдання
 • втрату інтересу до звичайних щоденних справ або подій
 • галюцинації або переживання марення чи параної
 • імпульсивні дії
 • відсутність піклування про почуття інших людей
 • втрату рівноваги і проблеми з рухом

Деменція є результатом змін у певних ділянках мозку, через які нейрони (нервові клітини) та їхні зв’язки перестають працювати належним чином. Дослідники пов’язали зміни в мозку з певними формами деменції та досліджують, чому ці зміни відбуваються в одних людей, а в інших – ні. У невеликої кількості осіб виявлено рідкісні генетичні варіанти, які викликають деменцію.

Чи існують методи виявлення і діагностики деменції?

Лікарі можуть використовувати різні методи візуалізації мозку для виявлення інсультів, пухлин або інших проблем, які можуть спричинити деменцію.

Крім того, кортикальна атрофія — дегенерація кори головного мозку (зовнішнього шару) — поширена при багатьох формах деменції та може бути помітна на скануванні мозку. Кора головного мозку зазвичай виглядає дуже зморшкуватою, з гребнями тканини (звивинами), розділеними «долинами», які називаються борознами. В осіб з кортикальною атрофією прогресуюча втрата нейронів призводить до того, що гребені стають тоншими, а борозни розширюються.

Коли клітини мозку відмирають, шлуночки (або заповнені рідиною порожнини всередині мозку) розширюються, щоб заповнити доступний простір, стаючи набагато більшими, ніж зазвичай. Сканування мозку також може виявити зміни в структурі та функції мозку, які вказують на хворобу Альцгеймера.

Найпоширенішими видами сканування мозку є комп’ютерна томографія (КТ) і магнітно-резонансна томографія (МРТ). Лікарі часто застосовують КТ або МРТ головного мозку, коли вони обстежують пацієнта з підозрою на деменцію.

Комп’ютерна томографія, яка використовує рентгенівські промені для виявлення структур мозку, може виявити атрофію мозку, інсульти та ішемію, зміни кровоносних судин та інші проблеми, такі як гідроцефалія та субдуральні гематоми.
МРТ-сканування використовує магнітні поля та сфокусовані радіохвилі для виявлення атомів водню в тканинах тіла. Вони можуть виявити ті самі проблеми, що й комп’ютерна томографія, але вони кращі для виявлення певних станів, таких як атрофія мозку та пошкодження внаслідок невеликих інсультів або незначної ішемії.

Лікарі також можуть використовувати електроенцефалограми (ЕЕГ) у людей з підозрою на судоми, які можуть виникати при деяких формах деменції. Під час ЕЕГ електроди розміщують на шкірі голови в кількох частинах мозку, щоб виявити та записати шаблони електричної активності та перевірити наявність аномалій. Ця електрична активність може вказувати на когнітивну дисфункцію частково або в усьому мозку. Багато пацієнтів із деменцією від помірної до тяжкої будь-якої форми мають відхилення від норми ЕЕГ. ЕЕГ також можна використовувати для виявлення судом, які виникають приблизно у 10 відсотків пацієнтів із хворобою Альцгеймера, а також при багатьох інших захворюваннях.

Ліки можуть уповільнити деменцію, але не вилікувати її. Вони можуть допомогти покращити розумові функції, настрій або поведінку.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds