Гіповітаміноз вітаміну D – один із найпоширеніших типів дефіциту вітамінів. За узагальненими даними, кожен третій офісний працівник, а також ІТ-фахівець, страждає на дефіцит віт. D. Це пов’язано, зокрема, з тим, що ми проводимо більше часу в приміщенні, ніж на відкритому повітрі, маємо доволі обмежений раціон харчування, який не компенсує нестачу вітаміну, користуємось сонцезахисними засобами під час перебування під сонцем.
Відповідно, погіршення загального самопочуття, зниження продуктивності, поява емоційної нестабільності тощо можуть вказувати саме на авітаміноз. Для з’ясування причин та типу гіповітамінозу варто звертатися до лікаря загальної практики, який призначить відповідні лабораторні дослідження, скерує за потреби до вузьких спеціалістів, а також обере терапію, спрямовану на компенсацію присутніх дефіцитів.
Вітамін D — це жиророзчинний вітамін, який використовується організмом для нормального розвитку та підтримки кісток шляхом збільшення засвоєння кальцію, магнію та фосфату. Рівень циркулюючого 25-гідроксивітаміну D перевищує 30 нг/мл, щоб підтримувати здоровий рівень вітаміну D. Дефіцит вітаміну D може призвести до низки проблем, особливо рахіту у дітей та остеопорозу у дорослих.
Що таке дефіцит вітаміну D?
Дефіцит вітаміну D – це стан недостатньої кількості вітаміну D у вашому організмі, що може спричинити проблеми зі здоров’ям, такі як крихкість кісток і м’язова слабкість. Симптомів може не бути, і лікарі регулярно не перевіряють рівень вітаміну D, тому багато людей мають дефіцит і не усвідомлюють цього. Проте, варто зазначити, що зараз спостерігається тенденція до підвищення уваги з боку лікарів до контролю рівня віт. D при обстеженні пацієнтів з певними клінічними сценаріями.
Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій і фосфор, які важливі для здоров’я кісток. Коли людина має відчутний дефіцит вітаміну D, вона не може добре засвоювати харчовий кальцій. Мати достатній рівень важливо для засвоєння достатньої кількості кальцію з вашого раціону. Здоровий рівень вітаміну D також допомагає покращити засвоєння фосфору з вашого раціону.
Люди зазвичай отримують достатньо вітаміну D під час перебування на сонці: коли сонячне світло потрапляє на шкіру, шкіра перетворює це ультрафіолетове випромінювання на вітамін D. Люди також отримують вітамін D з певних продуктів, зокрема риби, яєчних жовтків, збагаченого молока та пластівців, або дієтичних добавок.
Коли рівень вітаміну D низький і організм не в змозі належним чином засвоювати кальцій і фосфор, існує підвищений ризик болю в кістках, переломів кісток, болю в м’язах і м’язової слабкості. У літніх людей серйозний дефіцит вітаміну D (рівень менше 10 нг/мл) також може сприяти підвищеному ризику падінь.
Люди, які не мають достатнього рівня вітаміну D, можуть мати дефіцит з будь-якої з цих причин:
- Недостатній вплив сонячного світла
- Більш темний пігмент шкіри
- Неправильне харчування
- Ниркова або печінкова недостатність, що заважає організму адекватно переробляти вітамін D
- Систематичний прийом окремих лікарських засобів
- Певні види раку, наприклад лімфома
- Дефіцит вітаміну D або дитячий рахіт в сімейному анамнезі
Крім того, деякі люди мають захворювання, які ускладнюють засвоєння вітаміну D, зокрема:
- Запальне захворювання кишечника (хвороба Крона або виразковий коліт)
- Целіакія
- Кістозний фіброз
- Люди, які зробили баріатричну операцію для схуднення
- Люди, у яких були видалені ділянки тонкої кишки (резекція)
- Стан, що впливає на підшлункову залозу, наприклад екзокринна недостатність підшлункової залози
Які симптоми дефіциту вітаміну D?
Більшість людей з дефіцитом вітаміну D не помічають жодних симптомів. Інші можуть помітити нечіткі симптоми, які можуть бути ознаками багатьох станів.
Серед можливих проявів:
- Біль у м’язах
- Біль у кістках
- Підвищена чутливість до болю
- Відчуття «поколювання» в руках або ногах
- Слабкість м’язів у частинах тіла поблизу тулуба, таких як плечі або стегна
- Перевалювання під час ходьби через слабкість м’язів стегон або ніг
- Переломи кісток в анамнезі
- М’язові посмикування або тремтіння
- Зниження працездатності
- Пригнічення
- М’язові спазми
- Деформація нижніх кінцівок (при серйозній недостатності)
Як діагностується дефіцит вітаміну D?
Оскільки симптомів часто немає, визначити дефіцит вітаміну D може бути важко. Хоча аналіз крові, який перевіряє рівень вітаміну D, може бути використаний для діагностики, він зазвичай не призначається всім пацієнтам. Лікарі зазвичай призначають цей тест, якщо пацієнт повідомляє про такі симптоми, як біль у кістках або м’язах, або має інші захворювання, які можуть вказувати на ризик дефіциту вітаміну D.
Особливу увагу варто звертати пацієнтам молодого віку, котрі страждають на жовчно-кам’яну, сечокам’яну хвороби.
Лікарі також аналізують особисту або сімейну історію рахіту, остеопорозу або переломів кісток.
Як лікується дефіцит вітаміну D?
Вживання більшої кількості продуктів, багатих вітаміном D, зазвичай недостатньо для усунення дефіциту вітаміну D, тому ваш лікар, швидше за все, порекомендує лікування добавками.
Дозування вітаміну D, яке рекомендують лікарі, може змінюватися залежно від тяжкості, віку, ваги та того, чи ви вагітні чи годуєте грудьми.
Також важливо переконатися, що ви споживаєте достатню кількість кальцію. Люди, які мають достатній рівень як вітаміну D, так і кальцію, можуть знизити ризик переломів, але це не так, коли люди мають лише достатній рівень вітаміну D і недостатній рівень кальцію.
Тому дотримуйтесь порад вашого лікаря та залишайтеся здоровими!