Loading....

Анатомія основи черепа складна. Численні життєво важливі нервово-судинні структури проходять через відповідні канали та отвори, розташовані в основі черепа. З появою комп’ютерної томографії (КТ) і магнітно-резонансної томографії (МРТ) стала можливою точна передопераційна локалізація ураження та оцінка його зв’язку з прилеглими нервово-судинними структурами.

КТ основи черепа (МСКТ основи черепа) дозволяє чітко візуалізувати стан кісткових структур мозкової та лицевої частин черепа (внутрішніх та зовнішніх), судин, м’яких тканин.
Основа черепа утворює дно порожнини черепа, що відокремлює мозок від структур обличчя та надпід’язикової шиї. Анатомія основи черепа складна і недоступна для клінічної оцінки. Хірургічне дослідження без точного дослідження ураження чи патології може бути катастрофічним. Досягнення в нейровізуалізації зробили значний внесок у розвиток сучасного хірургічного підходу та цільової променевої терапії патологій основи черепа.

КТ основи черепа

Комп’ютерна томографія є методом вибору для визначення кісткової анатомії основи черепа та для зображення тонких кортикальних країв нервово-судинних отворів основи черепа. КТ більш чутлива у виявленні фіброзно-кісткових уражень основи черепа, кальцифікації та склерозу. КТ є золотим стандартом для оцінки переломів основи черепа та виявлення витоку ліквору.

Велика кількість пухлин може залучати основу черепа. Роль візуалізації полягає у виявленні локалізації та розширення новоутворення, диференціації доброякісних пухлин від злоякісних, пошуку резектабельності, інвазії менінгеальних або паренхімальних шляхів мозку, інвазії в орбіту, кавернозний синус або судинні структури та периневрального поширення.

КТ надає інформацію про кісткову анатомію, характер руйнування кістки, періостальну реакцію, склероз, окостеніння та кальцифікації.
Агресивні інфекції та злоякісні ураження демонструють пермеативні та ерозивні моделі ураження кісток, тоді як плавне кортикальне розширення та ремоделювання з кортикальним витонченням пов’язане з доброякісними повільними процесами росту. Утворення флеболітів пов’язане з судинними пухлинами, а склероз кісток — з менінгіомами.

МРТ з постконтрастною оцінкою зазвичай виконується для оцінки уражень основи черепа. Звичайна комп’ютерна томографія надає додаткові деталі кісток. КТ і МРТ доповнюють одна одну і разом можуть надати життєво важливу інформацію лікарям для визначення тактики лікування.

Коли призначають КТ основи черепа?

Дослідження проводиться за наявності відповідних медичних показань. Обов’язково лікуючий спеціаліст в скеруванні чи рекомендації має вказати мету обстеження – який діагноз спостерігається або підозрюється, наприклад.

Комп’ютерна томографія основи черепа доцільно використовувати при:

фіброзній дисплазії – пухлиноподібного процесу розростання фіброзних тканин замість кісткової;

  • первинному виявленні новоутворень кісток – злоякісних та доброякісних;
  • підозрі на метастатичне ураження в зоні сканування;
  • мієломній хворобі;
  • злоякісних пухлинах – хордомах та хондросаркомах, що локалізуються на основі черепа;
  • хворобі Меньєра – негнійному ураженні внутрішнього вуха, що супроводжується збільшенням кількості ендолімфи та іншими процесами, які призводять до глухоти;
  • черепно-мозковких травмах, різних типах пошкоджень кісткових структур основи черепа;
  • підозрі чи наявності певного переліку неврологічних захворювань.

Де можна пройти КТ основи черепа?

У всіх підрозділах МДЦ Експерт ви можете виконати зазначене дослідження. Записатися на КТ ви можете у Києві, Кропивницькому, Харкові, Рівному, Черкасах, Кременчуку, Дніпрі, Шепетівці, Житомирі.

Для виконання КТ основи черепа додаткова підготовка не потрібна (у випадку, якщо дослідження проводиться без контрастування).
Саме обстеження займатиме 10-20 хв. Проводиться в комфортних для пацієнта умовах.

Рентгенологи МДЦ Експерт володіють високою кваліфікацією та багаторічним практичним досвідом, що забезпечує високу точність результатів обстеження.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds