КТ-ангіографія (CTA), основана на даних, отриманих за допомогою багатодетекторної КТ (MDCT), є визнаним малоінвазивним методом візуалізації периферичних артерій. CTA використовувався для оцінки захворювання периферичних артерій перед лікуванням, і він замінив звичайну ангіографію для діагностичного оцінювання периферичних артерій.
CTA витіснив звичайну катетерну артеріографію у широкому діапазоні застосувань і переважно використовується для оцінки атеросклеротичного оклюзійного захворювання периферичних артерій у симптоматичних пацієнтів, які є кандидатами на втручання. Інші захворювання, включаючи атероемболію та тромбоемболію, аневризматичну хворобу та артеріїти, включаючи хворобу Бюргера та артеріїт Такаясу, можна точно оцінити за допомогою CTA.
Показання для проведення КТ-ангіографії судин кінцівок
За допомогою специфічної КТ-ангіографії (CTA) можна легко виявити ознаки пошкодження судин, а також можна отримати додаткову інформацію щодо пошкоджень кісток і м’яких тканин.
Підвищена доступність, короткий час отримання результатів та висока діагностична точність MDCT зробили КТ-ангіографію (CTA) нижніх кінцівок первинним візуалізаційним обстеженням вибору в діагностиці судинних пошкоджень, наприклад, після травми.
До основних показань для призначення також належать:
- атеросклероз артерій;
- синдром діабетичної стопи;
- присутність трофічних виразок;
- тромбоз та/чи тромброфлебіт;
- патології артерій кінцівок;
- травми кінцівок з ураженням судин;
- наявність артеріальних шунтів та протезів;
- аневризми;
- підготовка до оперативного втручання;
- варикозне розширення вен тощо.
Проведення КТ-ангіографії судин кінцівок
Зазначене дослідження, як і будь-яка КТ-ангіографія виконується з внутрішньовенним контрастуванням. Тобто, перед обстеженням вам буде встановлено внутрішньовенний катетер, через який далі подаватиметься контраст.
Зверніть увагу, що контрастувальна речовина – йодовмісна. Отже, якщо ви маєте алергію на йод та його похідні, обов’язково попереджайте про це лікуючого лікаря та рентгенологів завчасно.
КТ-ангіографія судин кінцівок виконується винятково за направленням від лікаря, який підозрює або спостерігає діагноз.
Обов’язково надайте інформацію про:
- алергічні реакції на медикаменти;
- прийом препаратів, які впливають на згортуваність крові, а також ліки, які містять метформін;
- супутні хронічні захворювання;
- гострі захворювання;
- вагітність.
Сканування не потребує багато часу та не спричиняє дискомфорту пацієнту. Дослідження також підходить для тяжкохворих, оскільки, є неінвазивним та короткотривалим.