Комп’ютерна томографія (КТ) — це метод медичної візуалізації, який знайшов ряд клінічних і дослідницьких застосувань, у тому числі пов’язаних із дослідженням патологій, уражень, біомеханіки стопи та гомілковостопного суглоба. Дані комп’ютерної томографії можуть надати інформацію про анатомію стопи, її кісток та суглобів при підозрі на певні захворювання, вади розвитку, анатомічні особливості тощо. Це робить КТ важливою технологією для таких завдань, як оцінка переломів, вивчення морфології кісток, перед та післяопераційний контроль та ін.
КТ стопи (МЗКТ стопи) є неінвазивним рентгенологічним дослідженням, яке виконується в амбулаторних умовах (якщо стан пацієнта не передбачає іншого формату) та здебільшого не потребує контрастування (винятком є підозра на пухлинні процеси та комбінування сканування кількох анатомічних ділянок, де потрібне введення контрастної речовини).
КТ, наприклад, призначають при таких патологіях стопи:
- Травми, зокрема травма Лісфранка
- Переломи
- Плоскостопість
- Порожнисті стопи
- Кутові деформації
- Пухлини кісток
- Післяопераційний моніторинг
- Сторонні тіла
- Дегенеративний і ревматоїдний артрит
- Аваскулярний некроз
Звичайно, наведений вище перелік не є остаточним та вичерпним, адже лікар може вбачати доцільність виконання комп’ютерної томографії при підозрі або наявності багатьох інших діагнозів, що потребують верифікації/спостереження.
Метою КТ стопи є зображення кісткових структур, класифікація переломів і зображення кісткових ерозій, остеолітичних уражень, кальцифікатів і газу в м’яких тканинах на тлі неопластичних, запальних та інфекційних захворювань.
Переваги комп’ютерної томографії стопи
Комп’ютерна томографія має переваги перед іншими рентгенівськими методами в діагностиці захворювання, зокрема тому, що вона чітко показує форму і точне розташування кісток і м’яких тканин на будь-якому «зрізі» стопи чи щиколотки.
Комп’ютерна томографія більш точна, ніж звичайний рентген, у визначенні стадії (розміру) деяких пухлин кісток. Інформація про те, на якій стадії знаходиться хвороба, допомагає лікарю вирішити, як її лікувати.
КТ може виконуватися у комбінації з МРТ, адже ці методи не є тотожними, а отримана інформація доповнює одна одну. Саме це допомагає отримати більш обширні дані щодо патології/ураження та вибрати коректну стратегію лікування.
Нагадуємо про деякі протипоказання до виконання КТ
Комп’ютерна томографія – рентгенологічне дослідження, тобто, передбачає певне опромінення.
Вагітним жінкам саме тому не рекомендовано проходити КТ або будь-яке рентгенівське обстеження, особливо якщо жінка знаходиться в першому триместрі (перших 3 місяці вагітності). Залежно від стану можуть бути доступні інші обстеження, наприклад ультразвукове дослідження, щоб допомогти діагностувати захворювання. Жінки повинні завжди повідомляти свого лікаря або радіолога про те, що вони вагітні або можуть бути вагітними. Доцільність виконання КТ в період вагітності визначає лікар, зважаючи ризики та користь від обстеження.
У випадку необхідності введення контрастної речовини обов’язково попередьте медичних працівників про наявність (якщо є):
- алергії на йод;
- цукровий діабет ІІ типу та прийом метформіну;
- прийом антикоагулянтів (попередьте про це лікаря обов’язково).