Loading....

З настанням вологого, холодного періоду року та ще й за умов вимкнення світла і недостатнього опалення житлових приміщень ми все частіше почали помічати присутність цвілі у наших будинках та квартирах. Наявність грибків на поверхнях є реальною проблемою, яку варто вирішувати, адже з розвитком та розмноженням це може призводити до негативного впливу на здоров’я мешканців дому.

Цвіль – це розмовний термін, який використовується для кімнатних грибків. Грибкові спори зустрічаються в природі на відкритому повітрі, легко переносяться всередину, добре залишаються на поверхнях. Цвілеві організми є надзвичайно стійкими та адаптувалися до виживання в неоптимальних умовах.

Грибні спори часто перебувають у стані спокою, доки сприятливі умови не дозволять їм прорости без поширення. Кожен грибковий організм може виділяти кілька видів, які для грибкової інвазії характеризуються швидким і широким розповсюдженням, яке важко видалити.

Найпоширеніші кімнатні цвілі включають Penicillium, Aspergillus, Chaetomium і Cladosporium. Додаткові види грибів включають Alternaria alternata та Ulocladium chartarum, однак типи кімнатної цвілі відрізняються залежно від географічного розташування.

Чому цвіль є постійною проблемою?

Гриби можуть виживати в приміщенні, оскільки вони метаболізують різні вуглеводи, включаючи целюлозу, лігнін і крохмаль. Звичайні будівельні матеріали часто містять ці елементи, що додатково підтримує гриби з багатим поживними речовинами середовищем, оптимізованим для росту.

Використання матеріалів на органічній основі може посилити грибкову інвазію шляхом збільшення швидкості періодів розростання деревини, наприклад, вона дуже чутлива до Coniophora puteana, також відомого як волога гниль, і Serpula lacrymans, або суха гниль.

Оскільки екологічно орієнтовані матеріали стають дедалі розповсюдженішими, стандарти сталого розвитку, як правило, сприяють використанню деревини на основі її мінімального енергетичного впливу під час сталого життєвого циклу. Однак ці наслідки можуть призвести до погіршення здоров’я людини, особливо в умовах високої вологості, разом із раннім руйнуванням і зміною структурних властивостей.

Наслідки цвілі для здоров’я

Люди, як правило, проводять приблизно 90% свого часу в приміщенні, тому високий ризик, пов’язаний із розмноженням грибків, є актуальною проблемою. Наявність цвілі пов’язана з декількома симптомами з боку здоров’я та може варіюватися від легких, таких як втома та зниження концентрації, до когнітивних розладів і несприятливого впливу на дихальну систему. Найпоширеніші з цих ефектів включають:

  • Астма
  • Алергічний риніт і синусит
  • Алергічний альвеоліт
  • Інфекції
  • Відчуття втоми, зниження концентрації
  • Подразнення носа, очей і горла, ринорея
  • Ревматичні захворювання

Негативний вплив цвілі на здоров’я вимагає уваги. Було підраховано, що більше 10% населення чутливі до алергенів цвілі та домашніх кліщів. Ця сенсибілізація свідчить про те, що подальший вплив, навіть якщо він обмежений, може призвести до розвитку симптомів алергії.

Найбільш поширеним симптомом, викликаним цвіллю, є астма серед дорослих, дітей і немовлят. Штам, пов’язаний з цією реакцією, – A. alternata. Оцінки показують, що агенти, пов’язані з вологістю, пов’язані з підвищенням астми на 30–50%.

Інші форми алергії, які можуть розвинутися після тривалого впливу цвілі, включають гіперчутливий пневмоніт і алергічний альвеоліт. Алергічний альвеоліт є важким у Японії, де рецидив симптомів є звичайним явищем і більше 60 підтверджених випадків на рік спричинені пліснявою Trichosporon cutaneum протягом літа. Ця модель також зустрічається в Кореї та Південній Африці.

Набагато більш легкі симптоми, такі як ринорея, закладеність носа, подразнення носа, очей і горла, зустрічаються набагато частіше. Однак, оскільки ці симптоми часто збігаються з симптомами лихоманки та застуди, їх зазвичай сприймають за ГРВІ і неправильно діагностують.

Респіраторні інфекції особливо поширені у вразливих людей, особливо якщо вони піддаються впливу певних штамів цвілі. Відомо, що аспергільоз виникає після контакту зі штамами Aspergillus і Fusarium і може викликати вторинну алергічну реакцію, яка призводить до хрипів, легеневих інфільтратів і, зрештою, фіброзу. Гіфи Aspergillus також можуть викликати пухлини в легеневих порожнинах.

Оскільки існує прямий зв’язок між наявністю цвілі та цими захворюваннями, ці наслідки для здоров’я особливо помітні в будівлях, мешканці яких уже мають ослаблений імунітет, наприклад, у лікарнях або в помешканнях, де проживають люди з імунодефіцитом.

Будь то слизькі чорні плями на завісі для душу, нечіткі білі плями на підлозі підвалу чи слизька помаранчева плівка на кухонному зливі, побутова цвіль може бути більш ніж непривабливою. У деяких випадках цвіль у вашому домі може викликати захворювання, особливо якщо у вас алергія або астма.

Незалежно від того, чи є у вас алергія на цвіль, вона може подразнювати ваші очі, шкіру, ніс, горло та легені.

Неможливо позбутися всіх спор цвілі у вашому домі. Але оскільки спори цвілі не можуть рости без вологи, зменшення вологи у вашому домі є найкращим способом запобігти або зупинити розвиток цвілі. Якщо у вашому домі вже з’явилася цвіль, важливо очистити її та усунути проблему, що спричиняє вогкість. Якщо ви очистите цвіль, але не усунете проблему вологи, цвіль, швидше за все, повернеться.

Якщо ви очистите цвіль, але не усунете проблему вологи, цвіль, швидше за все, повернеться.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds