Loading....

Болі у суглобах, порушення рухової аткивності, відчуття скутості та ніші симптоми можуть бути спровоковані різними процесами і ураженнями. Остеоартрит і запальний артрит (наприклад, ревматоїдний артрит), є найпоширенішою причиною сильного тривалого болю та інвалідності у світі. 40% людей старше 70 років страждають остеоартритом (ОА) колінного суглоба. 80% людей з ОА мають деякі обмеження в рухах, а 25% не можуть виконувати рутинну повсякденну діяльність.

Запальні та дегенеративні захворювання суглобів. У чому різниця?

Існує багато різних захворювань суглобів, які можна розділити на дегенеративні та запальні захворювання суглобів.
Ревматоїдний артрит (РА) і пов’язані з ним захворювання — це запальні захворювання суглобів, викликані аутоімунними процесами, при яких імунна система атакує здорові тканини.
Остеоартроз, який зустрічається набагато частіше, ніж запальні захворювання суглобів, не спричинений аутоімунною реакцією. Він пов’язаний зі старінням, травмами та низкою інших факторів і часто описується як хвороба «зношування». Однак при остеоартрозі руйнування хрящового шару суглоба вторинно призводить до запалення, і багато ознак і симптомів остеоартриту пов’язані з цим запаленням.
Отже, незважаючи на різне походження, обидва типи захворювань суглобів мають запалення, як спільний фактор.

Деякі суглоби більш схильні до специфічних захворювань. Дрібні суглоби рук і ніг частіше вражаються при ревматоїдному артриті, тоді як ОА більш вираженим у тазостегнових, колінних і плечових суглобах, хоча також часто вражаються базальні суглоби великого пальця руки та ноги.
Для диференціації діагнозу завжди слід звертатися до профільних лікарів та проходити адекватне обстеження. Саме це дасть змогу спланувати лікування, профілактичні і реабілітаційні заходи для подолання симптоматики і зупинки прогресування процесів.

Остеоартрит – найпоширеніше дегенеративне захворювання суглобів

Остеоартрит – найбільш розповсюджене дегенеративне захворювання суглобів.
Основною причиною цього стану зазвичай є хронічні повторювані рухи, що призводить до запалення та структурного пошкодження суглоба. Запалення викликає біль, почервоніння та набряк. Навіть найменше травмування викликає запалення, оскільки організм намагається очистити/захистити пошкоджену тканину. Цей цикл пошкодження та запалення суглобів призводить до руйнування хряща, який служить гладкою поверхнею ковзання та своєрідною подушкою в суглобах. Будь-який суглоб може бути вражений, але найчастіше страждають суглоби в колінах, руках, стегнах і хребті.

Фактори ризику розвитку остеоартрозу включають:

 • повторювані рухи,
 • інфекцію,
 • ревматоїдний артрит,
 • післясуглобову травму,
 • м’язову дистрофію,
 • остеопороз,
 • гормональні розлади,
 • ожиріння,
 • серповидно-клітинну анемію та захворювання кісток.

ОА однаково зустрічається у чоловіків і жінок до 55 років, але збільшується у жінок після досягнення цього віку. У жінок найчастіше вражаються колінні суглоби, у чоловіків – кульшові.

Симптоми остеоартриту:

у пацієнтів може спостерігатися біль, скутість, обмежений діапазон рухів, втрата гнучкості, набряк, слабкість, деформовані суглоби та пошкоджений хрящ. У міру прогресування хвороби біль і дискомфорт у суглобах, які можна було б полегшити за допомогою відпочинку, стають постійними, обмежують активність і погіршують якість життя.

Діагностика остеоартриту

Єдиного тесту для встановлення діагнозу не існує. Діагностика стану може включати наступне:

 • Консультацію лікаря з ретельним вивченням анамнезу, оглядом та оцінкою стану пацієнта.
 • Застосування методів візуалізації для оцінки ступеню і типу ураження суглобів:
 • Рентгенівські знімки, які можуть показати втрату суглобової щілини, пошкодження кістки, ремоделювання кістки та кісткові шпори. Ранні пошкодження суглобів зазвичай не виявляються на рентгенівських знімках.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ), яка може показати пошкодження м’яких тканин у суглобі та навколо нього. Як правило, МРТ допомагає лікарю оцінити суглоб, який блокується або має порушення функцій.
 • Проведення аналізів крові, щоб виключити інші причини симптомів.
 • Взяття зразків суглобової рідини для виявлення інших причин болю в суглобах, наприклад інфекції або подагри.

Остеоартрит є прогресуючим, дегенеративним станом, тому без ефективного лікування він, швидше за все, погіршуватиметься протягом усього життя. Однак за допомогою лікування із симптомами часто можна впоратися, і якщо ви виберете операцію за показаннями, ви можете відчути тривале полегшення.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds