Loading....

Акустична неврома або вестибулярна шваннома – різновид доброякісних пухлин головного мозку, які розвиваються протягом тривалого проміжку часу, а також не розповсюджуються на інші органи.
Акустичною дану неврому називають через її локалізацію. Утворення виникає на черепно-мозковому нерві CN 8 , який відповідає за наш слух і рівновагу. Тому при прогресуванні можуть виникати окремі симптоми (запаморочення, погіршення слуху або його втрата тощо).
Виникнення акустичної невроми може не мати конкретної причини. Проте, часто процес пов’язують із генетичним захворюванням – нейрофіброматозом.

Симптоми акустичної невроми
Формування шванноми і її ріст здебільшого проходять абсолютно безсимптомно. Перші прояви можна помітити через кілька років після початку її розвитку.
Окрім акустичних симптомів, тиск пухлини на суміжні нерви може викликати слабкість м’язів обличчя, впливати на судини або ж окремі структури мозку.

До загальних ознак акустичної невроми належать:

 • Втрата слуху, яка зазвичай поступово погіршується протягом місяців або років — хоча в рідких випадках раптово — і виникає лише з одного боку або більш серйозна з одного боку
 • Дзвін (шум у вухах) в ураженому вусі
 • Нестійкість або втрата рівноваги
 • Запаморочення (вертиго)
 • Оніміння та слабкість обличчя або втрата руху м’язів (ускладнення міміки)

Велика акустична неврома іноді також може викликати:

 • остійні головні болі
 • тимчасове розмитість або двоїння в очах
 • оніміння, біль або слабкість на одній стороні обличчя
 • проблеми з координацією кінцівок ( атаксія ) на одній стороні тіла
 • зміни голосу або утруднене ковтання (дисфагія)

Якщо ви помітили перелічені симптоми у себе чи близької людини, зверніться насамперед до сімейного лікаря, який скерує вас далі до вузького спеціаліста або ж призначить відстеження.

Діагностика акустичної невроми

Великий відсоток шванном виявляється випадково під час обстеження з приводу іншої хвороби – травми, отиту, ЛОР-патологій тощо.
Акустичні невроми може бути важко діагностувати, оскільки симптоми можуть бути спричинені іншими захворюваннями, такими як хвороба Меньєра (захворювання внутрішнього вуха, яке також викликає запаморочення, відчуття обертання приміщення, дзвін у вухах, тиск глибоко у вусі та ін.).

Проте, якщо розглядати цілеспрямовану діагностику акустичної невроми, найточнішим методом візуалізації залишається магнітно-резонансна томографія. МРТ може виявити пухлину в області мостомозочкового кута (CPA), який є частиною мозку, де CN 8 виходить зі стовбура мозку та потрапляє у внутрішній слуховий прохід.

Також лікар може вбачати доцільність у виконанні аудіометрії -перевірки слуху лікарем-аудіологом, який представляє діапазон звуків різних тонів і просить вас вказувати щоразу, коли ви чуєте звук. Кожен тон повторюється на слабкому рівні, щоб визначити, коли ви ледве чуєте.

Комп’ютерна томографія може використовуватися, якщо є підозра на інші патології головного мозку або м’яких тканин, крововиливи тощо. Або ж КТ варто призначати за умови недоступності МРТ.

Як лікуються невроми слухового нерва?

За результатами інструментального обстеження лікар визначить розміри, локалізацію утворення, а також вплив на сусідні тканини, структури. Керуючись цими даними, буде обрана одна із тактик ведення пацієнта:

 • моніторинг. Спостереження за розвитком невриноми шляхом систематичного проведення МРТ-контролю. Якщо буде помічений ріст, зміна форми і негативний вплив шванноми, буде рекомендоване оперативне лікування чи опромінення;
 • хірургічне видалення невроми або її частини. Це – доволі складна операція, адже мета хірурга полягає не лише у вилученні утворення, але й збереженні функції лицьового нерва й уникнення інших ускладнень;
 • Стереотаксична радіохірургія. Ваш лікар може порекомендувати тип променевої терапії, відомий як стереотаксична радіохірургія. Його часто використовують, якщо ваша пухлина невелика (менше 2,5 сантиметрів у діаметрі), ви вже у похилому віці або не можете перенести операцію за станом здоров’я.

Стереотаксична радіохірургія, як і радіохірургія гамма-ножа, використовує багато крихітних гамма-променів для доставки точно спрямованої дози опромінення до пухлини, не пошкоджуючи навколишні тканини та не роблячи розрізу.

Метою стереотаксичної радіохірургії є зупинка росту пухлини, збереження функції лицевого нерва і, можливо, збереження слуху.

Можуть пройти тижні, місяці або роки, перш ніж ви помітите наслідки радіохірургії. Ваш лікар відстежуватиме ваш прогрес за допомогою подальших візуалізаційних досліджень і тестів слуху.

Here can be your custom HTML or Shortcode

This will close in 20 seconds